بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

«همه نوکر ها» روایتی از یزید، شمر و ابن زیاد زمان

انتشارات مرتبط : دفتر نشر معارف

«همه نوکرها» روایتی از زبان شخصیتی است که جزو سربازان و همسفران قافله امام حسین (ع) است و رویدادهای مختلف که اتفاق افتاده از نگاه او با زبان خاص و جذاب روایت شده است. روایتی که به صورت خبرنگار امروزی وقایع را خبر رسانی می کند.

دوشنبه 25 شهریور 1398

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری فارس، سال ۶۰ هجری وقتی معاویه مُرد، فرستاده ای از شام به مدینه آمد تا حاکم مدینه از امام حسین علیه السلام برای یزید بیعت بگیرد، امام شبانه از مدینه خارج شد.

حضرت حسین علیه السلام با اهل بیت و یارانشان سفری را آغاز کردند که به سرزمین عشاق، کربلا ختم شد. سفری که منزل به منزلش و لحظه به لحظه اش درس های فراوانی با خود دارد. در طول تاریخ مورخان نویسندگان و ادیبان این سفر نورانی را به قلم های متفاوت خود به روی کاغذ آورده اند.

بعضی شعر گفته اند و برخی با متن ادبی آن را منعکس کرده اند. برخی هم از مقاتل مستقیم همان رویداد را نقل کرده اند. اما همه نوکرها این بار متفاوت از هر آنچه خوانده ایم به این ماجرا پرداخته است.

بر اساس این گزارش، همه نوکرها نوشته «محمدرضا حداد پور جهرمی» با نگاهی نو و قلمی جدید به این سفر نورانی نگاه کرده است. داستان از زبان شخصیتی است که جزو سربازان و همسفران این قافله است و رویدادهای مختلفی که اتفاق افتاده از نگاه این شخص با زبان خاص و جذاب روایت شده است. روایتی که به صورت خبرنگار امروزی وقایع را خبر رسانی می کند.

ویژگی برجسته این کتاب بدل قرار دادن و عوض کردن اسامی و شخصیت های ۱۴۰۰ سال پیش با اسامی امروز است. به عنوان مثال به حکام حجاز و مکه ، دولت عربستان و حکام سعودی بدل قرار می گیرند. حشدالشعبی همان شیعیان خاص حضرت نامیده می شوند که در عراق هستند و ... همین نام گذاری و امروزی سازی شاید برای برخی که به سختی با متون تاریخی ارتباط برقرار می کنند مفید باشد. و باعث می شود این افراد با تاریخ و سیره امام حسین علیه السلام و حرکت این قافله نورانی آشنا شوند. آنچه مسلم است این است که کسی می تواند به راحتی با این کتاب ارتباط برقرار کند که اطلاعاتی از تاریخ این سفر تاریخی از مکه تا کربلا را اطلاعات داشته باشد. ولی این بدان معنا نیست که برای افراد دیگر این مطالب مفید نباشد مفید نباشد ؛ بلکه برای این افراد می تواند جرقه ای باشد تا به سراغ متون اصلی بروند. و با این تاریخ و سیره پر معنا آشنا شوند.

ویژگی دیگر کتاب «همه نوکرها» عینی کردن فراز (کل یوم عاشورا و کل عرض کرببلا)است. این عینی کردن و مصداقی کردن به این شکل است که وقتی خواننده و مخاطب جوان این متن را می خواند به خوبی متوجه می شود که اگر امروزه با دقت به اطراف خود نگاه کند می تواند یزید زمان ، شمر زمان و ابن زیاد زمان را شناسایی کند.

مخاطب متوجه می شود امروز امام حسین علیه السلام کجا ایستاده است. حال اگر این تفکر به خوبی در ذهن جوان و نوجوان جا بگیرد؛ گام بزرگی در تعجیل فرج حسین زمان برداشته می شود. چون قرار نیست وقتی حسین زمان مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف ظهور کند کربلایی که شکل می گیرد همان نتیجه ای را داشته باشد که سا ل ۶۱ اتفاق افتاد. این بار پیروزی ظاهری و واقعی از آن حسین زمان است. این بار قرار نیست حسین زمان تنها و بی یار و یاور در سرزمین کربلا تنها بماند. حدادپور با این نگاه به سراغ داستان کربلا رفته و آن را با این زبان و قلم ، خلق کرده است. البته نواقصی کوچکی به متن وارد است که البته این نواقص در محسنات کتاب گم شده است.

نکته ای دیگری که باید بدان اشاره کرد این است که در کتاب حاضر ما به خوبی و با زبان روان متوجه می شویم که چگونه اندک اندک جمع مستان جمع می شوند و ۷۲ پروانه حول محور اصلی ولایت گرد هم می آیند تا حماسه تازه را خلق کنند.

پروانه هایی که با هشیاری تمام تا آخرین لحظه پای امام ایستادند و لحظه ای در مقابل انواع مختلف تهدیدها و تحریم ایستادگی کردند تا حماسه ای ماندگار خلق کنند. حماسه ای که بزرگترین معجزه تاریخ را نامیده شود . و بعد از ۱۴۰۰ سال چنان دلها را بلرزانند که هیچ قدرتی توانایی این کار مهم را ندارد.

کتاب محمد رضا جهرمی، کتابی است که اگر به دست گرفته شود در کوتاه ترین زمان به پایان می رسد. کتابی که مخاطب در حین مطالعه با کاروان عشق همسفر می کند و خود را با کاروان عشق همراه می کند.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

اصلاً قرارمان در خاک عربستان نبود. حتی آرایش جنگی یا عملیاتی هم نداشتیم که کسی بخواهد فکر کند قصد عملیات یا جنگ داریم. اما در کمتر از هفت روز پس از ورود کاروان ما به مکه و استقرار در آنجا, بچه های اطلاعات, از طریق مسئولان حکومتی آنجا, اخباری مبنی بر زیر نظر داشتن ما به صورت غیرطبیعی دریافت کردند.

این مشکلی نبود که بشود به همین راحتی ها از کنارش رد شد، اما آنچه کار را مشکل تر می کرد این بود که ابتکار عمل دست ما نبود. فقط باید صبر می کردیم تا ببینیم حرکت بعدی آنها چیست.

کنترل جو التهاب در کاروانی که زن و بچه و پیر در کنار نیروهای نظامی و امنیتی هستند و با هم به زیارت خانه خدا رفته اند، کار مشکلی بوده و هست؛ اما آن جو به خوبی کنترل شد و مردم زیارت کردند.

فقط باید منتظر می ماندیم ببینیم چه می شود. تا روز هفتم ذی الحجه هیچ اتفاق عملیاتی خاصی از طرف مقابل نیفتاد؛ به جز دو، سه پیام محرمانه که نزدیک بود سرنوشت جنبش را عوض کند. نامه هایی از طرف اشخاصی به فرمانده ما فرستاده شده بود که نمی شد به همین راحتی از کنارش گذشت؛ دو نامه بود که ذهن من و امثال من را که نیروهای درجه سوم بودیم، مشغول کرده بود و جرئت هم نداشتیم درباره اش بپرسیم.

یکی از آن نامه ها از طرف نیروهای مردمی عراق بود که اوضاع آنجا را برای عملیات مساعد دانسته بودند و پیشنهادشان این بود که هرچه سریع تر به آنجا برویم و مدیریت بحرانش را به دست بگیریم. این پیشنهادی نبود که بشود به سادگی از کنارش گذشت. حتی تعلل در پذیرش آن, حتی تعلل در پذیرش آن منجر به پیشامدهای ناگوارتری می شد.

یکی دیگر از آن نامه ها هم از طرف یکی از رجال سیاسی خودمان به فرمانده رسیده بود که سرتاسر مصلحت بود و شکلی دیپلماتیک داشت. نمی دانیم چرا این نامه، بیشتر از هر چیز دیگری فرمانده را به هم ریخت و ناراحتش کرد. بلافاصله، شاید فقط به فاصله یکی دو روز همان رجل سیاسی به قصد زیارت خانه خدا، به عربستان آمد و دیدارهای مفصلی هم با همتای عربستانی خود داشت. نمی دانم در آن دیدار چه گذشت و علاقه ای هم به دانستنش ندارم! اما هرچه بود سبب شد لحن سخن گفتن آن رجل سیاسی در دیدار با فرمانده ما تغییر کند؛ طوری که دل ما اطرافیان را خون کرد چه برسد به ذل فرماندهی که چیزهایی را رصد کرده بود که می دانست بقیه در خواب هم آنها را نمی بینند.

برای خرید اینترنتی این کتاب از سایت پاتوق کتاب فردا اینجا را کلیک نمایید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط