loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

استعمار نو چگونه «تفکر» را از انسان ها می گیرد؟

انتشارات مرتبط : دفتر نشر معارف

نویسندگان مرتبط : محمدصادق (محی الدین) حائری شیرازی

مرحوم آیت الله حائری شیرازی در کتاب «تفکر» از جوانب مختلف به موضوع اندیشیدن پرداخته و جایگاه آن را در مسائل اخلاقی، اعتقادی، اجتماعی و حتی سیاسی مورد بررسی و تبیین قرار داده است.

یکشنبه 6 بهمن 1398

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری تسنیم، «استعمار یعنی تعطیلی فکر نه به آن معنا که اجازه ندهند شما فکر کنید، بلکه به آن معنا که فرصت ندهند شما فکر کنید... استعمار نو استعمار رسیدن به جواب قبل از رسیدن به سؤال است».

جملات فوق، بخش هایی از کتاب «تفکر» است که در میان سلسله آثار مرحوم آیت الله حائری شیرازی حول موضوع تفکر و تعقل به رشته تحریر درآمده است. اینکه در برخی از روایات اهل بیت (علیهم السلام) لحظه ای تفکر از هزار سال عبادت بهتر و با فضیلت تر توصیف شده، سؤالات مهمی را به ذهن متبادر می سازد: منظور از تفکر در این روایات چه نوع تفکری است؟ محدوده این تفکر تا کجاست و چه مقدماتی دارد؟ کارکرد این تفکر چیست که به این میزان ارزنده توصیف شده است؟

مرحوم آیت الله حائری شیرازی که از علمای حوزه علمیه و اساتید اخلاق برجسته محسوب می شود، در این کتاب مطالب عمیق و ظریفی را در خصوص تفکر بیان کرده است که مخاطب را با جایگاه تفکر و لوازم آن در اسلام آشنا می سازد.

در دورانی که استعمار نو با انواع رسانه ها و تبلیغات جذاب و مدرن اذهان توده ها را در اختیار گرفته و مجال اندیشه آزاد را محدود ساخته و حتی در برخی از موضوعات، مجالی برای اندیشه آزاد باقی نگذاشته، فهم صحیح از تفکر آزاد و ارزش آن در زندگی انسان، ارمغانی ارزنده است که رهایی از استعمار نو را در سطح فردی و اجتماعی درپی خواهد داشت.

برخلاف توهمات کسانی که اسلام را دینی قشری و متشکل از امور تعبدی بدون اندیشه و عمق تصور می کنند، حقیقت این دین آسمانی و نجات بخش رهایی انسان از بند تعلقات دنیایی و بی ارزش و در مقابل، متوجه ساختن او به امور عمیق، مفید و مترقی است. اموری که تکامل بشر را در همه زمینه های مادی و معنوی درپی دارد. این تفکر در اسلام از هزار سال عبادت ارزشمندتر شمرده شده است.

مرحوم آیت الله حائری شیرازی در این کتاب از جوانب مختلف به موضوع تفکر پرداخته و جایگاه آن را در مسائل اخلاقی، اعتقادی، اجتماعی و حتی سیاسی مورد بررسی و تبیین قرار داده است. اغلب مطالب اصلی کتاب برگرفته از آیات نورانی قرآن کریم و روایاتی است که کمتر به آنها پرداخته شده و حتی ممکن است برای بسیاری تازگی دارد.

نحوه تفکر کردن از لحاظ موضوع فکر، مقدار اندیشیدن که در این کتاب با اشاره به متن احادیث، از آن به عنوان «ادمان التفکر؛ تفکر مدام» یاد شده، ساختار اندیشیدن در اسلام و تبدیل شدن به یک مسلمان متفکر را در این کتاب ترسیم می کند. از آنجا که متن کتاب برآمده از بیانات مرحوم آیت الله حائری شیرازی است، وجود حکایات آموزنده و شیرین در خلال مباحث علمی، بر جذابیت اثر افزوده و فهم مطالب را برای عموم آسان تر ساخته است. در بخش هایی از کتاب نیز پرسش هایی مطرح شده که توسط مؤلف مورد پاسخگویی قرار گرفته است.

آیت الله حائری (رحمه الله علیه) در بخش های متعددی از این کتاب، به تحلیل عملکرد استعمار نو در محدود ساختن تفکر انسان ها جهت بهره برداری از آنان پرداخته است. روشی که طبق آن کنترل افکار عمومی توسط استعمارگران جهت دستیابی به اهداف و منافع مادی و سلطه جویانه شان برنامه ریزی شده است.

ارتباط مقولاتی مانند اخلاق و تربیت با مسئله تفکر نیز در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته و تأثیر اخلاق بر تفکر با این جمله بیان شده است که تفکر صحیح، محصول اخلاق صحیح است. در خصوص تأثیر اخلاق بر تفکر، حکایتی از زندگی آیت الله بروجردی (رحمه الله علیه) نقل شده است که اهمیت اخلاق در تأثیرگذاری تفکر را برجسته می سازد.

تأثیر روش های تربیتی کودکان در شکل گیری روحیه متفکرانه در آنان از نکات مهمی است که با بیان مثال هایی بیان شده است. همچنین عوامل رشد، بالندگی و تقویت فکر و برخی از عوامل افول و تضعیف آن نیز مورد توجه مؤلف قرار گرفته است.

نکته حائز اهمیت در این کتاب، استفاده بجا و متعدد از نقل های تاریخی و حکایات آموزنده در موضوعات مختلف است که با بیان شیرین و ساده مرحوم آیت الله حائری شیرازی جذابیتی دوچندان به متن کتاب بخشیده است. به طوری که علاوه بر لذت بردن از مطالعه کتاب، مطالب آن در قالب داستان و حکایات آموزنده در ذهن مخاطب باقی می ماند.

در این اثر، درج شدن آدرس آیات، روایات و برخی از مطالب علمی و تاریخی موجود در کتاب، در قالب پاورقی هایی در حواشی کتاب، همراه با صفحه آرایی مطلوب، جلوه ویژه ای به ظاهر کتاب بخشیده و توجه مخاطب را بیش از سایر کتاب ها به منابع مطالب جلب می کند.

برای خرید اینترنتی این کتاب از سایت پاتوق کتاب فردا اینجا را کلیک نمایید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط