بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

کتاب «سینما مردم» در تحلیل جشنواره عمار منتشر شد

انتشارات مرتبط : راه یار

نویسندگان مرتبط : معین عارفی

تحلیل جشنواره عمار در نگاه اهالی فرهنگ و سینما به همت انتشارات «راه یار» دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر شد.

سه‌شنبه 8 بهمن 1398

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری فارس، تحلیل جشنواره عمار در نگاه اهالی فرهنگ و سینما به همت انتشارات «راه یار» دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر شد.

این کتاب جلد سوم از مجموعه «کتاب های جشنواره عمار» است که یادداشت های نظری کارشناسان فرهنگی و سینمایی درباره جشنواره مردمی فیلم عمار را در بر می گیرد. مُعین عارفی، منتقد سینما، این کتاب را در چهار بخش «تحلیل جشنواره»، «مردم شناسی جشنواره»، «آیین های جشنواره» و «در نگاه اهالی سینما» تدوین کرده است.

عناوین بخش های مختلف کتاب به شرح ذیل است:

بخش اول «تحلیل جشنواره»: «سونامی فرهنگی، هنری در ایران» (ابراهیم فیاض)، «جشنوارۀ عَمّار و مردمی شدن سینما» (میثم مهدیار)، «اولویت های دورۀ پساعمّار» (حجت الاسلام علی جعفری)، «معماهای عَمّار» (سیدبشیر حسینی).

بخش دوم «مردم شناسی جشنواره»: «مردم؛ بلعنده یا متولی؟» (محمدرضا وحیدزاده)، «هنر، روشن فکران، عمار» (دکتر حسین نجفی)، «گریز از سینمای یک درصدی» (آرش فهیم)، «از تهدیدهای سینمای ایران تا فرصت های جشنوارۀ عمار» (محمد صادق شهبازی).

بخش سوم «آیین جشنواره»: «جشنوارۀ مردمی فیلم عمار، وجهی از ارتباطات آیینی» (محمدصادق علیزاده)، «هدیۀ مردمی» (سمیه فیضی) و «اکران مردمی» (دکتر سعید خورشیدی).

بخش چهارم «در نگاه اهالی سینما»: «پایانی بر واقعیت گریزی» (جمال شورجه)، «عمار، جشنواره یا جریان فرهنگی؟» (جواد اردکانی)، «عمار و هدفی که از آن دور شده ایم» (شهریار بحرانی)، «جشنوارۀ محتوامحور، مردم عادی» (محمدحسین نیرومند)، «یک سروگردن بالاتر» (سعید مستغاثی) و «عمار؛ عَلَمدار گفتمان انقلاب» (سید سلیم غفوری).

ابراهیم فیاض (منتقد فرهنگی و هنری و عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و نویسنده کتاب «سینمای ملی ایران») در بخشی از یادداشتش می نویسد:

»جشنوارۀ عَمّار یک جشنواره مردمی و محور آن، مردم و خلّاقیت های مردمی است. اولین نکته در ارتباط با مردم، فرهنگ است. پس اولین چیزی که در فرهنگ مطرح است، مردم هستند. از آنجا که مردم برای جشنوارۀ عمار مهم هستند، زندگی و فرهنگ از موضوعات مورد توجه جشنوارۀ عَمّار بوده است. از این رو جشنوارۀ عَمّار همیشه سوژه دارد و هیچ گاه تمام شدنی نیست؛ چون محور آن مردم است. نکته بسیار مهمی که جشنوارۀ عمار را برجسته می کند و باعث می شود عمار فراتر از مرز ها برود، همین محوریت مردم در آن است. مردم در همه جای دنیا عدالت ­طلب هستند و جشنوارۀ عمار هم یک جنبش عدالت ‏طلب جهانی در ابعاد فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است. عمار به این طریق می تواند جهانی شود... الآن جوان ها اعتماد به نفس پیدا کرده اند؛ جشنوارۀ عمار کاری کرده که مردم به معنای خاص آن، قدرت تولید فرهنگی پیدا کرده اند و در همه جای کشورمان این اتفاق در حال شکل گیری است. عمار تمام شدنی نیست. جشنوارۀ عمار با شکوفایی و خلّاقیتی که دارد، به حدی می رسد که به صورت یک سونامی فرهنگی، هنری در ایران عمل خواهد کرد».

برای خرید اینترنتی این کتاب از سایت پاتوق کتاب فردا اینجا را کلیک نمایید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط