بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

کلیات اقتصاد برای مطالعه همگانی

ویرایش سوم کتاب «مبانی و اصول علم اقتصاد، کلیاتی از اقتصاد برای همه» به قلم دکتر یدالله دادگر و دکتر تیمور رحمانی، تهیه شده توسط دانشگاه باقرالعلوم(ع) از سوی موسسه بوستان کتاب به چاپ نهم رسید.

علم اقتصاد یکی از علوم و معارف انسانی و اجتماعی است که اثر حاضر در 14 فصل، مبانی و اصول آن را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

بر اساس مطالب کتاب، اقتصاد از یک طرف رابطه تنگاتنگی با زندگی و مسائل روزمره مردم دارد و از سوی دیگر، تبیین تئوری‌های اقتصادی می‌تواند نقش فراگیری حتی در حوزه‌های غیر اقتصادی مانند طراحی بهینه در برنامه‌های آموزشی و تحقیقاتی داشته باشد، چنان که می‌تواند در ارائه رهنمودهای سیاست‌گذاری برای دولت‌مردان و صاحبان حرف و مشاغل تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

نویسنده این اثر معتقد است که بر خلاف این تصور رایج که اقتصاد متعارف را تنها متعلق به نظام سرمایه‌داری می‌دانند، بسیاری از نظریه‌های اقتصاد متعارف و علم اقتصاد جنبه تجزیه و تحلیل کلی دارد و مربوط به پیش‌رفت فکری بشر است. البته با توجه به ارتباط انسانی و اجتماعی علم اقتصاد، مطالعه آن دربرگیرنده ارتباطات انسانی، نهادی و فرهنگی است.

در موارد زیادی هرنظام اقتصادی با توجه به ساختارهای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی خود می‌تواند از ره‌آوردهای علمی اقتصاد استفاده کند؛ به عبارت دیگر، کاربرد قوانین و نظریه‌های اقتصادی، زمانی که با ساختارهای فکری، اجتماعی و سیاسی و دیگر ملاحظات خاص جوامع مختلف همراه شود، به میزان بیشتری بهره‌دهی خواهد داشت.

ترتیب فصل‌های کتاب حاضر به این صورت است که هفت فصل نخست (مقدمه، تکنیک‌های اساسی، تقاضا و رفتار کارگزاران، عرضه و تعادل، عرضه و تقاضا، تولید و هزینه، تعیین قیمت و مقدار و چارچوب دخالت دولت) بیشتر جنبه مبانی و اقتصاد خردی و هفت فصل بعدی (حساب‌داری درآمد ملی، تقاضای کل، پول و بانک، تورم، بی‌کاری، رشد و توسعه و اقتصاد بین‌الملل) جهت‌گیری اقتصاد کلان دارند.

در این اثر، هفت فصل نخست که جنبه پایه‌ای‌تری دارند، در چهار محور کلی تنظیم شده‌اند. محور نخست که فصل‌های اول و دوم را دربرمی‌گیرد، بحث‌های عمومی اقتصاد را می‌پوشاند و محور دوم که فصل‌های سوم و چهارم را شامل می‌شود، رفتارهای مصرفی را تشریح می‌کند. محور سوم نیز که فصل‌های پنجم و ششم را دربرمی‌گیرد، بحث بنگاه‌ها، تولید و هزینه را بررسی می‌کند و سرانجام در محور چهارم که فصل هفتم را شامل می‌شود، چارچوب دخالت دولت در اقتصاد را مطرح می‌کند.

چاپ نهم کتاب «مبانی و اصول علم اقتصاد، کلیاتی از اقتصاد برای همه» (ویرایش سوم) در شمارگان 1500 نسخه، 476 صفحه و بهای 70000 ریال راهی بازار نشر شد.

چهارشنبه 31 فروردین 1390
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط