بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • انتشار کتاب «جنبش طالبان از ظهور تا افول»
  • کتاب جنبش طالبان از ظهور تا افول

انتشار کتاب «جنبش طالبان از ظهور تا افول»

کتاب جنبش طالبان از ظهور تا افول نوشته محمد سرافراز توسط انتشارات سروش وارد بازار نشر شد.
جنبش طالبان، جنبشی نظامی - اسلامی افغانی است که در سال 1994 میلادی و پس از عقب‌نشینی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1989 به قدرت رسید و بر شهرها و استان‌های اصلی افغانستان سیطره یافت؛ تا این‌که در سال 2001 میلادی، بعد از حوادث 11 سپتامبر سقوط کرد.
دکتر محمد سرافراز در کتاب خود، یعنی جنبش طالبان از ظهور تا سقوط، به بررسی پدیده‌های اسلام سیاسی سنی می‌پردازد. نویسنده این کتاب اشکالات متعددی در خصوص شکل‌گیری این جنبش، گرفتاری آن در دام جغرافیای سیاسی کشورهای بزرگ و قدرتمند منطقه‌ای، ایدئولوژی سلفی - وهابی حاکم بر آن و گرفتاری این جنبش در چنگال کشمکش‌های نژادی و منطقه‌ای ذکر می‌کند.
مولف این کتاب، با بررسی و تجزیه و تحلیل سیر تحولات این جنبش، مقدمات ظهور آن، به نقش کشورهای ذینفع منطقه مانند پاکستان، عربستان سعودی‌ و ایالات متحده آمریکا در پیداش جنبش سنی افراطی می پردازد. مولف کتاب اقدام کشورهای مذکور را به مثابه برداشتن گامی در مبارزه با اسلام سیاسی شیعی و مقدمه سیطره ایالات متحده آمریکا بر منابع حیاتی انرژی منطقه می‌داند. ایالات متحده با این اقدام خواستار رویارویی سنی‌های وهابی ـ سلفی افراطی در برابر جنبش‌های آزادی‌بخش اسلامی، مانند مجاهدان افغان و جمهوری اسلامی ایران است.
کتاب «جنبش طالبان از ظهور تا افول»، دربردارنده شش فصل است و هرکدام از فصل‌ها از چندین بخش تشکیل شده‌ است، عناوین برخی از بخش‌های این کتاب عبارتند از: عوامل داخلی ظهور جنبش طالبان، دلایل خارجی ظهور جنبش طالبان، ذوره حکومت طالبان و...
بعد از بخش ششم کتاب، نویسنده بخشی را با عنوان خلاصه کتاب و نتیجه‌گیری آورده و به کل مباحث مطرح شده در کتاب جنبش طالبان می‌پردازد.
انتشارات سروش چاپ نخست کتاب «جنبش طالبان از ظهور تا افول» را با قیمت 6هزار تومان منتشر کرده ‌است.

یکشنبه 11 خرداد 1399
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی