بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • جنگ نرم و تولید محتوای انقلابی در ماهنامه راه
  • شماره 53 ماهنامه راه

جنگ نرم و تولید محتوای انقلابی در ماهنامه راه

شماره ۵۳ ماهنامه فرهنگی- تحلیلی راه، ارگان دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر شد. این شماره، ویژه مهر ۱۳۹۰ است که در ۱۱۲ صفحه بر روی پیشخوان ها قرار گرفته است.

سرمقاله شماره جدید راه با عنوان «رصد برای حرکت» در پاسخ به این پرسش نگاشته شده است که جریان “تولید محتوای انقلابی” در جنگ نرم چگونه شکل می گیرد؟ و ضمن تبیین مهم ترین اهداف و روش های جبهه مقابل، به ترسیم راهبردهای محتوایی مؤثر جبهه انقلاب برای پیروزی در جنگ نرم می پردازد.

در بخش اخبار این شماره هم، علاوه بر تولیدات داخلی فعالان فرهنگ و هنر انقلاب، با اخبار فعالیت ها، آثار و چهره های سینما، ادبیات، تئاتر، موسیقی، نقاشی و … در کشورهای مصر، لیبی، یمن، تونس و … آشنا می شویم.

«هنر و فناوری، قله های فتح نشده انقلاب» مصاحبه تاریخی و منتشرنشده ای است از شهید حجه الاسلام شرعی که توسط گروه روایت فتح و در روزهای عملیات کربلای پنج تهیه شده و برای اولین بار در مجله راه منتشر می شود.

در بخش رسانه، همچنین دو تحلیل درباره برنامه تلویزیونی راز به چشم می خورد: «بازیابی آرایش تهاجمی» که تأملی در سبک نادر طالب زاده و امتیازات تکنیکی او در برنامه سازی است، و «وصله ناجور» که نسبت راز با رسانه ملی را بررسی می کند.

«تمرین ذهنی معکوس» (توصیه هایی به سریال سازان تلویزیون برای نزدیک شدن به سریال دینی) به قلم رضا زاده محمدی و «روی موج بیداری» (بررسی سریال های مناسبتی در کشورهای عربی) دو مطلب دیگر از بخش رسانه این شماره هستند که رویکرد صداوسیما در سریال های به اصطلاح دینی را به چالش می کشند. زاده محمدی در یادداشت دیگری نیز با نام «سومالی چیست؟!» از غربت این کشور در افکار عمومی و رسانه ها سخن گفته است.

«نقد نگفتن ها» به قلم دکتر محمدحسین باقری خوزانی درباره جامعه شناسی سیاست و رسانه در مستند «یزدان تفنگ ندارد»، «دشمن سازمان یافته و دوستان منفعل» در تحلیل نحوه حضور نیروهای ارزشی و ضدارزشی در فضای فیس بوک، و «در لفافه خبر» با بررسی دیپلماسی عمومی دولت های جهان در شبکه های تلویزیونی فارسی زبان شان، از دیگر عناوین بخش رسانه این شماره اند.

حجت الاسلام مهدی همازاده در این شماره نیز تاریخ اسلام را از منظری امروزی مرور کرده و موضوع «ریزش خواص» در تاریخ و نیز آیات قرآن را به بحث گذاشته است. «نگاهی به تاریخ شام و علل خصومت شامیان با امام علی ع»، «روایتی از شهید گنجی و فعالیتهای فرهنگی انقلاب در برازجان» و «ساخت فیلم با نوار دو و نیم دقیقه ای!» (بازخوانی فعالیت های هنری بعد از انقلاب در سبزوار) نیز از دیگر عناوین بخش تاریخ و تاریخ شفاهی این شماره مجله اند.

در صفحات «اصل هشتم» این شماره، با دو مقاله «مطالبه؛ چالشها و خطاها» و «مروری بر نکات فقهی مطالبه گری و عدالتخواهی» روبروییم و سرفصل «جهاد اقتصادی» این شماره علاوه بر دیدگاه های رهبر انقلاب در حوزه اقتصاد مردمی، مشتمل است بر «طرحی برای جهاد اقتصادی در جبهه فرهنگی انقلاب» به قلم روح الله ایزدخواه که به مقایسه جریانات عدالتخواه و جهادی کشور و چگونگی هم افزایی آنان پرداخته، و همچنین گزارشی از هم اندیشی نخبگان و پیشکسوتان جهادگر در بشاگرد که دربرگیرنده تأملاتی در تفاوت های حرکت «جهاد»ی با حرکت «کمیته امداد»ی در مناطق محروم است.

علاوه بر نوشتار «از فردوسی و مختار تا هالیوود و بالیوود» (نگاهی به وضعیت فرهنگی افغانستان) و «گفتگو با محمد علی حسنی، جانباز افغانی دفاع مقدس» که در ذیل عنوان جهان در مجله راه به چشم می خورد، پرونده مفصل و مستقلی درباره لبنان در راه ۵۳ منتشر شده است که برخی عناوین آن عبارتند از: جمهوری اسلامی ضاحیه (نیم نگاهی به زندگی در جنوب بیروت)، گزارشی از همراهی خوانندگان مشهور لبنان با مقاومت، قاچاقچی شهید… (بررسی نقش قاچاقچیان سوخت در جنگ ۳۳ روزه)، بررسی تاریخچه و فعالیت های اجتماعی حزب الله لبنان در گفت وگو با شیخ محمد یزبک (عضو شورای مرکزی حزب الله، نماینده ولی فقیه و امام جمعه بعلبک)، گزارشی از عملیات تدفین امانی شهدا در بیمارستان شهر صور، روایتی از زندگی در غارهای بعلبک، وقتی آواره از آواره استقبال می کند (همراهی فلسطینیان آواره در لبنان با جریان مقاومت) و … .

«وصل خوبان» عنوان گزارشی از ازدواج شهید ملک شامران در مسجد الجواد تهران است که در بخش خانواده مجله راه امده است. همچنین در این بخش حجت الاسلام سیدعباس نبوی در گفتار «تبذیر یا مصرف برای مصرف» به سه پرسش اساسی درباره مصرف، پنج شاخه مصرف و نقش زن در این مقوله توجه کرده است.

سرفصل علوم انسانی این شماره، میزبان آراء خسرو باقری، مهدی گلشنی و آیت الله جوادی آملی در باب «کیفیت حصول علم دینی» و نیز گزارشی از یک مناظره دانشجویی درباره «ماهیت و غایت انقلاب اسلامی» با نگاهی انتقادی به تئوری های انقلاب است.

«کسب مهارت برای اغتنام فرصت» گفتاری است که در بخش جبهه فرهنگی این شماره سعی دارد به شکلی کاربردی خواننده را با الزامات و ملاحظات تشکیلاتی و مهارتی در عرصه جهاد فرهنگی آشنا کند. «پروتکل های دانشوران شیطون!» (برش هایی از یک سند منتشر نشده دست اول) نیز از عناوین صفحات طنز این شماره مجله راه اند.

نشریه راه را می توانید علاوه بر دکه های مطبوعاتی از مراکز فرهنگی متعدد در دانشگاه ها و کتابفروشی ها تهیه کنید (این فهرست را ببینید). همچنین می توانید با شماره های ۰۲۱۸۸۹۶۴۹۴۱ و ۰۲۱۸۸۹۶۰۴۷۷ یا ۰۹۳۵۶۳۳۹۸۲۵ تماس حاصل نمایید.

منبع: راه

سه‌شنبه 6 خرداد 1399
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط