بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

دانشگاه مذاهب اسلامی؛ میزبان همایش «نورسی»

همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های علامه «بدیع‌الزمان سعید نورسی» (1877م ـ 1960م)، بیستم آذرماه سال جاری در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می‌‌شود.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه مذاهب اسلامی، این دانشگاه همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های علامه بدیع‌الزمان سعید نورسی را با مشارکت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه ادیان و مذاهب را برگزار می‌کند.

بنابر این گزارش، همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های علامه بدیع‌الزمان سعید نورسی در ساعت 9 صبح روز 20 آذرماه سال جاری در سالن ماموستا شیخ‌الاسلام دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می‌شود و قرآن، سنت و اهل بیت(ع)، جهان اسلام و تقریب مذاهب اسلامی و هویت اسلامی و استکبارستیزی، از محورهای اصلی و موضوعات مورد بحث و بررسی در این همایش است.

تأثیر قرآن و سنت در جوامع اسلامی از دیدگاه سعید نورسی، بررسی اندیشه‌های سعید نورسی درباره اهل بیت(ع)، اصول دین از دیدگاه سعید نورسی، ایمان از دیدگاه سعید نورسی، شریعت و عدل الهی از دیدگاه سعید نورسی، شیوه تفسیری و ابداعی سعید نورسی، شکر از دیدگاه سعید نورسی و ادعیه انبیاء در قرآن کریم و برداشت‌های سعید نورسی از ریزموضوعات محور قرآن، سنت و اهل بیت(ع) این همایش است.

محور جهان اسلام و تقریب مذاهب اسلامی نیز به موضوعات تأکید سعید نورسی بر اتحاد جوامع اسلامی(ترک، کرد و عرب)، دیدگاه سعید نورسی درباره تقریب مذاهب اسلامی، دیدگاه سعید نورسی درباره وحدت اسلامی، مقایسه افکار اصلاح‌طلبانه سعید نورسی با سایر مصلحین مسلمان همچون سیدجمال‌الدین اسدآبادی، سیدقطب، اقبال لاهوری و... در رسائل نور، حاکمیت جهانی اسلام در اندیشه‌های سعید نورسی و دیدگاه سیاسی سعید نورسی در مورد امپراطوری عثمانی و دولت‌های اسلامی تقسیم شده است.

هویت اسلامی و استکبارستیزی محور سوم این همایش است که به استقلال‌طلبی و استکبارستیزی از دیدگاه سعید نورسی، جهاد در دیدگاه سعید نورسی و مبارزه علیه روسیه در جنگ جهانی اول، غیرت دینی از دیدگاه سعید نورسی، علل عقب‌ماندگی مسلمانان و راه‌های شکوفایی تمدن اسلامی، دیدگاه سعید نورسی در مورد رابطه اسلام و غرب و دیدگاه سعید نورسی در مورد حقوق بشر تقسیم شده است.

دیدگاه سعید نورسی در مورد نوآوری در علوم اسلامی مطابق با عصر جدید، وحدت حوزه و دانشگاه از دیدگاه سعید نورسی، عرفان و تصوف از دیدگاه سعید نورسی، دیدگاه سعید نورسی درباره سکولاریسم و لائیسم، دیدگاه سعید نورسی درباره ناسیونالیسم و شکل‌گیری اندیشه‌های سعید نورسی در گذر زمان از دیگر موضوعات این محور است.

یادآور می‌شود، همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های علامه بدیع‌الزمان سعید نورسی 20 آذرماه سال جاری در دانشگاه مذاهب اسلامی به نشانی تهران، خیابان فلسطین جنوبی، خیابان شهید روانمهر، پلاک 3 برگزار می‌شود.

20 1390
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط