loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

محمود رجبی

حجة الاسلام والمسلمین محمود رجبی در سال 1330 هجری شمسی در شهیدیه جاسب در میان خانواده ای متدین و پاک طینت به دنیا آمد. پدرش مرحوم غلامحسین رجبی به شغل کشاورزی و آهنگری روزگار می گذراند و به روحانیت شیعه و راه مقدس آن علاقه وافری داشت . او دو سال پس از تولد فرزندش به همراه خانواده به قم آمد. حجة الاسلام والمسلمین محمود رجبی تحصیلات خود را از دبستان آغاز کرد و با به پایان بردن آن ، در سال 1343 به حوزه علمیه قم وارد شد. مشوق اصلی وی در این امر پدرش بود. پدرش از علاقه مندان به اهل بیت (ع ) بود و همواره در شهادتها و ولادتها به برگزاری مراسم اهتمام جدی داشت . او همواره به روحانیت شیعه عشق می ورزید و از این رو فرزند خود را بسیار تشویق می کرد تا در این راه پرافتخار گام بردارد.
او تحصیلات علوم دینی را در مدرسه علمیه آیة الله العظمی گلپایگانی (ره ) آغاز کرد و کتب دوره مقدمات و سطح را نزد استادان برجستة آن روزگار به پایان برد. سپس در سال 1350 به درس خارج فقه و اصول استادان برجسته حوزه علمیه قم راه یافت و سالها از محضر آنان بهره برد. او در طی این سالها از تحصیل تفسیر، علوم عقلی و شرکت در دروس اخلاق نیز بازنماند و در اولین دوره آموزشی ویژه مؤسسه در راه حق که تحت اشراف علمی حضرت آیة الله مصباح یزدی اداره می شد شرکت نمود. وی همچنین با تأسیس دفتر همکاری حوزه و دانشگاه نیز در گروه علوم اجتماعی این دفتر به تحقیق ، ارائه کنفرانس و بازسازی علوم انسانی در قلمرو جامعه شناسی پرداخت . حجة الاسلام والمسلمین محمود رجبی به محضر استادان فراوانی راه یافت . او بخشی از مقدمات و سیوطی را نزد آقایان فلاح زاده و شایسته (ره )، منطق مظفر و اصول فقه مظفر را نزد آیة الله امینیان و حجة الاسلام و المسلمین فیاضی ، معالم الاصول را نزد آیة الله مقتدایی و معانی و بیان را نزد آیة الله حاج شیخ حسن آقا تهرانی فرا گرفت . شرح لمعه را نزد حضرات آیات آقایان محمد مؤمن ، حسین شب زنده دار، شیخ حسن تهرانی ، فاضلی و امراللهی فرا گرفت و در درس رسائل آیة الله طاهری خرم آبادی و آیة الله مؤمن و در درس مکاسب آیة الله ستوده ، آیة الله مصلحی اراکی و آیة الله مؤمن شرکت کرد. برای آموختن کفایة الاصول نیز به درس آیة الله سلطانی طباطبایی (ره ) و آیة الله مؤمن رفت .
وی با پایان یافتن دوره سطح ، به درس خارج آیة الله حاج شیخ کاظم تبریزی (ره )، آیة الله حاج شیخ مرتضی حائری (ره )، آیة الله العظمی وحید خراسانی ، آیة الله شاه آبادی آملی رفت و سالها از محضر ایشان بهره برد. ضمناً او در درس تفسیر آیة الله شب زنده دار نیز حاضر می شد و باب حادی عشر رانزد آیة الله صلواتی و شرح تجرید را نزد آیة الله حسینی کاشانی آموخت . او در طی این سالها از درس اخلاق حضرات آیات مشکینی و مصباح یزدی بهره برد. حجة الاسلام والمسلمین محمود رجبی در سالهای تحصیل خود با استادان و فضلای بسیاری رابطة دوستی داشت که از آن جمله ، حجج اسلام آقایان سید محمد غروی ، علی مؤمن ، مهدی شب زنده دار و محمود محمدی عراقی را می توان نام برد.
حجة الاسلام والمسلمین محمود رجبی در سالهای زندگانی خود تا به امروز، خدمات علمی و فرهنگی بسیاری از خود برجای نهاده است . او بسیاری از کتب دوره سطح را بارها تدریس کرده و از این رهگذر شاگردان فراوانی را تربیت کرده است . بخشی از تدریس او مربوط به مؤسسه در راه حق و مؤسسه امام خمینی (ره ) است . او با توجه به رشته تحصیلی خود در مؤسسه در راه حق (جامعه شناسی ) و مطالعات و تحقیقات فراوان در علوم قرآنی و تفسیر، سالها به تدریس در آن دو مؤسسه و نیز دانشگاه ها و مراکز آموزش ضمن خدمت آموزش و پرورش در رشته های جامعه شناسی ، علوم قرآنی و تفسیر اشتغال داشته است .
بخشی از فعالیتهای علمی و فرهنگی وی تهیه متون و منابع درسی در دو رشته «تفسیر و علوم قرآن » و «جامعه شناسی » است او از این رهگذر کتابهای متعددی را تألیف کرده که از آن جمله می توان به کتابهای «روش تفسیر قرآن »، «شناخت قرآن »، «اعجاز قرآن »، «انسان شناسی » و «قرآن شناسی » ـ که حاصل تلاش ایشان در تحقیق و تدوین درسهای استاد مصباح یزدی می باشد ـ را نام برد. او همچنین کتابهای «درآمدی به جامعه شناسی اسلامی »، «تاریخچه جامعه شناسی »، «مبانی جامعه شناسی » و «تاریخ تفکرات اجتماعی » را در قلمرو علوم اجتماعی به رشته تحریر درآورده است . ایشان در زمینه ترجمه نیز کتاب «عوامل ضعف المسلمین » نوشته عاطف الزین را به فارسی ترجمه کرده است .
حجة الاسلام والمسلمین محمود رجبی از مؤسسان دفتر همکاری حوزه و دانشگاه و مسؤول گروه علوم اجتماعی این دفتر است ، وی همچنین ضمن عضویت در شورای عالی بررسی متون درسی دانشگاه ها، معاونت پژوهشی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره ) را نیز بر عهده دارد.او از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است و هم اکنون در قم به تدریس می پردازد.
 • زادروز
  1330
 • محل تولد
  جاسب
 • نام کامل
  حجت الاسلام و المسلمین محمود رجبی
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  یکشنبه 2 تیر 1392
 • شناسه
  13497
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط