فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

مرتضی مطهریتاریخ ثبت: دوشنبه 15 مهر 1387
تاریخ ویرایش: یکشنبه 18 مرداد 1394
کد : 1520
تعداد بازدید: 9164

آثار نویسنده

معرفی
استاد شهید آیت الله مطهری در 13 بهمن 1298 هجری شمسی در فریمان  واقع در 75 کیلومتری شهر مقدس مشهد در یک خانواده اصیل روحانی چشم به جهان می گشاید. پس از طی دوران طفولیت به مکتبخانه رفته و به فراگیری دروس ابتدایی می پردازد. در سن دوازده سالگی به حوزه علمیه مشهد عزیمت نموده و به تحصیل مقدمات علوم اسلامی اشتغال می ورزد.
در سال 1316 علیرغم مبارزه شدید رضاخان با روحانیت و علیرغم مخالفت دوستان و نزدیکان، برای تکمیل تحصیلات خود عازم حوزه علمیه قم می شود در حالی که به تازگی موسس گرانقدر آن آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی دیده از جهان فروبسته و ریاست حوزه را سه تن از مدرسان بزرگ آن آیات عظام سید محمد حجت، سید صدرالدین صدر و سید محمد تقی خوانساری به عهد گرفته اند.
در دوره اقامت پانزده ساله خود در قم از محضر مرحوم آیت الله العظمی بروجردی (در فقه و اصول) و حضرت امام خمینی ( به مدت 12 سال در فلسفه ملاصدرا و عرفان و اخلاق و اصول) و مرحوم علامه سید محمد حسین طباطبائی (در فلسفه: الهیات شفای بوعلی و دروس دیگر) بهره می گیرد. قبل از هجرت آیت الله العظمی بروجردی به قم نیز استاد شهید گاهی به بروجرد می رفته و از محضر ایشان استفاده می کرده است.
 مولف شهید مدتی نیز از محضر مرحوم آیت الله حاج میرزا علی آقا شیرازی در اخلاق و عرفان بهره های معنوی فراوان برده است. از اساتید دیگر استاد مطهری می توان از مرحوم آیت الله سید محمد حجت ( در اصول) و مرحوم آیت الله سید محمد محقق داماد (در فقه) نام برد. وی در مدت اقامت خود در قم علاوه بر تحصیل علم، در امور اجتماعی و سیاسی نیز مشارکت داشته و از جمله با فدائیان اسلام در ارتباط بوده است. در سال 1331 در حالی که از مدرسین معروف و از امیدهای آینده حوزه به شمار می رود به تهران مهاجرت می کند. در تهران به تدریس در مدرسه مروی و تألیف و سخنرانیهای تحقیقی می پردازد.
 در سال 1334 اولین جلسه تفسیر انجمن اسلامی دانشجویان توسط استاد مطهری تشکیل می گردد. در همان سال تدریس خود در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران را آغاز می کند. در سالهای 1337 و 1338 که انجمن اسلامی پزشکان تشکیل می شود .استاد مطهری از سخنرانان اصلی این انجمن است و در طول سالهای 1340 تا 1350 سخنران منحصر به فرد این انجمن می باشد که بحثهای مهمی از ایشان به یادگار مانده است. ایشان همواره کنار امام بوده است به طوری که می توان سازماندهی قیام پانزده خرداد در تهران و هماهنگی آن با رهبری امام را مرهون تلاشهای او و یارانش دانست. در ساعت 1 بعد از نیمه شب روز چهارشنبه پانزده خرداد 1342 به دنبال یک سخنرانی مهیج علیه شخص شاه به وسیله پلیس دستگیر شده و به زندان موقت شهربانی منتقل می شود و به همراه تعدادی از روحانیون تهران زندانی می گردد. پس از 43 روز به دنبال مهاجرت علمای شهرستانها به تهران و فشار مردم، به همراه سایر روحانیون از زندان آزاد می شود.
پس از تشکیل هیئتهای موتلفه اسلامی، استاد مطهری از سوی امام خمینی همراه چند تن دیگر از شخصیتهای روحانی عهده دار رهبری این هیئتها می گردد. پس از ترور حسنعلی منصور نخست وزیر وقت توسط شهید محمد بخارایی کادر رهبری هیئتهای موتلفه شناسایی و دستگیر می شود ولی از آنجا که قاضی یی که پرونده این گروه تحت نظر او بود مدتی در قم نزد استاد تحصیل کرده بود به ایشان پیغام می فرستد که حق استادی را به جا آوردم و بدین ترتیب استاد شهید از مهلکه جان سالم بدر می برد. سنگینتر می شود. در این زمان وی به تألیف کتاب در موضوعات مورد نیاز جامعه و ایراد سخنرانی در دانشگاهها، انجمن اسلامی ادامه می دهد. 
 استاد شهید که به یک نهضت اسلامی معتقد بود نه به هر نهضتی، برای اسلامی کردن محتوای نهضت تلاشهای ایدئولوژیک بسیاری نمود و با اقدام به تأسیس حسینیه ارشاد نمود و با کجرویها و انحرافات مبارزه سرسختانه کرد. در سال 1346 به کمک چند تن از دوستان اقدام به تأسیس حسینیه ارشاد نمود به طوری که می توان او را بنیانگذار آن موسسه دانست. ولی پس از مدتی به علت تکروی و کارهای خودسرانه و بدون مشورت یکی از اعضای هیئت مدیره و ممانعت او از اجرای طرحهای استاد و از جمله ایجاد یک شورای روحانی که کارهای علمی و تبلیغی حسینیه زیر نظر آن شورا باشد سرانجام در سال 1349 علیرغم زحمات زیادی که برای آن موسسه کشیده بود و علیرغم امید زیادی که به آینده آن بسته بود در حالی که در آن چند سال خون دل زیادی خورده بود از عضویت هیئت مدیره آن موسسه استعفا داد و آن را ترک گفت.
در سال 1348 به خاطر صدور اعلامیه ای با امضای ایشان و حضرت علامه طباطبایی و آِیت الله حاج سید ابوالفضل مجتهد زنجانی مبنی بر جمع اعانه برای کمک به آوارگان فلسطینی و اعلام آن طی یک سخنرانی در حسینیه ارشاد دستگیر شد و مدت کوتاهی در زندان تک سلولی به سربرد. از سال 1349 تا 1351 برنامه های تبلیغی مسجدالجواد را زیر نظر داشت و غالباً خود سخنران اصلی بود تا اینکه آن مسجد و به دنبال آن حسینیه ارشاد تعطیل گردید و بار دیگر استاد مطهری دستگیر و مدتی در بازداشت قرار گرفت. پس از آن استاد شهید سخنرانیهای خود را در مسجد جاوید و مسجد ارک و غیره ایراد می کرد. بعد از مدتی مسجد جاوید نیز تعطیل گردید. در حدود سال 1353 ممنوع المنبر گردید و این ممنوعیت تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت.
مهمترین خدمات استاد مطهری در طول حیات پر برکتش ارائه ایدئولوژی اصیل اسلامی از طریق درس و سخنرانی و تألیف کتاب است. این امر خصوصاً در سالهای 1351 تا 1357 به خاطر افزایش تبلیغات گروههای چپ و پدید آمدن گروههای مسلمان چپ زده و ظهور پدیده التقاط به اوج خود می رسد. گذشته از حضرت امام، استاد مطهری اولین شخصیتی است که به خطر سران سازمان موسوم به « مجاهدین خلق ایران » پی می برد و دیگران را از همکاری با این سازمان باز می دارد و حتی تغییر ایدئولوژی آنها را پیش بینی می نماید. در این سالها استاد شهید به توصیه حضرت امام مبنی بر تدریس در حوزه علمی قم هفته ای دو روز به قم عزیمت نموده و درسهای مهمی در آن حوزه القا می نماید و همزمان در تهران نیز درسهایی در منزل و غیره تدریس می کند. در سال 1355 به دنبال یک درگیری با یک استاد کمونیست دانشکده الهیات! زودتر از موعد مقرر بازنشسته می شود. همچنین در این سالها استاد شهید با همکاری تنی چند از شخصیتهای روحانی، «جامعه روحانیت مبارز تهران » را بنیان می گذارد بدان امید که روحانیت شهرستانها نیز به تدریج چنین سازمانی پیدا کند. گرچه ارتباط استاد مطهری با امام خمینی پس از تبعید ایشان از ایران به وسیله نامه و غیره استمرار داشته است ولی در سال 1355 موفق گردید مسافرتی به نجف اشرف نموده و ضمن دیدار با امام خمینی درباره مسائل مهم نهضت و حوزه های علمیه با ایشان مشورت نماید. پس از شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی و آغاز دوره جدید نهضت اسلامی، استاد مطهری به طور تمام وقت درخدمت نهضت قرار می گیرد و در تمام مراحل آن نقشی اساسی ایفا می نماید. در دوران اقامت حضرت امام در پاریس، سفری به آن دیار نموده و در مورد مسائل مهم انقلاب با ایشان گفتگو می کند و در همین سفر امام خمینی ایشان را مسؤول تشکیل شورای انقلاب اسلامی می نماید. هنگام بازگشت امام خمینی به ایران مسؤولیت کمیته استقبال از امام را شخصاً به عهده می گیرد و تا پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن همواره در کنار رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی و مشاوری دلسوز و مورد اعتماد برای ایشان بود تا اینکه در ساعت بیست و دو و بیست دقیقه سه شنبه یازدهم اردیبهشت ماه سال 1358 در تاریکی شب در حالی که از یکی از جلسات فکری سیاسی بیرون آمده بود یا گلوله گروه نادان و جنایتکار فرقان که به مغزش اصابت نمود به شهادت می رسد و امام و امت اسلام در حالی که امیدها به آن بزرگمرد بسته بودند در ماتمی عظیم فرو می روند.
سلام و درود خدا بر روح پاک و مطهرش.

آثار نویسنده
آزادی از نگاه استاد شهید آیة الله مطهری
این اثر شامل ابعاد گوناگون آزادی از دیدگاه استاد شهید مرتضی مطهری است که به بررسی معنای واقعی کلمه آزادی آغاز می شود و در ادامه به بحث ارزش آزادی، آزادی معنوی، آزادی اجتماعی و جمهوری اسلامی و آزادی می پردازد.


آشنایی با قرآن - جلد اول
مجموعه آشنایی با قرآن ، سلسله مباحث تفسیری استاد شهید در سالهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است که عمدتاً در بین سالهای 1350 تا 1355 شمسی انجام شده است . جلد اول این مجموعه مقدمه و پیش درآمدی بر این سلسله مباحث محسوب می شود که در آن به مسائلی همچون زبان قرآن ، مخاطبهای قرآن ، عقل از دیدگاه قرآن و ... پرداخته شده است . در مجلدات بعد ، تفسیر آیاتی از برخی سوره های قرآن از جمله حمد ، بقره ، انفال ، توبه ، نور ، زخرف ، دخان و .. ارائه شده است. ویژگی ممتاز این مباحث ، توجه به مسائل و موضوعات اجتماعی – سیاسی روز …

آشنایی با قرآن - جلد پنجم
مجموعه آشنایی با قرآن ، سلسله مباحث تفسیری استاد شهید در سالهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است که عمدتاً در بین سالهای 1350 تا 1355 شمسی انجام شده است. جلد اول این مجموعه مقدمه و پیش درآمدی بر این سلسله مباحث محسوب می شود که در آن به مسائلی همچون زبان قرآن ، مخاطب های قرآن ، عقل از دیدگاه قرآن و ... پرداخته شده است. در مجلدات بعد، تفسیر آیاتی از برخی سوره های قرآن از جمله حمد ، بقره ، انفال ، توبه ، نور ، زخرف ، دخان و .. ارائه شده است. ویژگی ممتاز این مباحث، توجه به مسائل و موضوعات اجتماعی – سیاسی روز در …

آشنایی با قرآن - جلد چهاردهم
مجموعه آشنایی با قرآن، سلسله مباحث تفسیری استاد شهید در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است که عمدتاً در بین سالهای 1350 تا 1355 شمسی انجام شده است. جلد اول این مجموعه مقدمه و پیش درآمدی بر این سلسله مباحث محسوب می شود که در آن به مسائلی همچون زبان قرآن، مخاطب های قرآن، عقل از دیدگاه قرآن و ... پرداخته شده است. در مجلدات بعد، تفسیر آیاتی از برخی سوره های قرآن از جمله حمد، بقره، انفال، توبه، نور، زخرف، دخان و .. ارائه شده است. ویژگی ممتاز این مباحث، توجه به مسائل و موضوعات اجتماعی – سیاسی روز در حین …

آشنایی با قرآن - جلد چهارم
مجموعه آشنایی با قرآن، سلسله مباحث تفسیری استاد شهید در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است که عمدتاً در بین سالهای 1350 تا 1355 شمسی انجام شده است. جلد اول این مجموعه مقدمه و پیش درآمدی بر این سلسله مباحث محسوب می شود که در آن به مسائلی همچون زبان قرآن ، مخاطب های قرآن ، عقل از دیدگاه قرآن و ... پرداخته شده است. در مجلدات بعد، تفسیر آیاتی از برخی سوره های قرآن از جمله حمد ، بقره ، انفال ، توبه ، نور ، زخرف ، دخان و .. ارائه شده است. ویژگی ممتاز این مباحث، توجه به مسائل و موضوعات اجتماعی – سیاسی روز در …

آشنایی با قرآن - جلد دوازدهم
مجموعه آشنایی با قرآن ، سلسله مباحث تفسیری استاد شهید در سالهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است که عمدتاً در بین سالهای 1350 تا 1355 شمسی انجام شده است . جلد اول این مجموعه مقدمه و پیش درآمدی بر این سلسله مباحث محسوب می شود که در آن به مسائلی همچون زبان قرآن ، مخاطبهای قرآن ، عقل از دیدگاه قرآن و ... پرداخته شده است . در مجلدات بعد ، تفسیر آیاتی از برخی سوره های قرآن از جمله حمد ، بقره ، انفال ، توبه ، نور ، زخرف ، دخان و .. ارائه شده است. ویژگی ممتاز این مباحث ، توجه به مسائل و موضوعات اجتماعی – سیاسی روز …

آشنایی با قرآن - جلد دوم
مجموعه آشنایی با قرآن، سلسله مباحث تفسیری استاد شهید در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است که عمدتاً در بین سالهای 1350 تا 1355 شمسی انجام شده است . جلد اول این مجموعه مقدمه و پیش درآمدی بر این سلسله مباحث محسوب می شود که در آن به مسائلی همچون زبان قرآن، مخاطب های قرآن، عقل از دیدگاه قرآن و ... پرداخته شده است . در مجلدات بعد، تفسیر آیاتی از برخی سوره های قرآن از جمله حمد، بقره، انفال، توبه، نور، زخرف، دخان و .. ارائه شده است. ویژگی ممتاز این مباحث، توجه به مسائل و موضوعات اجتماعی – سیاسی روز در …

آشنایی با قرآن - جلد دهم
مجموعه آشنایی با قرآن، سلسله مباحث تفسیری استاد شهید در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است که عمدتاً در بین سالهای 1350 تا 1355 شمسی انجام شده است. جلد اول این مجموعه مقدمه و پیش درآمدی بر این سلسله مباحث محسوب می شود که در آن به مسائلی همچون زبان قرآن، مخاطب های قرآن، عقل از دیدگاه قرآن و ... پرداخته شده است. در مجلدات بعد، تفسیر آیاتی از برخی سوره های قرآن از جمله حمد، بقره، انفال، توبه، نور، زخرف، دخان و .. ارائه شده است. ویژگی ممتاز این مباحث، توجه به مسائل و موضوعات اجتماعی – سیاسی روز در حین …

آشنایی با قرآن - جلد سوم
مجموعه آشنایی با قرآن، سلسله مباحث تفسیری استاد شهید در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است که عمدتاً در بین سالهای 1350 تا 1355 شمسی انجام شده است. جلد اول این مجموعه مقدمه و پیش درآمدی بر این سلسله مباحث محسوب می شود که در آن به مسائلی همچون زبان قرآن، مخاطب های قرآن، عقل از دیدگاه قرآن و ... پرداخته شده است. در مجلدات بعد، تفسیر آیاتی از برخی سوره های قرآن از جمله حمد، بقره، انفال، توبه، نور، زخرف، دخان و .. ارائه شده است. ویژگی ممتاز این مباحث، توجه به مسائل و موضوعات اجتماعی – سیاسی روز در حین …

آشنایی با قرآن - جلد سیزدهم
مجموعه آشنایی با قرآن، سلسله مباحث تفسیری استاد شهید در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است که عمدتاً در بین سالهای 1350 تا 1355 شمسی انجام شده است. جلد اول این مجموعه مقدمه و پیش درآمدی بر این سلسله مباحث محسوب می شود که در آن به مسائلی همچون زبان قرآن، مخاطب های قرآن، عقل از دیدگاه قرآن و ... پرداخته شده است. در مجلدات بعد، تفسیر آیاتی از برخی سوره های قرآن از جمله حمد، بقره، انفال، توبه، نور، زخرف، دخان و .. ارائه شده است. ویژگی ممتاز این مباحث، توجه به مسائل و موضوعات اجتماعی – سیاسی روز در حین …

آشنایی با قرآن - جلد ششم
مجموعه آشنایی با قرآن ، سلسله مباحث تفسیری استاد شهید در سالهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است که عمدتاً در بین سالهای 1350 تا 1355 شمسی انجام شده است . ویژگی ممتاز این مباحث، توجه به مسائل و موضوعات فکری و اجتماعی روز در حین تفسیر آیات قرآنی است که موجب تازگی و زنده بودن این مباحث گردیده است. جلد ششم به تفسیر سوره های الرحمن، واقعه، حدید، حشر، ممتحنه می پردازد.

آشنایی با قرآن - جلد نهم
مجموعه آشنایی با قرآن، سلسله مباحث تفسیری استاد شهید در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است که عمدتاً در بین سالهای 1350 تا 1355 شمسی انجام شده است. جلد اول این مجموعه مقدمه و پیش درآمدی بر این سلسله مباحث محسوب می شود که در آن به مسائلی همچون زبان قرآن، مخاطب های قرآن، عقل از دیدگاه قرآن و ... پرداخته شده است. در مجلدات بعد، تفسیر آیاتی از برخی سوره های قرآن از جمله حمد، بقره، انفال، توبه، نور، زخرف، دخان و .. ارائه شده است. ویژگی ممتاز این مباحث، توجه به مسائل و موضوعات اجتماعی – سیاسی روز در حین …

آشنایی با قرآن - جلد هشتم
مجموعه آشنایی با قرآن، سلسله مباحث تفسیری استاد شهید در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است که عمدتاً در بین سالهای 1350 تا 1355 شمسی انجام شده است. جلد اول این مجموعه مقدمه و پیش درآمدی بر این سلسله مباحث محسوب می شود که در آن به مسائلی همچون زبان قرآن، مخاطب های قرآن، عقل از دیدگاه قرآن و ... پرداخته شده است. در مجلدات بعد، تفسیر آیاتی از برخی سوره های قرآن از جمله حمد، بقره، انفال، توبه، نور، زخرف، دخان و .. ارائه شده است. ویژگی ممتاز این مباحث، توجه به مسائل و موضوعات اجتماعی – سیاسی روز در حین …

آشنایی با قرآن - جلد هفتم
مجموعه آشنایی با قرآن ، سلسله مباحث تفسیری استاد شهید در سالهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است که عمدتاً در بین سالهای 1350 تا 1355 شمسی انجام شده است . جلد اول این مجموعه مقدمه و پیش درآمدی بر این سلسله مباحث محسوب می شود که در آن به مسائلی همچون زبان قرآن ، مخاطبهای قرآن ، عقل از دیدگاه قرآن و ... پرداخته شده است . در مجلدات بعد ، تفسیر آیاتی از برخی سوره های قرآن از جمله حمد ، بقره ، انفال ، توبه ، نور ، زخرف ، دخان و .. ارائه شده است. ویژگی ممتاز این مباحث ، توجه به مسائل و موضوعات اجتماعی – سیاسی روز …

آشنایی با قرآن - جلد یازدهم
مجموعه آشنایی با قرآن، سلسله مباحث تفسیری استاد شهید در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است که عمدتاً در بین سالهای 1350 تا 1355 شمسی انجام شده است. جلد اول این مجموعه مقدمه و پیش درآمدی بر این سلسله مباحث محسوب می شود که در آن به مسائلی همچون زبان قرآن ، مخاطب های قرآن ، عقل از دیدگاه قرآن و ... پرداخته شده است. در مجلدات بعد، تفسیر آیاتی از برخی سوره های قرآن از جمله حمد ، بقره ، انفال ، توبه ، نور ، زخرف ، دخان و .. ارائه شده است. ویژگی ممتاز این مباحث، توجه به مسائل و موضوعات اجتماعی – سیاسی روز در …

آینده انقلاب اسلامی ایران
این کتاب شامل مجموعه سخنرانی ها و مصاحبه های استاد شهید مرتضی مطهری درباره انقلاب اسلامی ایران است. دو سخنرانی از این مجموعه که در زمان اوج نهضت اسلامی ایراد شده، تحت عناوین اهداف روحانیت در مبارزات و مفهوم آزادی عقیده، بخش اول و دوم این کتاب را تشکیل می دهند. بخش سوم این کتاب، تحلیل انقلاب اسلامی نام گرفته که مجموع دو سخنرانی همراه با پرسش و پاسخ آن متفکر شهید است. بخش چهارم کتاب، مجموع سخنرانی های آن استاد شهید با موضوع آینده انقلاب اسلامی ایران است که شامل هفت سخنرانی است. بخش پنجم این کتاب …

اتحاد اسلامی در آثار استاد شهید آیت الله مطهری
سیره متروک و فراموش شده شخص مولای متقیان علی (ع) (قولا و عملا) که از تاریخ زندگی آن حضرت پیداست، بهترین درس آموزنده در زمینه وحدت است. علی (ع) از اظهار و مطالبه حق خود و شکایت از ربایندگان آن خودداری نکرد. با کمال صراحت ابراز داشت و علاقه به اتحاد اسلامی را مانع آن قرار نداد. خطبه های فراوانی در نهج البلاغه شاهد این مدعاست. در عین حال، این تظلمها موجب نشد که از صف جماعت مسلمین در مقابل بیگانگان خارج شود. در جمعه و جماعت شرکت می کرد، از ارشاد خلفا دریغ نمی نمود، طرف شور قرار می گرفت و ناصحانه نظر می …

احیای تفکر اسلامی
احیای تفکر اسلامی ، مشتمل بر پنج سخنرانی استاد شهید آیت الله مطهری تحت همین عنوان است که در سال 1349 هجری شمسی در حسینیه ی ارشاد ایراد شده است. سخنرانی اول در تاریخ 7/2/1349 به مناسبت یادبود مصلح بزرگ اسلامی ، اقبال لاهوری ، درباره ی « اقبال و احیای فکر دینی » برگزار شده و سخنرانی های بعدی هر یک به فاصله یک هفته از سخنرانی قبلی انجام شده است که عنوان آنها به ترتیب از این قرار است : تفکر دیروز و امروز مسلمین درباره ی میزان تاثیر عمل در سعادت انسان ، تفکر زنده و تفکر مرده ، تفکر اسلامی درباره ی ترک دنیا ، …

اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب
این کتاب مشتمل بر سلسله مقالاتی است از متفکر شهید استاد مرتضی مطهری که در حدود سال 1353 به طور مسلسل در مجله ی « مکتب اسلام » درج می شد.این اثر استاد نیز همچون دیگر آثار آن شهید بزرگوار از غنای محتوا و سلاست بیان برخوردار است. برخی از مهمترین موضوعات طرح شده در این کتاب عبارتند از : اخلاق جنسی و عقاید متفکرین جدید ، ارزیابی اصول سیستم نوین جنسی ، سببهای طغیان و سرکشی قوای نفسانی ، دموکراسی در اخلاق ، رشد شخصیت از نظر غریزه ی جنسی.

اسلام و نیازهای زمان - جلد اول
اسلام همواره از طرف متفکران اسلامی دینی برای تمام اعصار معرفی شده ، و در احکام اسلامی محلی برای نیازهای زمان و شرایط مختلف دیده شده است. کتاب اسلام و نیازهای زمان اثر استاد شهید مرتضی مطهری، به بررسی این مسئله می پردازد. جلد اول این کتاب مشتمل بر بیست و شش سخنرانی است که در زمستان 1345 شمسی و در شبهای ماه مبارک رمضان در مسجد اتفاق (تهران) و در یک جمع عمومی ایراد شده و به همین جهت بیانی ساده و روان دارد. جلد دوم مشتمل بر مباحثی است که در سال 1351 شمسی در انجمن اسلامی پزشکان انجام شده و در مقایسه با جلد …

اسلام و نیازهای زمان - جلد دوم
اسلام همواره از طرف متفکران اسلامی دینی برای تمام اعصار معرفی شده ، و در احکام اسلامی محلی برای نیازهای زمان و شرایط مختلف دیده شده است. کتاب اسلام و نیازهای زمان اثر استاد شهید مرتضی مطهری، به بررسی این مسئله می پردازد. جلد اول این کتاب مشتمل بر بیست و شش سخنرانی است که در زمستان 1345 شمسی و در شبهای ماه مبارک رمضان در مسجد اتفاق (تهران) و در یک جمع عمومی ایراد شده و به همین جهت بیانی ساده و روان دارد. جلد دوم مشتمل بر مباحثی است که در سال 1351 شمسی در انجمن اسلامی پزشکان انجام شده و در مقایسه با جلد …


امامت و رهبری
مقدمه ‏ای بر جهان بینی اسلامی " مجموعه‏ ای است مشتمل بر شش جلد ، و آخرین اثر نگارشی متفکر شهید استاد مطهری می‏ باشد طرحی که استاد شهید برای‏ این کتاب در نظر داشتند شامل هفت جلد می‏ شد که عناوین آنها به این شرح‏ است : انسان و ایمان ، جهان بینی توحیدی ، وحی و نبوت ، انسان در قرآن‏ ، جامعه و تاریخ ، امامت و رهبری ، زندگی جاوید یا حیات اخروی ولی با شهادت آن متفکر گرانقدر به دست منافقان ، این طرح به انجام نرسید و استاد شهید فرصت نگارش جلد ششم این مجموعه یعنی " امامت و رهبری " را نیافتند ولی پس از شهادت …

امدادهای غیبی در زندگی بشر
این اثر که می کوشد با نگاهی کلی به آیات مربوط به امدادهای غیبی، آنها را در ساختاری منظم ارائه دهد، از سوی مرکز فرهنگ و معارف قرآن تهیه شده است. در بخشی از این کتاب آمده است: «امدادهای غیبی خداوند، تأثیر شگرفی در زندگی انسان ها دارد. در قرآن کریم و روایات معصومین(ع) این موضوع به تأکید مطرح شده، به گونه ای که دیگر نمی توان گفت امدادهای غیبی در زندگی انسان ها یک استثناست و تنها در موارد نادری نمایان می شود، بلکه یکی از سنت های الهی است که مؤمن می تواند در سختی های زندگی به آن دل ببندد و امید نجات …

امر به معروف و نهی از منکر در آثار استاد مطهری
این کتاب شامل هفت فصل می باشد. عناوین این فصول عبارتند از: 1- فصل اول: معنا، اهمیت و تاریخچه عملی در این فصل معنای معروف و منکر تبیین شده و اهمیت فریضه امر به معروف و نهی از منکر از منظر آیات و روایات مورد بحث قرار گرفته است. نیز درباره «حسبه» که دایره ای حکومتی بوده و در زمانهای گذشته برای اجرای این فریضه تشکیل شده بود، بحث مفصلی آمده است. 2- فصل دوم: مباحث اجتماعی در این فصل ضرورت اجتماعی اجرای امر به معروف و نهی از منکر بررسی شده، نیز مسؤولیت انسان در برابر اجتماع و رابطه این اصل با اصلاح جامعه …

انسان کامل
کتاب حاضر مجموعه‏ای است مشتمل بر تنظیم شده سیزده جلسه سخنرانی متفکر شهید استاد مرتضی مطهری تحت عنوان " انسان کامل " که در سال 1353 و در ماه مبارک رمضان ایراد شده است . شش جلسه اول این سخنرانیها در مسجد جاوید ( تهران ) و بقیه در محل دیگری ایراد شده است و اکثر قریب به‏ اتفاق مستمعین را دانشجویان تشکیل می‏داده‏اند . انتخاب این موضوع برای‏ بحث ، از سوی استاد شهید ، بی‏مناسبت نبوده است . در آن ایام ، در جامعه اسلامی ما تفکری رواج یافته بود که بیشتر به دستورات اجتماعی اسلام‏ نظر داشت و بعد معنوی اسلام را …

انسان و سرنوشت
بخش هایی از مباحث این کتاب فلسفی، برخی تاریخی، بخشی از آن ها اخلاقی و دینی می باشد. در مقدمه ی این کتاب چنین می خوانیم: "...علی هذا منظور از طرح این مسئله در این رساله اولاً تحقیق در این جهت است که آیا اعتقاد به سرنوشت، آن طور که قواعد برهانی فلسفی ایجاب می کند، از نوع عقاید و افکاری است که معتقدین خود را به سستی و تنبلی می کشاند و مردمی که به این عقیده می گرایند خواه ناخواه به انحطاط کشیده خواهند شد، یا این عقیده اگر درست تعلیم داده شود، چنین تأثیر سوئی ندارد؟ ثانیاً اینکه اسلام این مسئله را چگونه و …

Man and his destiny
کتاب حاضر، گزیده کتاب انسان و سرنوشت نوشته آیت الله مرتضی مطهری است. استاد مطهری در مقدمه فهرستی طولانی شامل بیست و هفت موضوع ارائه می کند که برای پاسخ به پرسش چرایی انحطاط مسلمین لازم است مورد بررسی قرار گیرند. البته استاد مطهری به وسعت این پژوهش واقف بوده و به همین دلیل اجرای کامل آن را منوط به همکاری سایر محققین و نویسندگان می دانست. با در نظر گرفتن سایر آثار استاد می بینیم که آنچه استاد از آن با عنوان «بحث هایی از علل انحطاط مسلمین» در نظر داشت، در سال های بعد مورد توجه استاد بوده است. به …

The theory of knowledge an Islamic perspective
موضوع اثر حاضر، بررسی جنبه های فلسفی، قرآنی و روان‏شناختی مساله شناخت و شبهات پیرامونی امکان شناخت است. کتاب حاضر، مشتمل بر ده جلسه سخنرانی نویسنده در این زمینه است که در سال 1356ش، در کانون توحید تهران ایراد شده است. برخی موضوعات مطرح شده در فصل های ده گانه کتاب عبارت‏ند از: امکان شناخت، ابزارهای شناخت، منابع شناخت، مراحل شناخت، مکانیسم تعمیم شناخت حسی (نظریات راسل، بوعلی، خواجه نصیر و فیلیسین شناخت آیه‏ای، کشف روان ناخودآگاه (نظریات فروید ویونگ)، شناخت حقیقی فیلیسین، بررسی تعاریف حقیقت …

بیست گفتار
کتاب حاضر ، مجموعه‏ای است مشتمل بر بیست سخنرانی متفکر شهید استاد مرتضی مطهری که بین سالهای 1378 تا 1382 قمری برابر با 1338 تا 1341 شمسی‏ برای عموم ایراد شده و در زمان حیات استاد به چاپ رسیده است. این کتاب نیز همچون دیگر آثار آن متفکر گرانقدر از بیانی روان و محتوایی غنی همراه با نکات بدیع برخوردار است ، ضمن اینکه مسائل مورد بحث ، مسائلی است که همواره برای جامعه اسلامی مطرح می‏باشد و اذهان‏ جستجوگر به دنبال پاسخهای مناسب برای آن مسائل هستند .

پاره ای از خورشید: گفته ها و ناگفته ها از زندگی استاد شهید مرتضی مطهری
در بخش نخست این کتاب با عنوان «مطهری به روایت مطهری» بخش هایی از آثار استاد شهید که گوشه ای از زندگی او را شامل می شود، بازگو شده است. فصل دوم تحت عنوان «مطهری به روایت خانواده» شامل خاطراتی است از اعضای خانواده ایشان .فصل سوم نیز متضمن خاطراتی است که با عنوان «مطهری به روایت یاران و شاگردان» فراهم آمده است .

پاسخهای استاد به نقدهایی بر کتاب مسئله حجاب
این کتاب مشتمل است بر نقدهای یکی از فضلا بر کتاب " مسئله ی حجاب " – اثر متفکر شهید استاد مرتضی مطهری – و پاسخهای استاد به آن نقدها. توضیح اینکه در سال 1349 هجری شمسی یکی از فضلا در حاشیه ی نسخه ای از چاپ سوم این کتاب، نظرات انتقادی خود را مرقوم نموده و آن را در اختیار استاد شهید می گذارد، و استاد نیز پاسخهای خود رادر ذیل آن نقدها می نگارند. مطالعه این کتاب علاوه بر اینکه تا حدودی روش فقهی استاد را آشکار می سازد، نشان می دهد که چگونه استاد شهید که از یک سو با تز استعماری «اسلام منهای روحانیت» مبارزه می …

پانزده گفتار: دفاع از 13،مسئله نفاق، روابط بین الملل اسلامی، لزوم تعظیم شعائر اسلامی، نهضت آزادی بخش اسلام...
این کتاب مجموعه ای است مشتمل بر پانزده سخنرانی استاد شهید آیت الله مطهری در زمان ها و مکانهای مختلف و از سنخ کتابهای " ده گفتار" و " بیست گفتار" از آن متفکر شهید می باشد که در زمان حیات ایشان منتشر شده است. مطالب این کتاب بسیار متنوع و جالب توجه و مورد نیاز امروز ماست و همچون سایر آثار استاد از اتقان ، استقامت رأی و ابتنا بر کتاب و سنت برخوردار است. برخی از اهم موضوعات طرح شده در این کتاب عبارتند از: مسئله نفاق ، روابط بین الملل اسلامی، لزوم تعظیم شعائر اسلامی ،نهضت آزادیبخش اسلام ، واسلام و نیازهای …

پنج مقاله: دین و مذهب، احتجاجات قرآن ...
کتاب حاضر - چنان چه از نامش پیداست - مشتمل بر پنج مقاله به قلم استاد شهید آیت الله مطهری است که در زمان ها و به مناسبت های مختلف نگارش یافته است.وجه مشترک این مقالات - گذشته از این که همه از آثار قلم آن شهید محسوب می شود - نگاه کلی یا خاص به اسلام است. مقاله اول تحت عنوان «دین و مذهب» ظاهرا برای کتاب تعلیمات دینی دوره ی دبیرستان در حدود سال 1350 نگارش یافته تا به وسیله افرادی مانند شهید دکتر بهشتی و شهید دکتر باهنر که در آموزش و پرورش دوره قبل از انقلاب اسلامی نفوذ کرده بودند، به چاپ برسد. مقاله دوم با …

پیامبر اعظم، تندیس ارزشها: گزیده سیره نبوی استاد شهید مطهری
کتاب حاضر گزیده ‏ای است از سیره نبوی استاد شهید مرتضی مطهری. مطهری با رویکردی تحلیلی و به منظور شناسایی صفات و اخلاق پیامبر (ص) و منطق رفتاری آن حضرت در عرصه‏ های مختلف زندگی به تأمل در متون کهن پرداخته و بخش هایی از اسرار شخصیت نبوی را توضیح داده است. در این مختصر تحلیل ها و تأملات مطهری پیرامون عمق رفتار و کلام پیامبر تا معنی سیره، سبک های سیره ‏نگاری، فلسفه ذکر مصیبت، معیارهای رفتار، تعریف زهد، نسبیت اخلاق، بیداری و آگاهی‏ بخشی پیامبر، سیره تبلیغی، ابلاغ وحی، لطافت روح، مشیت الهی و تبشیر و …

پیامبر امی
کتاب حاضر در اصل مقاله‏ ای بوده است به قلم متفکر شهید استاد مرتضی‏ مطهری که در سال 1347 هجری شمسی برابر با 1387 هجری قمری در کتاب «محمد (ص) خاتم پیامبران» - که به مناسبت آغاز پانزدهمین قرن بعثت‏ از سوی مؤسسه حسینیه ارشاد منتشر شد - به چاپ رسید و پس از آن و در زمان حیات استاد شهید نیز به صورت رساله ‏ای کوچک به زینت طبع مزین‏ گردید و اکنون با حروفچینی جدید و اعراب گذاری جملات عربی و با فهرست های‏ مختلف به چاپ می رسد. در این کتاب مسئله «امی بودن» پیامبر اسلام بر اساس تاریخ، شواهد قرآنی و قرائن فراوان از …

پیرامون انقلاب اسلامی
این کتاب مشتمل بر شش بخش است که با یک شعر و نوشته از استاد شهید درباره امام آغاز شده است: بخش اول: مصاحبه با استاد شهید دو هفته قبل از شهادت بخش دوم: وظائف حوزه های علمیه وظائف اصلی، وظائف فعلی بخش سوم: زنان و انقلاب اسلامی نقش بانوان در تاریخ معاصر ایران، نقش زن در جمهوری اسلامی بخش چهارم: اهداف روحانیت در مبارزات بخش پنجم: آزادی عقیده جلسه اول: فرق و عقیده و اشتباه اعلامیه جهانی حقوق بشر در این باب جلسه دوم: اسلام و آزادی تفکر بخش ششم: یادداشتها اسلام و انقلاب، اقسام انقلاب، انقلاب اسلامی یا …

تعلیم و تربیت در اسلام
این کتاب مجموعه ای است مشتمل بر کلیه ی سخنرانی های موجود از استاد شهید ، پیرامون «تعلیم و تربیت در اسلام» که از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول شامل سیزده جلسه ی سخنرانی استاد در جمع دبیران تعلیمات دینی است. برخی از اهم موضوعات طرح شده در این بخش عبارتند از: پرورش عقل، تربیت عقلانی انسانی، مسئله ی عادت، فعل اخلاقی، کرامت نفس در قرآن و حدیث ، و ریشه ی الهامات اخلاقی. بخش دوم ، شامل بحثهایی است که در انجمن اسلامی پزشکان در شش جلسه انجام شده است . برخی از عناوین این بحثها از این قرار است : پرورش جسم و …

تقریرات شرح المنظومه - جلد دوم
منظومه ملاهادی سبزواری از رایج ترین متون آموزشی در فلسفهِ اسلامی است و شامل یک دورهِ کامل فلسفه بنابر اصول حکمت متعالیه است. شرح حاضر، تقریر درسهای استاد شهید مرتضی مطهری است و برخلاف دیگر شروح ایشان (شرح مختصر و مبسوط) شامل یک دورهِ کامل منظومه است. فهم عمیق فلسفی، آشنایی کامل با سنت فلسفهِ اسلامی، بیان روشن و نگاه نقاد استاد شروح ایشان را بر آثار فلسفی برجسته و ممتاز می سازد. شرح حاضر، از جمله یادگارهای استاد شهید است که برای اوّلین بار به طور کامل به چاپ می رسد. قطعاً این اثر یکی از کتابهای …


جاذبه و دافعه علی (ع)
این کتاب، مجموعه ای است از چهار سخنرانی که در روزهای 18 تا 21 ماه مبارک رمضان سال قمری 1388 در حسینیه ی ارشاد ایراد شده است. این کتاب، مشتمل بر یک مقدمه و دو بخش است. در مقدمه کلیاتی درباره ی جذب و دفع به طور عموم و جاذبه و دافعه ی انسانها به طور خصوصی بحث شده است. در بخش اول، جاذبه امام علی علیه السلام - که همواره دل هایی را به سوی خود کشیده و می کشد - و فلسفه ی آن و فایده و اثر آن، موضوع بحث قرار گرفته است. در بخش دوم، دافعه ی نیرومند آن حضرت که چگونه عناصری را به سختی طرد می کرد و دور می انداخت، توضیح و …

جهاد
اسلام جهاد را برای تحمیل عقیده نمی خواهد، برای مانع از میان برداشتن می خواهد. این کتاب چهار جلسه سخنرانی استاد شهید آیت الله مطهری است که در سال 1350 درمسجد الجواد (تهران) در جمع عمومی و به طور هفتگی ایراد شده است. متن پیاده شده ی این سخنرانی ها در همان زمان در اختیار استاد شهید قرار گرفته و ایشان اصلاحات و اضافات اندکی بر آن معمول کرده اند. بحث کلی کتاب پیرامون مفاد و مضمون آیه 29 از سوره توبه می باشد که به لزوم نبرد مسلمانان با بعضی از اهل کتاب که خصوصیات آنها در آیه مبارکه آمده است تصریح دارد . از …

جهاد اسلامی و آزادی عقیده
کتاب «جهاد اسلامی و آزادی عقیده» اثر استاد شهید آیت الله مطهری، مشتمل بر سه جلسه بحث و انتقاد در انجمن اسلامی پزشکان در سال 1350 هجری شمسی است. در این کتاب به فلسفه جهاد از منظر اسلام پرداخته شده و به شبهاتی که در این موضوع مطرح گردیده پاسخ های منطقی و مستدل داده شده است. بخش پایانی کتاب به آزادی عقیده از دیدگاه اسلام اختصاص یافته است و موضوعاتی همچون کتب ضلال، تفتیش عقاید و آزادی منتقد و مخالف در اظهارنظر، مورد بررسی و کاوش دقیق قرار گرفته اند. کتاب حاضر مانند سایر آثار استاد شهید از عمق و ژرفای …

چلچراغ حکمت 1: جهان بینی و شناخت
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 10: مهدویت
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 11: پیامبر اسلام (ص)
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 12: امیرمومنان علی (ع)
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 13: اهل بیت (ع)
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 15: اخلاق
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 16: عرفان
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 17: معاد
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 18: تاریخچه تشیع
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است.در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است:1.هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2.اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3.دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 5.برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری مستند شود …

چلچراغ حکمت 19: عقاید تشیع
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 2: انسان شناسی
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 20: اسلام شناسی
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 21: ایمان
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 22: قرآن شناسی
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 24: عقلانیت
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 26: آزادی
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 28: امر به معروف و نهی از منکر
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 29: سیاست و حکومت
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است.در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است:1.هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2.اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3.دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 5.برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری مستند شود …

چلچراغ حکمت 3: خدا شناسی
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 30: عدالت اجتماعی
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است.در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است:1.هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2.اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3.دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 5.برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری مستند شود …

چلچراغ حکمت 31: حکمت احکام
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 33: حماسه عاشورا
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 34: تمدن اسلامی
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است.در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است:1.هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2.اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3.دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 5.برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری مستند شود …

چلچراغ حکمت 4: عدل الهی
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 40: غرب شناسی
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است.در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است:1.هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2.اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3.دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 5.برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری مستند شود …

چلچراغ حکمت 5: نبوت
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 6: امامت و رهبری
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است. در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است: 1. هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2. اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3. دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 4. برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری …

چلچراغ حکمت 7: دین شناسی
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است.در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است:1.هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2.اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3.دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 5.برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری مستند شود …

چلچراغ حکمت 8: روشنفکری و روشنفکران
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است.در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است:1.هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2.اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3.دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 5.برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری مستند شود …

چلچراغ حکمت 9: فلسفه اسلامی و غربی
مجموعه چلچراغ حکمت با تکیه بر تمام آثار منتشر شده استاد شهید مطهری ، در چهل دفتر مستقل فراهم آورده شده است.در این مجموعه موضوعی، کوشش شده است:1.هر کتاب به تنهایی یک موضوع مستقل را دنبال کند؛ 2.اصل بر به گزینی باشد و دیدگاه استاد به صورت موضوعی، از تمام آثار مکتوب و همچنین یادداشت های منتشر شده، چکیده سازی شود؛ 3.دخل و تصرف نگارنده در حد گردآوری، اقتباس، تلخیص، تلفیق و تنظیم مطالب، در ساختاری مشخص و با یک فصل بندی نو و جذاب باشد؛ 5.برای اتقان و اعتبار اثر، همه مطالب به آثار مکتوب شهید مطهری مستند شود …

حاشیه های استاد مطهری بر آثار دکتر شریعتی - جلد اول: اسلام شناسی
این کتاب شامل حواشی و یادداشتهای شهید آیت الله مطهری بر کتاب «اسلام شناسی» مرحوم دکتر شریعتی است. این متن و حاشیه بسیار پرنکته و سودمند است و مطالعه آن موجب ارتقاء آگاهی ما از شاخصها و معیارهای فکر اسلامی و وجوه اختلاف و جدایی راه اسلام از مکاتب جدید بشری خواهد بود. آنچه خواننده محترم کتاب در نهایت برداشت می کند این است که اظهارنظر درباره مسائل فکری و ایدئولوژیک کار سهل و آسانی نیست؛ علاوه بر تخصص، نیاز به دقت نظر و باریک بینی و ذهن حاد و جوّال دارد.

حج
این کتاب گزیده ای از یادداشتهای استاد شهید مرتضی مطهری درباره حج و مسائل مرتبط با آن می باشد. در این کتاب نقش حج در وحدت و تفاهم مسلمانان ، فایده و لزوم درس اخلاق برای مسافران حج ، کعبه و نقش اجتماعی آن، احرام و فلسفه ی آن ، اسرار حج و مطالب جالب و خواندنی دیگر مورد بحث قرار گرفته است . بدیهی است که اگر استاد قصد داشتند کتابی مستقل درباره حج بنگارند ، بسیار کامل تر و غنی تر از این کتاب – که صرفا گزیده ای از یادداشتهای ایشان است – می گردید. در عین حال مسائل و مباحث طرح شده در این کتاب نیز به نوبه ی خود …

حکمتها و اندرزها - جلد اول
این کتاب ، مجموعه ای است مشتمل بر مقالاتی از استاد شهید که در سالهای 1339 تا 1341 هجری شمسی برای یک برنامه ی عمومی آشنایی با فرهنگ اسلامی و جهت ایراد به صورت گفتار و خطابه به رشته تحریر درآمده است و بیشتر مطالب آن پیرامون راه و رسم زندگی و دستورات اسلام در این باب است. از نظر مقایسه با سایر آثار استاد می توان گفت ، این اثر از یک سو شبیه به کتاب بیست گفتار است و از سوی دیگر با کتاب داستان راستان شباهت دارد. برخی از عناوین و مباحث طرح شده در این کتاب عبارتند از : بردگان و آزادگان، ارکان سعادت بشر، ایمان و …

حکمتها و اندرزها - جلد دوم
این کتاب ، مجموعه ای است مشتمل بر مقالاتی از استاد شهید که در سالهای 1339 تا 1341 هجری شمسی برای یک برنامه ی عمومی آشنایی با فرهنگ اسلامی و جهت ایراد به صورت گفتار و خطابه به رشته تحریر درآمده است و بیشتر مطالب آن پیرامون راه و رسم زندگی و دستورات اسلام در این باب است. از نظر مقایسه با سایر آثار استاد می توان گفت ، این اثر از یک سو شبیه به کتاب بیست گفتار است و از سوی دیگر با کتاب داستان راستان شباهت دارد. برخی از عناوین و مباحث طرح شده در این کتاب عبارتند از : بردگان و آزادگان، ارکان سعادت بشر، ایمان و …

حکمتها و اندرزها (دوره دو جلدی)
این کتاب ، مجموعه ای است مشتمل بر مقالاتی از استاد شهید که در سالهای 1339 تا 1341 هجری شمسی برای یک برنامه ی عمومی آشنایی با فرهنگ اسلامی و جهت ایراد به صورت گفتار و خطابه به رشته تحریر درآمده است و بیشتر مطالب آن پیرامون راه و رسم زندگی و دستورات اسلام در این باب است. از نظر مقایسه با سایر آثار استاد می توان گفت ، این اثر از یک سو شبیه به کتاب بیست گفتار است و از سوی دیگر با کتاب داستان راستان شباهت دارد. برخی از عناوین و مباحث طرح شده در این کتاب عبارتند از : بردگان و آزادگان، ارکان سعادت بشر، ایمان و …

حماسه حسینی - جلد اول
بخش اول: تحریفات در واقعه تاریخی کربلا ؛ جلسه اول : معنی تحریف و انواع آن جلسه دوم : عوامل تحریف جلسه سوم : تحریفات معنوی حادثه کربلا جلسه چهارم : وظیفه ما در برابر تحریفها بخش دوم: حماسه حسینی؛ جلسه اول : دو چهره حادثه کربلا جلسه دوم : نهضت حسینی، حماسه ای مقدس جلسه سوم : نهضت حسینی، عامل شخصیت یافتن جامعه اسلامی بخش سوم: عنصر تبلیغ در نهضت حسینی (تبلیغ در اسلام)؛ جلسه اول : مفهوم تبلیغ جلسه دوم : وسائل و ابزار پیام رسانی جلسه سوم : روش تبلیغ جلسه چهارم : روشهای تبلیغی نهضت حسینی جلسه پنجم : حادثه …

حماسه حسینی - جلد دوم
حماسه ی حسینی مجموعه ای است مشتمل بر کلیه ی سخنرانیها و یادداشتهای استاد شهید آیت الله مطهری درباره حادثه کربلا. جلد اول این مجموعه شامل سخنرانی هاست. این کتاب شامل هفت فصل است: فصل اول تحت عنوان «حماسه ی حسینی» مجموعه ی سه سخنرانی استاد شهید تحت همین عنوان است که در حدود سال 1347 هجری شمسی در حسینیه ی ارشاد ایراد شده است. فصل دوم را سخنرانیهای استاد ، تحت عنوان «تحریفات در واقعه ی تاریخی کربلا» تشکیل می دهد. این سخنرانی ها در فروردین ماه 1348 هجری شمسی ، برابر با محرم 1389 هجری قمری در حسینیه ی ارشاد …

حماسه حسینی (دوره دو جلدی)
حماسه ی حسینی مجموعه ای است مشتمل بر کلیه ی سخنرانیها و یادداشتهای استاد شهید آیت الله مطهری درباره حادثه کربلا. جلد اول این مجموعه شامل سخنرانی هاست. این کتاب شامل هفت فصل است: فصل اول تحت عنوان «حماسه ی حسینی» مجموعه ی سه سخنرانی استاد شهید تحت همین عنوان است که در حدود سال 1347 هجری شمسی در حسینیه ی ارشاد ایراد شده است. فصل دوم را سخنرانیهای استاد ، تحت عنوان «تحریفات در واقعه ی تاریخی کربلا» تشکیل می دهد. این سخنرانی ها در فروردین ماه 1348 هجری شمسی ، برابر با محرم 1389 هجری قمری در حسینیه ی ارشاد …

خاتمیت
یک سؤال این است که طبق آیه قرآن، پیامبر(ص) خاتم الأنبیاء است و نه خاتم الرسل؛ پس چه اشکالی دارد که بعد از وی رسولان دیگر نیز بیایند؟ شهید در جواب این شبهه می گوید که بین رسول و نبی فرقی نیست. در بحث بعدی شهید این نکته را بیان می کند که با آمدن پیامبر اسلام(ص)، نبوت تشریعی و نبوت تبلیغی به پایان رسیده است. در شرائع سابق انبیائی که مبعوث می شدند و صاحب شریعت نبودند مردم را به سوی نبوت تشریعی دعوت می کردند چه آنکه در آن عصر تکامل فکری بشر هنوز به درجه ای نرسیده بود که نبوت تشریعی بتواند جانشینی خارج از …

ختم نبوت
ظهور دین اسلام ، با اعلام جاودانگی آن و پایان یافتن دفتر نبوت توام‏ بوده است . مسلمانان همواره ختم نبوت را امر واقع شده تلقی کرده‏اند . هیچ گاه برای آنها این مساله مطرح نبوده که پس از حضرت محمد ( ص ) پیغمبر دیگری خواهد آمد یا نه ؟ چه ، قرآن کریم با صراحت ، پایان یافتن‏ نبوت را اعلام و پیغمبر بارها آن را تکرار کرده است . در میان مسلمین‏ اندیشه ظهور پیغمبر دیگر ، مانند انکار یگانگی خدا یا انکار قیامت ، با ایمان به اسلام همواره ناسازگار شناخته شده است . تلاش و کوششی که در میان دانشمندان اسلامی در …

خدا در اندیشه انسان
کتاب «خدا در اندیشه انسان» مشتمل بر پنج سخنرانی استاد شهید آیت الله مطهری در سال 1354 هجری شمسی است که در جمعی که بیشتر آنها را دانشجویان و قشر تحصیل کرده تشکیل می دادند، ایراد شده است. این مباحث درباره شناخت خدا و ریشه پیدایش فکر خدا در بشر با توجه به شبهات طرح شده از سوی دانشمندان ماتریالیست است که در ضمن آن به نقادی ذهن انسان نیز پرداخته شده است، از جمله به شباهت ذهن با آیینه اشاره شده که ذهن انسان شبیه آینه است با این تفاوتها که اولاً خطایاب است، ثانیاً خودآگاه است و ثالثاً به درون اشیا نفوذ می …

خدا در زندگی انسان
«خدا در زندگی انسان» عنوان پنج جلسه سخنرانی استاد شهید آیت الله مطهری در یکی از مساجد تهران در سال 1354 هجری شمسی است که در جمعی که بیشتر از قشر دانشجو و تحصیل کرده تشکیل می شده ایراد شده است. این مباحث معطوف به توحید عملی و آثار فردی و اجتماعی توحید است. استاد ابتدا اقسام توحید نظری را توضیح داده و توحید عملی را لازمه توحید نظری شمرده اند. البته به طور جداگانه مباحث مستقلی را با عنوان «خدا در اندیشه انسان» - که همان توحید نظری است – در قالب چند جلسه سخنرانی ارائه داده که همزمان با این کتاب به چاپ …

خدمات متقابل اسلام و ایران
این کتاب از آثار ابتکاری و در نوع خود از شاهکارهای استاد مطهری محسوب می شود. بدون هیچگونه توضیحی فهرست مختصری از مطالب کتاب را با هم مرور می کنیم که خود، گویای مطلب است: اسلام از نظر ملیت ایرانی، ملت پرستی در عصر حاضر. تعصبات ملی، خدمات ایرانیان به اسلام. زبان فارسی، مذهب تشیع. غلبه ی اسلام بر تعصبات، خدمات اسلام به ایرانیان. اظهار نظرها، آیین زردشتی دین رسمی کشور. ثنویت زردشتی، نظام اجتماعی خانوداگی، اخلاق زردشتی. تعلیم و تعلم زنان، کتابسوزی ایران و مصر. کارنامه ی اسلام در ایران. ذوق و صنعت. …

خلاصه آثار شهید مطهری - دفتر اول: صد گفتار
این کتاب اولین شماره از مجموعه «خلاصه آثار شهید مطهری» با عنوان «صد گفتار» می باشد. کتاب حاضر، خلاصه ای از چهار کتاب ده گفتار، بیست گفتار، آزادی معنوی و حکمت ها و اندرزها، مشتمل بر 93 گفتار که با افزودن هفت گفتار پایانی کتاب فوق، در بردارنده 100 گفتار از سخنرانی ها و مقالات استاد مطهری می باشد. کتاب ده گفتار مشتمل بر 9 سخنرانی و یک مقاله در مورد مشکل اساسی در سازمان روحانیت می باشد. کتاب بیست گفتار مشتمل بر 20 سخنرانی درباره تصحیح عقاید مسلمانان در باب برخی آموزه های اسلامی است. کتاب آزادی معنوی …

خلاصه آثار شهید مطهری - دفتر پنجم: آشنایی با قرآن
دفتر پنجم از مجموعه "خلاصه آثار استاد شهید مرتضی مطهری"، به تفاسیری اختصاص دارد که مطهری به مناسبت های مختلف در باب قرآن مطرح کرده است. سه فصل اول کتاب به "شناخت قرآن"، "عقل"، "قلب"، "سوره حمد "و "بقره " تخصیص یافته است. در شش بخش بعدی خلاصه ای از تفسیر سوره "انفال"، "توبه"، "نور"، "زخرف"، "دخان"، "جاثیه"، "فتح"، "قمر"، "الرحمن"، "واقعه"، "حدید"، "حشر"، "ممتحنه"، "صف"، "جمعه"، "منافقون"، "تغابن"، "طلاق"، "تحریم"، "ملک " و "قلم "نیز آمده است .مطهری معتقد است که قرآن از اصالت های سه گانه برخوردار است که عبارت اند از: …

خلاصه آثار شهید مطهری - دفتر چهارم: مقام زن
کتاب حاضر، چهارمین جلد از "خلاصه آثار استاد شهید مطهری" است که در آن مطالبی درباره جایگاه و مقام زن در اسلام از کتاب های استاد مطهری استخراج شده است. این کتاب در سه بخش فراهم آمده که هر یک خلاصه ای از سه کتاب استاد مطهری است. این کتاب عبارت اند از: "نظام حقوق زن در اسلام"، "مسئله حجاب"و "اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب". در ابتدای این مجموعه شرح کوتاهی از مراحل تالیف سه کتاب یاد شده، همچنین اهداف و انگیزه های استاد مطهری از نگارش آن ذکر گردیده است .

خلاصه آثار شهید مطهری - دفتر دوم: سیری در سیره معصومین (ع)
مجموعه حاضر، خلاصه ای است از کتابهای سیری در سیره نبوی(ص)، سیری در سیره ائمه اطهار(ع)، جاذبه و دافعه علی(ع)، سیری در نهج البلاغه و حماسه حسینی، که محور همگی آنها زندگانی، سیره و سخنان معصومین(ع) می باشد. کتاب سیری در سیره نبوی مشتمل بر هشت سخرانی استاد مطهری است که ایشان پس از ارائه سیره اولیای دین، درباره اهمیت موضوع سیره نبوی بحث کرده است. کتاب سیری در سیره ائمه اطهار، مشتمل بر یازده سخنرانی است که در هشت فصل در باره سیره ائمه اطهار سخن گفته است. کتاب جاذبه و دافعه علی(ع) نتیجه چهار سنخرانی استاد …

خلاصه آثار شهید مطهری - دفتر سوم: انسان بر آستان دین
دفتر حاضر خلاصه‎ای است از هفت کتاب تعلیم و تربیت در اسلام، انسان کامل، تکامل اجتماعی انسان، نبرد حق و باطل، امدادهای غیبی در زندگی بشر، ولاها و ولایت‎ها و عرفان حافظ که عمدتاً سخنرانی‎های استاد مطهری قدس سره درخصوص تعالیم اسلام در باب ابعاد گوناگون زندگی فردی و اجتماعی انسان است و لذا نام انسان بر آستان دین برای این مجموعه انتخاب شده است. پاسخ این سوال ها را می توانید در کتاب «انسان بر آستان دین» بیابید: - اگر انسان کرامت و ارزش ذاتی دارد و باید عزت نفس خود را حفظ کند، چرا در اسلام این قدر به …

خلاصه آثار شهید مطهری - دفتر ششم: دین و دوران
کتاب دین و دوران خلاصه کتاب های: خدمات متقابل اسلام و ایران – نهضت های اسلامی در صد ساله اخیر – پیرامون انقلاب اسلامی و پیرامون جمهوری اسلامی – اسلام و مقتضیات زمان – قیام و انقلاب مهدی(عج) می باشد. پاسخ این سوال ها را می توانید در کتاب «دین و دوران» بیابید: اجداد ما پیرو دین زرتشت بوده اند و این دین، آیین ملی ما ایرانیان بوده است. چرا اعراب با حمله به ایران ، آنها را وادار کردند از اسلام که دینی بیگانه بود، پیروی کنند؟ آیا این مطلب صحیح است که ایرانیان، اسلام اصیل را تغییر شکل دادند و مذهب …

خلاصه آثار شهید مطهری - دفتر هشتم: حماسه حسینی
کتاب حاضر خلاصه ای است از کتاب حماسه حسینی تالیف استاد مطهری که طی آن قیام خونین آن حضرت بررسی و تبیین می شود .استاد در این کتاب نشان می دهد که امام حسین (ع) چگونه در یارانش احساس حماسی بودن را بر می انگیزد و بدین ترتیب اصحاب وی در رویارویی با لشکر کفر به رغم آگاهی از فرجام کار خود را پیروز و قالب می دانند .به دیگر سخن با شهادت در راه خدا به حیات جاوید دست می یابند .وی همچنین علل قیام امام حسین (ع) و بروز واقعه کربلا همچنین اهداف و پیامدهای آن را بررسی نموده، مهم ترین پیام ها و درس های عاشورا را برمی …

خلاصه آثار شهید مطهری - دفتر هفتم: سرشت و سرنوشت
این کتاب خلاصه کتاب های اصلی استاد مطهری پیرامون انسان شناسی اسلامی است.در این کتاب به صورت ریشه ای و عمیق به ابعادی از نظریه پردازی در باب انسان شناسی پرداخته می شود.پاسخ این پرسش ها را می توانید در این کتاب بیابید: مباحث فلسفه اخلاق، از جمله این که معیار فعل اخلاقی را محبت یا وجدان یا زیبایی یا ... بدانیم، چه فایده ای دارد؟ چرا اسلام می گوید باید به نفس خود بدگمان بود و با آن مبارزه کرد؟ آیا نتیجة این تعالیم، تحقیر نفس نخواهد بود؟ دو ابزار شناخت عبارتند از: حس و عقل که هر دوی آن ها خطا می کنند و …

داستان راستان - جلد اول
این کتاب جلد اول از یک مجموعه دو جلدی و شامل 75 داستان برگرفته از کتب حدیث، کتب رجال، تراجم، تواریخ و سـِیر است.قهرمان داستانها، غالباً پیشوایان بزرگ دین، یا شخصیتهای بزرگوار علمی و فقهی می باشند. به همین دلیل این کتاب " داستان راستان " نام گرفته است.این داستانها علاوه بر آنکه عملاً می تواند راهنمای اخلاقی و اجتماعی سودمندی باشد، خواننده را نیز از این رهگذر با حقیقت و روح تعلیمات اسلامی آشنا می کند.

داستان راستان - جلد دوم
جلد دوم مجموعه " داستان راستان " شامل 50 داستان است که مانند جلد اول غالباً از کتب حدیث و تاریخ اقتباس شده است، و مانند جلد اول، نویسنده از خود چیزی بر اصل داستان نیفزوده ولی در حدود قرائن احوال، داستان را پرورش داده است.

داستان راستان (دو جلد در یک مجلد)
بی شک کتاب ارزشمند داستان راستان یکی از شاهکار های استاد مطهری است که داستان های قرآنی را برای کودکان و حتی بزرگسالان با شیوه ای بسیار عالی بیان نموده است. این کتاب که با زبانی شیرین و روان، برای کودکان و نوجوانان توسط استاد شهید مرتضی مطهری تهیه شده است شامل داستان هایی آموزنده است. با مطالعه داستان های کتاب داستان راستان علاوه بر اینکه یادی از خاطرات گذشته خواهید کرد می توانید داستان های کوتاه آن را برای کودکان نیز بخوانید تا آنها نیز لذت ببرند. این کتاب جلد اول از یک مجموعه دو جلدی و شامل 75 …

داستان راستان (دوره دو جلدی)
بی شک کتاب ارزشمند داستان راستان یکی از شاهکار های استاد مطهری است که داستان های قرآنی را برای کودکان و حتی بزرگسالان با شیوه ای بسیار عالی بیان نموده است. این کتاب که با زبانی شیرین و روان ، و برای کودکان و نوجوانان توسط استاد شهید مرتضی مطهری تهیه شده است شامل داستان هایی آموزنده است . با مطالعه داستان های کتاب داستان راستان علاوه بر اینکه یادی از خاطرات گذشته خواهید کرد می توانید داستان های کوتاه آن را برای کودکان نیز بخوانید تا انها نیز لذت ببرند .این کتاب جلد اول از یک مجموعه دو جلدی و شامل …

داستان راستان در 80 دقیقه: بازنویسی اثر ماندگار استاد شهید مرتضی مطهری
نگارنده در کتاب حاضر به بازنویسی اثر ماندگار شهید مرتضی مطهری یعنی «داستان و راستان» پرداخته است. وی معتقد است که این کتاب فقط یک راهنمای اخلاقی و اجتماعی نیست؛ بلکه معرفی کنندة روح و حقیقت تعلیمات دین، و ترازوی سنجش برای هر جامعه ای است که سنگ اسلام را به سینه می زند. در این کتاب 125 داستان کوتاه از داستان و راستان به زبانی ساده به مخاطب عرضه شده است. حتی یک گردو؛ در بزم خلیفه؛ اسلام با طعم اموی؛ کابوس؛ پیراهن خلیفه؛ شاگرد بی استعداد؛ میوة طائف؛ قرق؛ شکایت روزگار؛ حیله؛ و حبیب خدا برخی از عناوین …

ده گفتار
آنچه در این کتاب ملاحظه می‏شود ، مجموعا ده سخنرانی یا مقاله است که‏ در طول سالهای 1339 تا 1341 هجری شمسی ایراد شده و یا نگارش یافته است‏. از گفتار اول تا گفتار هفتم ، سخنرانیهائی است که در فاصله مهرماه‏ 1339 تا مهرماه 1341 ، در محفلی ماهانه در تهران ، که هر ماه یک نوبت‏ در منزلی در سه راه ژاله با شرکت چند صد نفر از طبقات مختلف تشکیل‏ می‏شد ایراد شده است. این محفل ماهانه که به نام " انجمن ماهانه دینی " معروف شد ، دو سال‏ و نیم ادامه یافت و سی سخنرانی وسیله افراد مختلف در آن ایراد شد. شرکت کنندگان برای …

زن و مسائل قضایی و سیاسی
کتاب حاضر تنظیم شده پنج جلسه بحث و انتقاد انجمن اسلامی پزشکان تحت عنوان «زن و مسائل قضایی و سیاسی» است که در اواخر سال ۱۳۴۵ و اوایل سال ۱۳۴۶ هجری شمسی توسط آیه الله مطهری ایراد شده است. در این کتاب درباره زن و چهار مسئله شهادت، قضاوت، افتاء و سیاست بحث شده و به سوالاتی که معمولا در این موضوعات مطرح است پاسخ داده شده است. کتاب دارای سه بخش زن و شهادت، زن و قضاوت و افتاء، زن و سیاست است و در انتهای هر بخش قسمتی با عنوان پرسش و پاسخ نیز وجود دارد. در بخش اول این مسئله که چرا شهادت دو زن با شهادت یک …

سیری در سیره ائمه اطهار علیهم السلام
یکی از موضوعاتی که در این کتاب استاد مطهری به آن پرداخته شده است مقایسه‏ روش سیدالشهداء با سایر ائمه اطهار می باشد. در نظر بسیاری از مردم این طور است که روش امام حسین (ع) با سایر ائمه اطهار مثل روش امام حسن (ع) و امام سجاد (ع) و امام باقر (ع) و امام صادق (ع) و سایر ائمه و حتی روش امیرالمؤمنین‏ (ع) متفاوت و مختلف است و مثل این است که مکتب امام حسین (ع) مخصوص به خود اوست و هیچ یک از ائمه دیگر تابع این مکتب و این روش نبوده اند و از روش و مکتب دیگری پیروی می نموده اند، و این خود به خود عقده کور و اشکالی در دل ها …

سیری در سیره نبوی
کتاب حاضر دارای سه بخش است. بخش اول که «دیباچه» نام گرفته است شامل دو مقاله تحت عنوان های «دعوت های سه بعدی» و «موج اسلامی» به قلم متفکر شهید استاد مرتضی مطهری است. این دو مقاله در اصل مقدمه های جلدهای اول و دوم کتاب «محمد خاتم پیامبران» که مجموعه مقالاتی از چند تن از نویسندگان اسلامی است و در سال 1346 هجری شمسی برابر با 1400 هجری قمری منتشر گردید. بخش دوم که قسمت اصلی کتاب می باشد مشتمل بر هشت سخنرانی استاد شهید تحت عنوان «سیره نبوی» است که در ایام فاطمیه سال 1396 هجری قمری مطابق با فروردین 1354 هجری …

سیری در نهج البلاغه
آنچه در این کتاب آمده مجموعه مقالات متسلسلی است که در سال های 51-52 در مجله گرامی مکتب اسلام منتشر شده است و اکنون به صورت یک کتاب در اختیار خوانندگان محترم قرار می گیرد. به فرموده استاد در مقدمه کتاب ، اکنون دو کار لازم در مورد نهج البلاغه در پیش است:یکی غور و تامل در محتوای نهج البلاغه و دیگری تحقیق در اسناد نهج البلاغه که استاد در این اثر به بررسی همین دو موضوع اهتمام ورزیده اند. این مجموعه نفیس و زیبا به نام (نهج البلاغه) که اکنون در دست ماست و روزگار از کهنه کردن آن ناتوان است ، کتابی شگفت است و …


شش مقاله
این کتاب مشتمل بر شش مقاله از استاد شهید مرتضی مطهری می باشد که در موضوعات مختلف نوشته و قبلا در جاهای مختلفی چاپ شده بودند که اکنون در قالب یک کتاب عرضه شده اند. عناوین این مقالات عبارتند از: 1 - ختم نبوت 2 - پیامبر امی 3 - ولاء ها و ولایت ها 4 - الهامی از شیخ الطائفه 5 - الغدیر و وحدت اسلامی 6 - مزایا و خدمات مرحوم آیت الله بروجردی

شناخت از نظر قرآن
مسأله شناخت در مجامع حکیمان و صاحب نظران از دیرباز مطرح بوده است و بیش از دوهزار سال از عمر آن می گذرد، ولی با گذشت زمان، برای اندیشمندان معاصر، این موضوع اهمیت بیشتری یافته است. در حکمت و فلسفه اسلامی این مسأله به طورمتفرقه در مسائلی مربوط به علم و ادراک و عقل و معقول و مسائلی مربوط به وجود ذهنی و مسائلی مربوط به نفس و کیفیات نفسانی مطرح شده است، ولی فصل جداگانه ای با عنوان (نظریة المعرفة) یا مسأله شناخت، در آثار فیلسوفان اسلامی (قبل از نیم قرن اخیر) دیده نمی شود. اما در حکمت وفلسفه دنیای جدید، …

عدل الهی
مطالب این کتاب تدوین یافته‏ و تفصیل داده شده چند سخنرانی است که در مؤسسه اسلامی حسینیه ارشاد ایراد شده است.موضوع این کتاب بررسی عدل خداوند متعال می باشد. این کتاب ارزشمند استاد بزرگوار شامل بخش های ذیل می باشد: جبر و اختیار، مسئله عدل، حسن و قبح داتی، مستقلات عقلیه، عدل یا توحید؟ مکتب عقلی شیعی، روش فقهی شیعی … طرح بحث، حل مشکل، تبعیض ها، شرور، فوائد شرور، مرگ و میرها، مجازاتهای اخروی، شفاعت، عمل خیر از غیر مسلمان.

عرفان حافظ
این کتاب، مجموعه ای است مشتمل بر پنج جلسه کنفرانس استاد شهید آیت الله مطهری که در حدود سال 1350 هجری شمسی در دانشکده ی الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران ایراد شده است. این کتاب زیبا و جذاب که در واقع یک معرفی اجمالی از عرفان اسلامی است در سالهای قبل با عنوان «تماشاگه راز» چاپ و منتشر شده است. استاد مطهری برای شناخت حافظ به دو راه مراجعه به تاریخ و دیوان او اشاره می نماید و ضمناً پنج فرضیه را در باب شخصیت فکری و اشعار او را بررسی می کند. استاد مطهری ضمن عارفانه خواندن اشعار حافظ اصول جهان بینی …

علل گرایش به مادیگری: مقدمه ماتریالیسم در ایران
ماتریالیسم: موضوع بحث علل گرایش به مادیگری است. پایه های فکری استاد شهید مطهری را می توان در “نظریه فطرت” ایشان جستجو نمود و شاید هم به همین جهت باشد که ایشان از فطرت با عنوان اصل مادر در معارف اسلامی یاد می نماید. نظریه فطرت استاد یکی از مهمترین نظریات منشا دین می باشد. ایشان معتقد بودند که دین امری فطری است چه در ناحیه بینشی و چه در ناحیه گرایشی. فطری بودن دین در ناحیه بینشی بدین معناست که گزاره “خدا وجود دارد” فطری است و در ناحیه گرایشی به معنای این است که انسان فطرتا به خدا گرایش دارد. از این …

فطرت
فطرت چیست و چه تفاوتی با غریزه دارد؟ فطریات انسان کدامند؟ مبنا و منشا دین چیست؟ آیا دین امری فطری است؟ این کتاب حاصل سخنرانی ‏های استاد شهید مطهری در جمع فرهنگیان است و به فطرت اختصاص دارد. فطرت از مسائل مهم قرآنی است; در فرهنگ اسلامی جایگاهی ویژه دارد و از جهاتی بر بحث از اصول عقاید و حتی توحید مقدم است . استاد، ضمن ارائه تعریفی صحیح از فطرت، به بیان دیدگاه قرآن کریم می‏پردازد و با طرح مساله فطریات انسان دو نوع فطریات را بر می‏شمارد: فطریات در ناحیه شناخت و درک و فطریات در ناحیه خواسته و میل. …

فلسفه اخلاق (شهید مطهری)
کتاب حاضر مشتمل بر دوازده جلسه سخنرانی متفکر شهید استاد مرتضی مطهری‏ پیرامون " فلسفه اخلاق " و دارای دو بخش است بخش اول که قسمت اعظم‏ کتاب را تشکیل می‏دهد متشکل از نه سخنرانی استاد در سال 1351 شمسی در مسجد ارک ( تهران ) می‏باشد که البته در اصل ده سخنرانی بوده و متاسفانه‏ نوار سخنرانی اول در دست نیست ، ولی این امر لطمه ای به بحث وارد نمی‏کند زیرا در جلسه دوم ، استاد شهید خلاصه ای از بحث جلسه اول را بازگو نموده اند بخش دوم که " ضمیمه " نام گرفته است متشکل از سه سخنرانی‏ استاد می‏باشد که در زمانها و …

فلسفه تاریخ - جلد اول
کتاب حاضر اولین مجلد از مجموعه فلسفه تاریخ اثر متفکر شهید استاد مرتضی مطهری است . این مجموعه در اصل ، درسهای آن فیلسوف گرانقدر پیرامون " فلسفه تاریخ " بوده است که در سالهای 1355 تا 1357 ( تا زمان آغاز نهضت اسلامی ) در جمع برخی از شاگردان استاد و در منزل ایشان‏ ایراد می‏شده است روش درس به این صورت بوده است که کتابی در موضوع‏ مذکور معرفی می‏شده و دانشجویان به ترتیب روی فصول مختلف آن کتاب‏ کنفرانس می‏داده اند و استاد شهید در ضمن کنفرانس افراد و یا پس از آن‏ ، مطالبی را بیان می‏کرده اند ابتدا بخشی از …

فلسفه تاریخ - جلد چهارم
این مجموعه در اصل ، درس های آن فیلسوف گرانقدر پیرامون " فلسفه تاریخ " بوده است که در سالهای 1355 تا 1357 ( تا زمان آغاز نهضت اسلامی ) در جمع برخی از شاگردان استاد و در منزل ایشان‏ ایراد می ‏شده است. روش درس به این صورت بوده است که کتابی در موضوع‏ مذکور معرفی می‏ شده و دانشجویان به ترتیب روی فصول مختلف آن کتاب‏ کنفرانس می‏ داده اند و استاد شهید در ضمن کنفرانس افراد و یا پس از آن‏، مطالبی را بیان می‏ کرده اند.

فلسفه تاریخ - جلد دوم
مجموعه " فلسفه تاریخ " درسهای استاد شهید آیه الله مطهری تحت همین عنوان در سالهای 1355 تا 1357 برای برخی از شاگردانشان بوده است که در منزل استاد ایراد می‏شده‏ است . این کتاب شامل سه بخش است . در بخش اول ریشه‏ های فکری فلسفه مارکس‏ بررسی شده و تاثیرپذیری مارکس از هگل و فویرباخ مورد بحث قرار گرفته‏ است . در بخش دوم نظریه معروف مارکس به نام " مادی گرایی تاریخی " تحلیل شده و درباره تناقض میان این نظریه و منطق دیالکتیک و نیز درباره‏ تعدیل مارکس و انگلس در نظریه جبر اقتصادی سخن رفته است . بخش سوم‏ درباره …

فلسفه تاریخ - جلد سوم
کتاب حاضر سومین مجلد از مجموعه فلسفه تاریخ اثر متفکر شهید استاد مرتضی مطهری است . این مجموعه در اصل ، درسهای آن فیلسوف گرانقدر پیرامون " فلسفه تاریخ " بوده است که در سالهای 1355 تا 1357 ( تا زمان آغاز نهضت اسلامی ) در جمع برخی از شاگردان استاد و در منزل ایشان‏ ایراد می‏شده است روش درس به این صورت بوده است که کتابی در موضوع‏ مذکور معرفی می‏شده و دانشجویان به ترتیب روی فصول مختلف آن کتاب‏ کنفرانس می‏داده اند و استاد شهید در ضمن کنفرانس افراد و یا پس از آن‏ ، مطالبی را بیان می‏کرده اند. در این جلد …

فلسفه تاریخ (دوره چهار جلدی)
اولین مجلد از مجموعه فلسفه تاریخ در اصل ، درسهای آن فیلسوف گرانقدر پیرامون " فلسفه تاریخ " بوده است که در سالهای 1355 تا 1357 ( تا زمان آغاز نهضت اسلامی ) در جمع برخی از شاگردان استاد و در منزل ایشان‏ ایراد می‏شده است روش درس به این صورت بوده است که کتابی در موضوع‏ مذکور معرفی می‏شده و دانشجویان به ترتیب روی فصول مختلف آن کتاب‏ کنفرانس می‏داده اند و استاد شهید در ضمن کنفرانس افراد و یا پس از آن‏ ، مطالبی را بیان می‏کرده اند ابتدا بخشی از کتاب لذات فلسفه اثر ویل‏ دورانت مورد بحث قرار گرفته ، سپس …

فلسفه مقدماتی: برگرفته از آثار استاد شهید مرتضی مطهری
متن این کتاب، جز در مواردی اندک شمار، که در پاتوشت بدان اشاره شده، تقریر استاد شهید مرتضی مطهری(ره) است؛ با این تفاوت که عبارات از سبک گفتاری به نوشتاری تبدیل، و موارد تکراری ملال آور حذف گردیده، و در مواردی نیز در تقدم و تاخر مطالب تصرف شده است. افزون بر این، تبویب و تنظیم مباحث از گردآورنده است. این کتاب یک دوره فشرده فلسفه است؛ شامل امور عامه، الهیات و طبیعیات که در چهل فصل تنظیم شده و از جهت سادگی تقریر و اینکه به زبان فارسی است. از همه متون مشابه برای آغاز آموزش مناسب تر است. عنوانهای فصلهای …


کلیات علوم اسلامی - جلد اول: منطق - فلسفه
این کتاب اولین مجلد از مجموعه ی سه جلدی «کلیات علوم اسلامی» و شامل دو بخش " منطق " و " فلسفه " است. درس اول در واقع مقدمه ای بر این دو بخش بوده ودر آن تعریف روشنی از واژه ی «علوم اسلامی» انجام شده است. بخش اول (منطق) مشتمل بر درس های دوم تا شانزدهم می باشد که مجموعاً به تبیین تعاریف و اصطلاحات علم منطق اختصاص یافته است. بخش دوم (فلسفه) شامل ده درس است که به طور کلی می توان آن را به سه فصل تقسیم نمود. در فصل اول که شامل درسهای اول و دوم است ، استاد به توضیحاتی کلی درباره فلسفه و فلسفه ی اسلامی پرداخته …

کلیات علوم اسلامی - جلد دوم: کلام - عرفان - حکمت عملی
این کتاب جلد دوم از مجموعه «کلیات علوم اسلامی» است که در اصل تقریرات درسهای استاد شهید برای دانشجویان سالهای اول و دوم دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران بوده است و مشتمل بر سه بخش ِ کلام، عرفان و حکمت عملی می باشد. بخش اول شامل هشت درس است.در درسهای اول و دوم به تاریخچه علم کلام و موضوع این علم پرداخته شده است. درسهای سوم تا هشتم به تبیین آراء و عقاید نحله های مختلف کلامی اعم از معتزله ، اشاعره و شیعه اختصاص یافته ونظریات آنها در باب مسائلی همچون توحید، عدل، اختیار ، آزادی انسان و ... به …

کلیات علوم اسلامی - جلد سوم: اصول فقه - فقه
این کتاب، سومین و آخرین مجلد از مجموعه ی «کلیات علوم اسلامی» و شامل دو بخش " اصول فقه " و " فقه " است. بخش اول ، مشتمل بر هفت درس است که در آنها به موضوعاتی چون تعریف علم اصول، معرفی اجمالی علمای اصولی، مسائل علم اصول، مسائل مشترک کتاب وسنت، اصول عملیه و ... پرداخته شده است. بخش دوم شامل یازده درس است. درس اول درباره ی تعریف علم فقه و موضوع آن است. درس دوم تا پنجم تاریخچه فقه و فقهاء را مورد بررسی قرار داده است. درس ششم تا دهم به ابواب و رئوس مسائل فقه همچون عبادات و احکام پرداخته و بالاخره در درس یازدهم …

کلیات علوم اسلامی (دوره سه جلدی)
جلد اول از این مجموعه شامل دو بخش منطق و فلسفه، جلد دوم مشتمل بر سه بخش کلام، عرفان و حکمت عملی، و جلد سوم دربردارنده دو بخش اصول فقه و فقه است. ویژگی مهم این سلسله مباحث این است که چون در اصل تقریرات درسهای استاد شهید برای دانشجویان سالهای اول دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران بوده، با بیانی روان و شیوا و قابل فهم برای مبتدیان نگارش یافته و برای افرادی که با اصطلاحات پیچیده علوم اسلامی آشنایی ندارند، درک و فهم آنها از طریق دسته بندی مطالب و شرح اصطلاحات، بسیار آسان گردیده است.

کلیات علوم اسلامی: منطق - فلسفه - کلام - عرفان - اصول فقه - حکمت عملی
از جمله مسایل جامعه امروزی ما دوری نسل جوان از معارف اسلامی است. و آن که این مشکل را بهتر از همه احساس کرده و بیتابانه در پی رفع آن است همین نسل جوان می باشد. تنها کسانی می توانند به این نیاز جامعه به درستی پاسخ گویند که از یک سو خود فرهنگ اسلامی را از سرچشمه های اصیل آن فرا گرفته باشند و از سوی دیگر به زبان زمان خویش سخن بگویند و حال و هوای روزگار نسل جوان را درک کنند. مجموعه کلیات علوم اسلامی که پس از شهادت آن استاد به چاپ رسید، از قبیل همین آثار است.این مجموعه را استاد برای جوانانی نوشت که نخستین …

گاهی به آسمان نگاه کن: آسیب شناسی جمهوری اسلامی در اندیشه استاد شهید مرتضی مطهری
در این اثر به آسیب شناسی جمهوری اسلامی در اندیشه شهید مطهری پرداخته شده است. در این کتاب مجموعه ای از مقالات شهید مطهری در این مورد با ذکر منابع درج شده است که از آن جمله می توان به کتب پانزده گفتار، بیست گفتار، پیرامون انقلاب اسلامی، سیری در نهج البلاغه، و سیری در سیره نبوی اشاره کرد. تنظیم این کتاب با هدف روشنگری در حوزه مسائل اجتماعی اسلام از جمله حکومت و عدالت و در راستای الگوگرفتن از حکومت امیرالمومنین انجام شده است که درون مایه آن اندیشه استاد شهید مطهری می باشد. گردآوری این مطالب به …

گفت و گوی چهار جانبه استاد شهید آیت الله مطهری، آیت الله خامنه ای، استاد فخر الدین حجازی، دکتر علی شریعتی
این کتاب جلسه گفتگوی علامه شهید مطهری، آیت الله خامنه ای، دکتر شریعتی و فخر الدین حجازی تحت عنوان گفتگوی چهار جانبه می باشد که مطالب مطرح شده در آن به خوبی فضای فکری و فرهنگی جامعه مخصوصا دانشجویان و روشنفکران آن زمان را نشان میدهد و خواننده را به سال های نزدیک به انقلاب می برد.


مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد اول: عدل الهی، انسان و سرنوشت، علل گرایش به مادیگری
این کتاب شامل کتاب های عدل الهی، انسان و سرنوشت، علل گرایش به مادیگری کتاب عدل الهی مطالب این کتاب تدوین یافته‏ و تفصیل داده شده چند سخنرانی است که در مؤسسه اسلامی حسینیه ارشاد ایراد شده است.موضوع این کتاب بررسی عدل خداوند متعال می باشد. این کتاب ارزشمند استاد بزرگوار شامل بخش های ذیل می باشد: جبر و اختیار، مسئله عدل، حسن و قبح داتی، مستقلات عقلیه، عدل یا توحید؟ مکتب عقلی شیعی، روش فقهی شیعی … طرح بحث، حل مشکل، تبعیض ها، شرور، فوائد شرور، مرگ و میرها، مجازاتهای اخروی، شفاعت، عمل خیر از غیر …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد بیست و پنجم: «الغدیر» و وحدت اسلامی، حج، نهضت آزادی بخش اسلام، مسئله نفاق، عدالت از نظر علی علیه السلام، نقش حادثه کربلا در تحول تاریخ اسلامی، دفاع ار 13، احیای تفکر اسلامی، تکامل اجتمایی انسان در تاریخ، و ...
جلد بیست و پنجم و جلد دوم از بخش اجتماعی- سیاسی «مجموعه آثار» شهید آیت‏اللَّه مطهری که اکنون پیش روی شما خواننده گرامی است مشتمل بر شانزده بخش است. بخش اول مقاله «الغدیر و وحدت اسلامی» است که در زمان حیات استاد در سال 1350 هجری شمسی در کتاب یادنامه علامه امینی چاپ شده است. بخش دوم را کتاب‏ حج‏ تشکیل می‏دهد که گزیده‏ای از یادداشتها و نیز یک سخنرانی از آن متفکر شهید تحت عنوان «ابراهیم علیه‏السلام، قهرمان توحید» است. این سخنرانی مقارن با عید قربان در حدود سال 1348 ظاهراً در حسینیه ارشاد ایراد شده …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد بیست و چهارم: نهضتهای اسلامی در صد ساله اخیر، آینده انقلاب اسلامی ایران، قیام و انقلاب مهدی علیه السلام، شهید، مشکل اساسی در سازمان روحانیت، رهبری نسل جوان، روابط بین الملل اسلامی
خدا را شاکریم که جلد بیست و چهارم «مجموعه آثار استاد شهید مطهری» که جلد اول از بخش اجتماعی سیاسی این مجموعه را تشکیل می‏دهد منتشر می‏گردد. این مجلد مشتمل بر هفت بخش است: نهضتهای اسلامی در صد ساله اخیر، آینده انقلاب اسلامی ایران، قیام و انقلاب مهدی علیه‏السلام از دیدگاه فلسفه تاریخ، شهید، مشکل اساسی در سازمان روحانیت، رهبری نسل جوان، روابط بین‏الملل اسلامی. بخش اول یعنی کتاب‏ نهضتهای اسلامی در صد ساله اخیر در شمار آخرین آثار قلمی شهید آیت‏ اللَّه مطهری است و چاپ اول آن در سال 1357 مقارن با …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد بیست و دوم: حکمت عملی، حکمتها و اندرزها، فلسفه اخلاق، تعلیم و تربیت در اسلام
کتاب حاضر جلد بیست و دوم- و جلد اول از بخش اخلاق و عرفان- مجموعه آثار استاد شهید مطهری و مشتمل بر چهار بخش است. بخش اول، حکمت عملی نام دارد و قسمتی از مباحث استاد در کتاب کلیات علوم اسلامی است که در اصل، جزوات درسی ایشان به قلم خودشان در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران بوده و بعد از شهادت استاد توسط «شورای نظارت» به چاپ رسید. بخش دوم حکمتها و اندرزها نام دارد که مجموعه‏ای است مشتمل بر مقالاتی کوتاه از شهید آیت اللَّه مطهری در سالهای 1339 تا 1341 هجری شمسی برای یک برنامه عمومی آشنایی با …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد بیست و سوم: عرفان، انسان کامل، عرفان حافظ، آزادی معنوی، تقوا، احترام حقوق و تحقیر دنیا، شداید و گرفتاریها، فواید و آثار ایمان، عقل و دل، دعا
جلد 23 مجموعه آثار استاد شهید آیت اللَّه مطهری (و جلد دوم از بخش اخلاق و عرفان این مجموعه) مشتمل بر پنج بخش است که بیشتر آنها جنبه عرفانی دارند. بخش اول، «عرفان» نام دارد که قسمتی از مجموعه کلیات علوم اسلامی است و در اصل، جزوه درسی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران بوده و بعد از شهادت استاد به چاپ رسیده است. بخش دوم را کتاب انسان کامل تشکیل می‏دهد که مجموع سیزده جلسه سخنرانی آن متفکر شهید است که در سال 1353 هجری شمسی و در ماه مبارک رمضان در مسجد جاوید تهران و مکانهای دیگر ایراد شده و بعد از …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد بیست و ششم: شناخت قرآن، تفسیر سوره های: حمد، قسمتی از بقره، انفال، توبه، نور، زخرف، دخان، جاثیه، فتح، قمر
سپاس خدای را که توفیق انتشار جلد بیست و ششم (و جلد اول از بخش تفسیر) مجموعه آثار استاد شهید مطهری را به ما ارزانی داشت. فضیلت این مجلد و دو مجلد بعدی بر سایر مجلدات آن است که مشتمل بر تفسیر قرآن کریم است. این مجلد از مجموعه آثار شامل جلد اول تا پنجم مجموعه‏ آشنایی با قرآن‏ آن متفکر شهید می‏باشد که همه آنها بعد از شهادت استاد تنظیم و منتشر شده‏اند. مقدمه بخش تفسیر مجموعه آثار استاد، مبحثی است تحت عنوان «شناخت قرآن» که تنظیم شده پنج سخنرانی استاد شهید آیت‏اللَّه مطهری در دانشگاه صنعتی شریف به سال …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد بیست و نهم: گفتار هایی در اخلاق اسلامی، انسان شناسی قرآن، هدف زندگی، زن و مسائل قضایی و سیاسی، خاتمیت
این کتاب جلد بیست و نهم از مجموعه آثار استاد شهید مرتضی مطهری و جلد اول از بخش متفرقات می باشد که این مجلد شامل پنج بخش می باشد. بخش اول این کتاب را گفتار هایی در اخلاق اسلامی تشکیل می دهد که درباره چهار موضوع اخلاقی یعنی توکل، رضا و تسلیم، صبر و طول امل بحث کرده است. بخش دوم این کتاب شامل مبحث انسان شناسی قرآن می باشد که این بخش شامل دوازده جلسه سخنرانی آن متفکر شهید درباره خداشناسی، جهانشناسی، و انسان شناسی قرآن در یک مجمع علاقه مند به معارف اسلامی در زمستان سال 1350 می باشد. بخش سوم این کتاب را هدف …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد بیست و هشتم: تفسیر سوره مزمل تا سوره توحید
این مجلد شامل تفسیر سوره های مزمل تا توحید است و مجلدات 10 تا 14 مجموعه آشنایی با قرآن را در بر می گیرد و همچون دو مجلد قبلی بخش تفسیر مجموعه آثار از بیانی روان و روشن و محتوایی غنی برخوردار است.

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد بیست و هفتم: تفسیر سوره های: الرحمن، واقعه، حدید، حشر، ممتحنه، صف، جمعه، منافقون، تغابن، طلاق، تحریم، ملک، قلم، حاقه، معارج، نوح، جن
جلد بیست و هفتم و جلد دوم از بخش تفسیر مجموعه آثار استاد شهید آیت الله مطهری مشتمل است بر تفسیر سوره هایی است که در عنوان کتاب به آن پرداخته شده است.

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد بیست و یکم: اسلام و نیاز های زمان (1 و 2)، اسلام و نیاز های جهان امروز، قوانین اسلام در مقایسه با توسعه و تحول دنیای جدید
جلد بیست و یکم مجموعه آثار استاد شهید آیت اللَّه مطهری (و جلد سوم از بخش فقه و حقوق) مشتمل است بر دو جلد کتاب اسلام و نیازهای زمان و دو سخنرانی استاد در این زمینه. کتاب در سه بخش تنظیم شده است. بخش اول شامل جلد اول کتاب اسلام و نیازهای زمان است. این کتاب مجموعه‏ای است از یک مقدمه کوتاه به قلم استاد تحت عنوان «اسلام و مقتضیات زمان» و 26 سخنرانی ایشان تحت همین عنوان در زمستان سال 1345 هجری شمسی و در شبهای ماه مبارک رمضان در مسجد اتفاق تهران. نوارهای این سخنرانیها در دست نیست و این بخش تنظیم شده متنی است …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد بیستم: اصول فقه - فقه، الهامی از شیخ الطائفه، مزایا و خدمات مرحوم آیه الله بروجردی، اصل اجتهاد در اسلام، امر به معروف و نهی از منکر، جهاد، مسئله ربا و بانک - مسئله بیمه، نظری به نظام اقتصادی اسلام
خدا را سپاس می‏گوییم که توفیق انتشار جلد بیستم «مجموعه آثار» استاد شهید مطهری را به ما ارزانی داشت و انتظار علاقه مندان و مشتاقان بسر رسید. این مجلد از «مجموعه آثار» جلد دوم از بخش فقه و حقوق را تشکیل می‏دهد و مشتمل بر فصلهایی است. فصل اول را جلد سوم کتاب کلیات علوم اسلامی تشکیل می‏دهد که دارای دو بخش «اصول فقه» و «فقه» می‏باشد و در اصل بخشی از جزوه‏های درسی آن متفکر شهید در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران بوده است که بعد از شهادت ایشان به چاپ رسیده است. فصل دوم، مقاله‏ای است تحت …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد پانزدهم: فلسفه تاریخ
کتاب حاضر جلد پانزدهم- و جلد دوم از بخش تاریخ- مجموعه آثار استاد شهید مطهری است که نسبت به مجلدات دیگر با تأخیر از چاپ خارج می‏شود. علت این تأخیر، آماده نبودن جلد چهارم‏ فلسفه تاریخ‏ بوده است که به فضل خدا اخیراً از چاپ خارج شد. این کتاب، تنظیم شده بیش از شصت جلسه درس فلسفه تاریخ است که در سالهای 1356 و 1357، تا چند ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، در منزل استاد شهید با حضور تنی چند از شاگردان و علاقه مندان ایشان تشکیل می‏شده است. در آن دوره مسائل فلسفه تاریخ در میان اهل فکر و دانشجویان و روشنفکران …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد پنجم: سیر فلسفه در اسلام، کلیات منطق، کلیات فلسفه، شرح منظومه
کتاب حاضر جلد پنجم- و جلد اول از بخش فلسفه- مجموعه آثار استاد شهید مطهری می‏باشد و مشتمل است بر چهار بخش: بخش اول مقاله کوتاهی است تحت عنوان «سیر فلسفه در اسلام» که نظر به اهمیتی که استاد شهید برای سیر تاریخی مسائل فلسفی و تأثیر آن در فهم بهتر این مسائل قائل بودند آن را مدخل بخش فلسفه مجموعه آثار استاد قرار دادیم. این مقاله اولین بار در زمان حیات استاد در نشریه «مقالات و بررسیها» که از دیرباز از سوی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران منتشر می‏شود به چاپ رسیده است. بخش دوم را «کلیات منطق» …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد چهاردهم: خدمات متقابل اسلام و ایران
خدمات متقابل اسلام و ایران از آثار ابتکاری و از شاهکارهای متفکر بزرگ جهان اسلام استاد شهید آیة اللَّه مطهری است که در خنثی کردن نقشه ‏های رژیم شاهنشاهی برای اسلام زدایی از ایران و بازگرداندن ایران اسلامی به ایران قبل از اسلام و ترویج ناسیونالیسم ایرانی، تأثیر بسزایی داشته است و به ‏طور کلی این کتاب رابطه میان اسلام و ایران را که همواره از سوی برخی روشنفکران مورد سوء فهم و برداشتهای غلط و از سوی برخی که ابزار دست استعمار بوده‏اند مورد تهاجم بوده است، به‏طور تحسین برانگیزی تبیین و نیات شوم …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد چهارم: توحید، نبوت، معاد، امامت و رهبری، اصل عدل در اسلام
مجموعه حاضر شامل کتابهای توحید، نبوت، معاد، بخش امامت از کتاب امامت و رهبری و مقاله « اصل عدل در اسلام» است که در واقع یک دوره اصول دین است. مقاله اصل عدل در اسلام در کتاب عدل الهی به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است و چهار بخش دیگر ( یعنی توحید، معاد، نبوت، امامت) بحثهایی بوده است که در طی سالهای 1346 تا 1350 در جلسات بحث و انتقاد انجمن اسلامی پزشکان ایراد شده است.

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد دوازدهم: درسهای اسفار (مبحث زمان)
شاید برای خوانندگان عزیز و پیگیر آثار استاد شهید آیت اللَّه مطهری این سؤال مطرح باشد که علی رغم انتشار متجاوز از بیست جلد از «مجموعه آثار» ایشان، چگونه است که مجلدات 11 و 12 این مجموعه در نوبت خود انتشار نیافتند، بویژه آنکه مباحث این دو جلد که به درسهای اسفار استاد اختصاص دارد قبلًا- و پیش از شکل گرفتن «شورای نظارت بر نشر آثار استاد شهید مطهری»- تحت عنوان «حرکت و زمان» توسط یکی از ناشران منتشر شده است. - پاسخ این پرسش در این نکته نهفته است که دوره پنج جلدی کتاب «حرکت و زمان» علی رغم سعی مشکور تنظیم …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد دوم: مقدمه ای بر جهان بینی اسلامی
مقدمه‏ای بر جهان‏بینی اسلامی‏ که جلد دوم «مجموعه آثار» استاد شهید را تشکیل می‏دهد مشتمل است بر شش کتاب‏ انسان و ایمان، جهان‏بینی توحیدی، وحی و نبوت، انسان در قرآن، جامعه و تاریخ‏ و زندگی جاوید یا حیات اخروی‏. این کتاب آخرین اثر قلمی استاد شهید می‏باشد و تاریخ نگارش آن به سالهای 56 و 57 یعنی دوره نهضت اسلامی باز می‏گردد. از آنجا که آن متفکر گرانقدر انحرافات زیادی در نشریات برخی گروههای ظاهرا اسلامی و نیز آثار برخی روشنفکران مسلمان در جهان‏ بینی اسلامی می‏دیدند که سکوت در برابر آنها برای …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد دهم: شرح مبسوط منظومه (2)
نیمه دوم شرح مبسوط منظومه جلد ششم از بخش فلسفه و جلد دهم مجموعه آثار استاد شهید مطهری را تشکیل می دهد و مشتمل است بر ادامه بحث در فریده اول از مقصد اول کتاب شرح منظومه حاج ملاهادی سبزواری و نیز بحث در فریده های سوم و چهارم و پنجم از مقصد اول. چناچه خواننده محترم مطلع است مقصد اول کتاب شرح منظومه در امور عامه است و فریده اول از مقصد اول در وجود و عدم فریده سوم در حدوث و قدم، فریده چهارم در قوه و فعل و فریده پنجم در ماهیت و لواحق آن.

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد سوم: کلام، ختم نبوت، پیامبر امی، ولاء ها و ولایت ها امداد غیبی در زندگی بشر، حق و باطل، فطرت و ...
کتاب حاضر که جلد سوم از بخش اصول عقاید می باشد مشتمل بر چهارده بخش است. بخش اول این کتاب مقاله است که تحت عنوان جهان بینی الهی و جهان بینی مادی که در حدود سال 1350 به رشته تحریر درآمده است. در بخش دوم این کتاب به بحث کلام پرداخته می شود که در اصل این بخش تقریرات درسهای استاد شهید برای دانشجویان سال های اول و دوم دانشکده الهیات و معارف اسلامی بوده است. بخش های سوم و چهارم گفتار هایی است تحت عناوین استدلال قرآن به مساله حیات بر توحید و دستگاه ادراکی بشر در سال 1338 شمسی ایراد شده و پس از بازبینی استاد در …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد سیزدهم: مقالات فلسفی، مساله شناخت، نقدی بر مارکسیسم
کتاب حاضر جلد سیزدهم- و جلد نهم و آخرین جلد از بخش فلسفه- «مجموعه آثار» استاد شهید آیة اللّه مطهری است که شامل سه بخش است: «مقالات فلسفی»، «مسأله شناخت» و «نقدی بر مارکسیسم». نظر به اینکه این موضوعات، متفرق بودند و هر یک به تنهایی نیز یک مجلد از مجموعه آثار را تشکیل نمی‏دادند، لذا به صورت آخرین مجلد از بخش فلسفه «مجموعه آثار» منتشر می‏شوند. در بخش اول، غیر از مقالات «اصالت روح»، «قرآن و مسأله حیات»، «توحید و تکامل» و «پرسشهای فلسفی ابو ریحان از بو علی» بقیه مقالات پس از شهادت استاد منتشر شده و …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد شانزدهم: سیری در سیره نبوی، جاذبه و دافعه علی علیه السلام، سیری در نهج البلاغه، مشکلات علی علیه السلام، صلح امام حسن علیه السلام
جلد شانزدهم (و جلد اول از بخش سیره معصومین) «مجموعه آثار» استاد شهید آیة ... مطهری مشتمل است بر بخشهای سیری در سیره نبوی، جاذبه و دافعه علی علیه السلام، سیری در نهج البلاغه، مشکلات علی علیه السلام و صلح امام حسن علیه السلام. سیری در سیره نبوی» دیباچ ه‏ای دارد و مقدمه‏ای و ضمیمه‏ای. دیباچه شامل دو مقاله است تحت عنوانهای «دعوتهای سه بعدی» و «موج اسلامی» که در اصل مقدمه‏ های جلدهای اول و دوم کتاب محمد صلی الله علیه و آله خاتم پیامبران بوده است و این کتاب مجموعه مقالاتی است از چند تن از نویسندگان …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد ششم: اصول فلسفه و روش رئالیسم
کتاب حاضر جلد ششم از «مجموعه آثار» و جلد دوم از بخش فلسفه «مجموعه آثار» استاد شهید آیة اللّه مطهری است که به فضل خدا توفیق انتشار آن نصیبمان شد. همان طور که خواننده محترم مطلع است، کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم که در پنج جلد منتشر شده است از شاهکارهای علامه سید محمد حسین طباطبائی (قدّس سرّه) و استاد شهید آیة اللّه مطهری به شمار می‏رود. این کتاب از نظر پرداختن به مسائل بدیع فلسفه و ابتکارات فلسفی و شیوایی و سادگی بیان و پرداختن به شبهات روز و آشکار کردن بی ‏اساس فلسفه مادی و نیز از نظر روشن ساختن …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد نوزدهم: نظام حقوق زن در اسلام، مساله حجاب، پاسخهای استاد، اخلاق جنسی
کتاب حاضر جلد نوزدهم- و جلد اول از بخش «فقه و حقوق»- مجموعه آثار استاد شهید آیة اللَّه مطهری را تشکیل می‏دهد و مشتمل است بر کتابهای نظام حقوق زن در اسلام، مسأله حجاب، پاسخهای استاد به نقدهایی بر کتاب مسأله حجاب و اخلاق جنسی. بنابراین همه مطالب کتاب در اطراف حقوق و مسائل مربوط به زن می‏باشد و از این جهت دارای امتیاز می‏باشد. در واقع آثار قلمی استاد شهید درباره مسأله زن در این مجلد از «مجموعه آثار» گرد آمده است، گرچه در این موضوع، سخنرانیهایی نیز از آن متفکر شهید باقی است و به فضل خدا در مجلدات …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد نهم: شرح مبسوط منظومه (1)
جلد نهم از مجموعه آثار استاد شهید مطهری و جلد پنجم از بخش فلسفه شامل نیمی از کتاب شرح مبسوط منظومه می باشد که نیم دیگر آن جلد دهم مجموعه آثار را تشکیل خواهد داد. کتاب شرح مبسوط منظومه در اصل، درسهای منظومه در اصل درسهای منظومه حاج ملاهادی سبزواری توسط استاد شهید در منزل ایشان در سال 1354 به بعد بوده است که در آن تعدادی از اساتید فلسفه غرب دانشگاه تهران و تعدادی از شاگردان مستعد رشته فلسفه شرکت داشته اند. در بین درسها سوالاتی از طرف حضار مطرح شده و استاد پاسخ گفته اند که این پرسش و پاسخ ها در پاورقی …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد هجدهم: امام صادق علیه السلام و مساله خلافت، موجبات شهادت امام موسی کاظم علیه السلام، مساله ولایتعهدی امام رضا علیه السلام، عدل کلی، مهدی موعود - داستان راستان
کتاب حاضر جلد هجدهم (و جلد سوم از بخش سیره معصومین علیهم السلام) مجموعه آثار استاد شهید مطهری است و شامل دو بخش است. بخش اول، ادامه سیره ائمه اطهار علیهم السلام است و شامل چند فصل می‏باشد. برای حسن مطلع، یادداشتی از استاد شهید تحت عنوان «مقایسه روش امام حسین علیه السلام با سایر ائمه علیهم السلام» در ابتدا آورده شده است. فصل اول، بحث کوتاهی است درباره امام زین العابدین علیه السلام که آن متفکر شهید در ادامه سخنرانی «خرافه سیزده» که در تاریخ 13/ 1/ 1349 برابر با 25 محرم 1390 در حسینیه ارشاد انجام شده است، …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد هشتم: ادامه درسهای الهیات «شفا»
کتاب حاضر جلد هشتم از مجموعه آثار استاد شهید آیه الله مطهری و جلد چهارم از بخش فلسفه و نیز جلد دوم از فلسفه ابن سینای این مجموعه می باشد و مشتمل است بر درسهای استاد شهید از مقالات هشتم و نهم الهیات شفا که در سالهای حدود 1350 در مدرسه مروی تهران برای شاگردان خود و از جمله دانشجویان دوره دکتری دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران افاضه می فرموده اند.

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد هفتم: درسهای «اشارات»، «نجات»، الهیات «شفا»
جلد هفتم از مجموعه آثار استاد شهید آیة اللّه مطهری که ضمنا جلد سوم از بخش فلسفه این مجموعه و همچنین جلد اوّل از «فلسفه ابن سینا» نیز می‏باشد، مشتمل است بر درسهای آن متفکر شهید از برخی آثار فلسفی شیخ الرئیس ابو علی سینا. بخش اوّل این مجموعه را درسهایی از کتاب اشارات بوعلی تشکیل می‏دهد؛ بخش دوم مشتمل است بر درسهایی از کتاب نجات؛ و بخش سوم شامل درسهای الهیات شفا می‏باشد. همه مطالب این کتاب، درسهای استاد شهید در دوره‏های مختلف دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران بوده که پس از شهادت ایشان …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد هفدهم: حماسه حسینی
جلد هفدهم مجموعه آثار استاد شهید آیه الله مطهری مفتخر است که موضوع آن حادثه تاریخی کربلا و شخصیت بی همتای امام حسین علیه السلام است. این کتاب در دو بخش تنظیم شده است. بخش اول را سخنرانیهای آن متفکر شهید درباره این حادثه تشکیل می دهد و بخش دوم را یادداشتهای آن شهید بزرگوار. بخش اول شامل هفت فصل است. فصل اول تحت عنوان «حماسه ی حسینی» مجموعه ی سه سخنرانی استاد شهید تحت همین عنوان است که در حدود سال 1347 هجری شمسی در حسینیه ی ارشاد ایراد شده است. فصل دوم را سخنرانیهای استاد ، تحت عنوان «تحریفات در واقعه …

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد یازدهم: درسهای اسفار (مبحث حرکت)
شاید برای خوانندگان عزیز و پیگیر آثار استاد شهید آیت اللَّه مطهری این سؤال مطرح باشد که علی رغم انتشار متجاوز از بیست جلد از «مجموعه آثار» ایشان، چگونه است که مجلدات 11 و 12 این مجموعه در نوبت خود انتشار نیافتند، بویژه آنکه مباحث این دو جلد که به درسهای اسفار استاد اختصاص دارد قبلًا- و پیش از شکل گرفتن «شورای نظارت بر نشر آثار استاد شهید مطهری»- تحت عنوان «حرکت و زمان» توسط یکی از ناشران منتشر شده است. - پاسخ این پرسش در این نکته نهفته است که دوره پنج جلدی کتاب «حرکت و زمان» علی رغم سعی مشکور تنظیم …

مسأله ربا به ضمیمه بیمه
کتاب حاضر مباحثی است پیرامون ربا و بانک و بیمه که حاصل سخنرانی های استاد مطهری در انجمن اسلامی پزشکان در سالهای 52 و 54 است که در دو بخش ارائه شده است : بخش اول آن در مورد مساله ربا و بانکداری است که در آن پس از بحثهایی مبنایی در مورد فلسفه حرمت ربا، مالکیت و آثار آن و ... به مسائل مبتلا به در مورد وامهای بانکی، انواع سپرده ها، جوایز بانکی و ... می پردازد. در بخش دوم این کتاب ایشان مساله بیمه را مورد توجه قرار داده و پس از پذیرش این نکته که لزومی ندارد هر معامله صحیحی داخل یکی از ابواب فقه قرار گیرد، به …

مسئله حجاب
کتاب مسئله حجاب، سلسله سخنرانی‏های استاد مطهری در انجمن اسلامی پزشکان است. آن استاد فرزانه معتقد بود که گذشته از انحراف‏های عملی فراوانی که در زمینه حجاب به وجود آمده، این مسئله و دیگر مسائل مربوط به زن، وسیله‏ای در دست برخی افراد ناپاک قرار گرفته است که بر ضد دین مقدس اسلام تبلیغات منفی می‏کنند. این کتاب دو بخش دارد. شهید مطهری در بخش اول ابتدا نشان می‏دهد که مسئله پوشش زن از ویژگی‏های اسلام نیست و میان ملت‏های دیگر نیز وجود داشته است. سپس به عده‏ای که طرفدار بی‏حجابی زن و نشست و برخاست او …

مسئله شناخت
موضوع «شناخت» از جمله موضوعهای محوری در مکاتب فلسفی جهان به شمار می آید. استاد شهید نیز با توجه به اهمیت این موضوع و نقشی که می تواند در تبیین معارف اسلامی داشته باشد، طرح و بررسی آن را به ویژه در میان نسل جوان و قشر تحصیل کرده که تشنه ی آموختن است ، امری لازم می دانستند . این کتاب نیز که مجموعه ای است مشتمل بر ده جلسه سخنرانی از استاد شهید که در محرم سال 1397 هجری قمری در کانون توحید(تهران) ایراد شده است، در واقع پاسخی درخور به نیاز فکری آن دوران محسوب می شود؛ نیازی که امروز و هر روز دیگر ذهن انسان …

مشق سرخ: حماسه عاشورا در آثار شهید مطهری
کتاب«مشق سرخ، حماسه عاشورا در آثار شهید مطهری » گردآوری شده از سوی حمید کمالی و محمد معلی منتشر شد.حکایتی کوتاه از اندیشه و حرکت آدمی است، مشق سرخ حکایت آدم های کربلا است، حکایت ابعاد پیدا و پنهان عاشورا از زبان اندیشمند معاصر استاد شهید مرتضی مطهری است. این اثر در شش فصل تنظیم شده است، در پنج فصل اول، پایان هر موضوع سؤالاتی جهت ایجاد تفکر و پژوهش در مخاطب طرح شده است. همچنین در فصل ششم پس از هر موضوع مخاطب کلیدی ترین پرسش ذهنی خود را طرح می کند. نگاهی نو به حماسه عاشورا، حماسه عاشورا بدون تحریف، …

معاد
این کتاب مجموعه ای است مشتمل بر ده جلسه بحث و انتقاد پیرامون مسئله ی «معاد» در انجمن اسلامی پزشکان که تاریخ آن به سال 1350 هجری شمسی باز می گردد. در این جلسات ، علاوه بر نظریات مشهور درباره معاد ، نظریه جدیدی که از ناحیه ی برخی روشنفکران مسلمان ابراز شده و در واقع معاد را به « تجدید حیات مادی دنیا به شکل دیگر» تفسیر کرده اند ، نیز به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته و با اظهارات پایه گذار این نظریه ، گاهی بحث حالت مناظره به خود گرفته و این امر به شیرینی مطلب افزوده است. سبک بحث در این کتاب ، همچون سبک بحث …

معرفی اجمالی آثار استاد مطهری
در این کتاب ایتدا شرح مختصری از زندگانی استاد مطهری آورده شده و سپس هر یک از آثار مکتوب استاد به اجمال معرفی شده است و فهرست نوارهای سخنرانی و درس متفکر شهید نیز با ذکر تعداد و محل ایراد آن آورده شده است.

مقالات فلسفی
این کتاب به مقالات فلسفی متفکر شهید،مرتضی مطهری اختصاص دارد،و در حقیقت جلد 13 مجلد آثار و چند مقاله ی دیگر وی را شامل می شود. مطالب این کتاب در نوع خود بی سابقه،و بسیار تحلیلی و ارزشمند است. بخصوص مقالاتی که در باب نظریه ی تکامل است،مناظرات قلمی بین ابوریحان و ابن سینا دو متفکر برجسته ی ایرانی،شرح اشارات ابن سینا،شرح حکمت متعالیه ملاصدرای شیرازی و سیری در تاریخ فلسفه ی ایران و ... مباحث مطرح شده در این کتاب : -اصالت روح -قرآن و مسئله ای از حیات -توحید و تکامل -پرسش های فلسفی ابوریحان بیرونی از …

مقدمه ای بر جهان بینی اسلامی - جلد اول: انسان و ایمان
مقدمه ‏ای بر جهان بینی اسلامی " مجموعه‏ ای است مشتمل بر شش جلد، و آخرین اثر نگارشی متفکر شهید استاد مطهری می‏ باشد. طرحی که استاد شهید برای‏ این کتاب در نظر داشتند شامل هفت جلد می‏ شد که عناوین آنها به این شرح‏ است: انسان و ایمان، جهان بینی توحیدی، وحی و نبوت، انسان در قرآن‏، جامعه و تاریخ، امامت و رهبری، زندگی جاوید یا حیات اخروی؛ ولی با شهادت آن متفکر گرانقدر به دست منافقان، این طرح به انجام نرسید و استاد شهید فرصت نگارش جلد ششم این مجموعه یعنی " امامت و رهبری " را نیافتند ولی پس از شهادت آن …

مقدمه ای بر جهان بینی اسلامی - جلد پنجم: جامعه و تاریخ
" جامعه و تاریخ " جلد پنجم از مجموعه " مقدمه‏ای بر جهان بینی اسلامی‏ " به قلم متفکر شهید استاد مرتضی مطهری می‏باشد و می‏توان آن را آخرین اثر نگارشی استاد دانست. در زمان شهادت آن بزرگوار، این کتاب آماده‏ حروفچینی بود و کار چاپ و نشر اولین چاپ آن پس از شهادت استاد انجام‏ گرفت. چاپ قبلی این کتاب از کیفیت خوبی برخوردار نبود و برخی از اغلاط چاپی نیز در آن مشاهده می‏گردید. چاپ حاضر با حروفچینی جدید و اعراب‏گذاری عبارات عربی و اعمال دقتهای لازم از نظر مطابقت با متن اصلی‏ و غیره و با فهرستهای مختلف …

مقدمه ای بر جهان بینی اسلامی - جلد چهارم: انسان در قرآن
مقدمه ‏ای بر جهان بینی اسلامی " مجموعه‏ ای است مشتمل بر شش جلد، و آخرین اثر نگارشی متفکر شهید استاد مطهری می‏ باشد. طرحی که استاد شهید برای‏ این کتاب در نظر داشتند شامل هفت جلد می‏ شد که عناوین آنها به این شرح‏ است: انسان و ایمان، جهان بینی توحیدی، وحی و نبوت، انسان در قرآن‏، جامعه و تاریخ، امامت و رهبری، زندگی جاوید یا حیات اخروی؛ ولی با شهادت آن متفکر گرانقدر به دست منافقان، این طرح به انجام نرسید و استاد شهید فرصت نگارش جلد ششم این مجموعه یعنی " امامت و رهبری " را نیافتند ولی پس از شهادت آن …

مقدمه ای بر جهان بینی اسلامی - جلد دوم: جهان بینی توحیدی
مقدمه ‏ای بر جهان بینی اسلامی " مجموعه‏ ای است مشتمل بر شش جلد ، و آخرین اثر نگارشی متفکر شهید استاد مطهری می‏ باشد طرحی که استاد شهید برای‏ این کتاب در نظر داشتند شامل هفت جلد می‏ شد که عناوین آنها به این شرح‏ است : انسان و ایمان ، جهان بینی توحیدی ، وحی و نبوت ، انسان در قرآن‏ ، جامعه و تاریخ ، امامت و رهبری ، زندگی جاوید یا حیات اخروی ولی با شهادت آن متفکر گرانقدر به دست منافقان ، این طرح به انجام نرسید و استاد شهید فرصت نگارش جلد ششم این مجموعه یعنی " امامت و رهبری " را نیافتند ولی پس از شهادت …

مقدمه ای بر جهان بینی اسلامی - جلد سوم: وحی و نبوت
این کتاب، سومین مجلد از مجموعه ی «مقدمه ای بر جهان بینی اسلامی» است. در ابتدا با توجه به این حقیقت که اعتقاد به وحی و نبوت از اصل هدایت عامه در سراسر هستی نشأت می گیرد ، لذا این اصل لازمه ی جهان بینی توحیدی اسلامی تلقی شده است. سپس و یژگی های پیامبران ( اعجاز، عصمت ، رهبری و ...) مورد اشاره قرار گرفته است نقش تاریخی پیامبران و نظریات گوناگون در این باب و نیز موارد تاثیر تعلیمات پیامبران و تکامل تاریخی ، مباحث بعدی کتاب را تشکیل می دهد. مسئله مهم دیگر، هدف اصلی ازمبعوث شدن پیامبران است که در بخش «هدف …

مقدمه ای بر جهان بینی اسلامی - جلد ششم: زندگی جاوید یا حیات اخروی
این کتاب ششمین و آخرین مجلد از مجموعه ی مقدمه ای بر جهان بینی اسلامی است . در فصل اول کتاب ، راه های گوناگون ایمان به زندگی جاوید از این قرار معرفی شده اند : راه شناخت خدا، راه شناخت جهان، راه شناخت روح و نفس انسان. در فصل دوم به ماهیت مرگ پرداخته شده و بقای روح پس از مرگ مورد بررسی قرار گرفته است. فصل سوم به بحث درباره ی عالم برزخ ، قیامت کبری ، رابطه ی زندگی این جهان و آن جهان ، و مطالبی از این دست اختصاص یافته است . در فصل پایانی کتاب نیز استدلالات قرآنی در زمینه ی حیات پس از مرگ و عالم آخرت با استناد …


مقدمه ای بر حکومت اسلامی
استاد مطهری در این کتاب، چهار سخنرانی به بیان ضرورت حکومت اسلامی، نوع مشروعیت حکومت و جایگاه آن می پردازد و نگاه های مختلف به حکومت اسلامی مانند حکومت لیبرال را بیان می کند. به عنوان استاد مطهری معتقد است حکومت لیبرال وظیفه تامین نیازهای عمومی مردم را دارد اما در نگاه اسلامی، حکومت باید هدایت مردم و ارتقای کرامت و تفکر اخلاق اسلامی را مدنظر داشته باشد. تفاوت دیگر حکومت اسلامی و حکومت لیبرال در نوع مشروعیت پذیری است چون مشروعیت در حکومت لیبرال فقط از صندوق های رای بیرون می آید اما در حکومت …

نامه تاریخی استاد مطهری به امام خمینی (ره)
این نامه در سال 1356 هجری شمسی یعنی حدود یک سال قبل از انقلاب اسلامی و زمانی که امام خمینی(ره) در نجف اشرف اقامت داشته اند از سوی استاد شهید مطهری برای ایشان ارسال شده و در آن به مهمترین مسائل نهضت اسلامی اشاره شده است. کتاب حاضر متن این نامه را آورده و در کنار آن مطالبی چون پیام های امام به مناسبت شهادت استاد مطهری، پیام علامه طباطبایی به مناسبت شهادت استاد مطهری و نامه امام خمینی به استاد مطهری پس از شهادت آیت الله مصطفی خمینی آورده شده است.

نبرد حق و باطل به انضمام تکامل اجتماعی انسان در تاریخ
این کتاب مشتمل بر دو بخش است. بخش اول با عنوان « نبرد حق و باطل » تلفیق شده از پنج گفتار استاد شهید است که دو گفتار آن در سال 1356 در یک مدرسه دینی واقع در دماوند ایراد شده و سه گفتار دیگر، قسمتی از بحث های آن متفکر شهید، تحت عنوان «فلسفه ی تاریخ » است که در همان سال ها در منزل ایشان تدریس می شد. بخش دوم، تنظمیم شده ی دو سخنرانی استاد تحت عنوان « تکامل اجتماعی انسان در تاریخ » است که در حدود سال 1350 در دانشگاه شیراز ایراد شده است. در بخش اول، با عنوان « نبرد حق و باطل » ابتدا حق و باطل در جهان هستی و نیز در …

نبوت
این کتاب مجموعه ای است مشتمل بر چهارده جلسه ی بحث و انتقاد انجمن اسلامی پزشکان که در سال 1348 هجری شمسی ایراد شده و سخنران آن استاد شهید آیت الله مطهری بوده اند. سبک بحث ، یک سبک ابتکاری است و در یک قالب خاص ، مثلاً قالب متکلمین یا فلاسفه جای نمی گیرد، بلکه استاد شهید با توجه به احاطه ی خود بر نظرات متکلمین و فلاسفه در این باب و با توجه به برخی علوم انسانی جدید مانند روان شناسی و با عنایت به شبهاتی که در این باب هست، یک طریق مخصوص را طی کرده اند. البته سؤالاتی که در پایان جلسات مطرح شده است نیز در تعیین …

نظام حقوق زن در اسلام
کتاب حاضر که یکی از آثار قلمی شهید مطهری است مجموعه مقالاتی از ایشان است که در مجله زن روز در حوالی سال 1349 چاپ گردیده و به علت استقبال فراوان خوانندگان، در قالب کتاب چاپ شده است. با توجه به به فضای فرهنگی آن دوران و شبهات وارده به نظام حقوقی و اجتماعی زن در اسلام، ایشان در این کتاب به دنبال تبیین دیدگاه اسلام راجع به این مساله است و به بسیاری از شبهات در این مورد پاسخ می دهد. شهید مطهری معتقد است که قرآن زن را همانطور دیده که در طبیعت هست. از این رو هماهنگی کامل میان فرمانهای قرآن و فرمانهای طبیعت …

نظری به نظام اقتصادی اسلام
کتاب حاضر یادداشتهایی از استاد شهید مطهری است که در مورد مسائل اقتصادی نگاشته شده است و پس از شهادت ایشان به چاپ رسیده است. با توجه به اینکه مساله مارکسیسم در آن برهه از تاریخ ایران چالش ایدئولوژیک بزرگی برای مکتب اسلام به شمار می رفت، شهید مطهری در آثار متعددی به دنبال پاسخ دادن به شبهات آنها بر اساس مبانی اسلام بوده اند که نتیجه این تلاشهای فکری، شکوفایی و تعمیق و تفصیل اندیشه اسلامی بوده است. این کتاب مشتمل بر یک دیباچه و هشت بخش است. دیباچه از دو قسمت تشکیل شده؛ مقاله ای تحت عنوان « نظری به …

نفاق و منافق از دیدگاه شهید آیت الله مطهری
برای مقابله با جبهه نفاق، ابتدا باید ماهیت پیچیده و چهره پنهان آن را بدرستی شناخت و سپس با سلاح بصیرت و آگاهی در این میدان کارزار وارد شد.از جمله شخصیت های آگاه و روشن ضمیری که با بیان شیوا و قلم رسای خود به روشنگری و آگاهی بخشی در این عرصه پرداختند استاد شهید آیت الله مطهری است.او که با شجاعت کم نظیری به شرح و تبیین انحرافات فکری و توطئه های عملی منافقان همت گماشت، خود قربانی کینه این کوردلان گردید و با خون خویش مهر تاییدی بر حقانیت راه و اصالت اندیشه ستبرش نهاد. کتاب حاضر بیانگر گوشه ای از …

نقدی بر مارکسیسم
از ویژگی های استاد شهید، آیة الله مطهری، تسلّط به مبانی فکری فلسفه های غربی و اندیشه های مکاتب دیگر بود که با ژرف نگری در متون اصلی غربی ها و نقّادی فرآورده های فکری دگراندیشان، به عرضۀ چهرۀ روشن اسلام و برتری تفکر اسلامی بر فلسفه های شرقی و غربی می پرداخت. کتاب «نقدی بر مارکسیسم» حاصل 45 جلسه بحث استاد، دربارۀ فلسفۀ مارکسیسم و نقد آن است. این بحث ها در سال های 1355 و 1356 شمسی در قم و با حضور جمع خاصی از طلّاب انجام گرفته است. در ضمن این مباحث، سیری در فلسفۀ مارکسیسم، براساس کتاب «مارکس و مارکسیسم» …

نهضتهای اسلامی در صد ساله اخیر
بیش از هزار سال است که اندیشه ی اصلاح در میان مسلمین وجود داشته و حتی جنبش های اصلاحی بسیاری نیز در ابعاد مختلف فکری و اجتماعی به وقوع پیوسته است. در این کتاب پس از آن که از نهضت های اسلامی صد ساله ی اخیر و رهبران آنها مباحثی مطرح شده، اهداف کلی همه ی نهضت های اسلامی بیان گردیده است. همچنین نهضت اسلامی ایران را بزرگترین نهضت اصلاحی معرفی و به بررسی ماهیت، هدف و رهبری نهضت پرداخته شده است. که ضمن معرفی آثار امام خمینی(ره) ایشان را به مصداقق روایت معرفی می کند. در بخش دیگر شرایط موفقیت مصلح بیان شده …


هدف زندگی
کتاب هدف زندگی، مجموعه پنج درس از شهید بزرگوار استاد مطهری است که در سلسله درس های «جهان بینی اسلامی» در سال 1351 ایراد شده است. استاد در این درس ها، هدف زندگی را از دیدگاه قرآن و اندیشه های بشری بررسی می کند، افق بحث را از هر طرف می گشاید و اندیشه آدمی را به سیر در عرصه های گوناگون می کشاند؛ زیرا اگر هدف زندگی چنان که قرآن می خواهد، آشکار گردد و مورد توجه قرار گیرد، زندگی ها گرم و نورانی می شود و انسانی دیگر و جامعه ای دیگر در صحنه حیات رخ می نماید؛ همان چیزی که بشر امروز سخت تشنه آن است.

یادداشت های استاد مطهری - جلد چهاردهم
کتاب حاضر متن مجموعه یادداشت ها و دست نوشته های استاد شهید مرتضی مطهری است که ایشان در نگارش کتب از آنها سود جسته است. این یادداشت ها بدون هیچ دخل و تصرفی به ترتیب حروف الفبای عنوان مرتب شده است. استاد مطهری در جلد چهاردهم به موضوعاتی چون: تاریخ اسلام - ائمه اطهار (ع) - اسلام و جاهلیت - زن در جهان اسلام - عقل و فکر - نقش انبیاء در تاریخ - یادداشتهای روان شناسی می پردازد.

یادداشتهای استاد مطهری - جلد اول
جلد اول از بخش الفبایی حرف : الف

یادداشتهای استاد مطهری - جلد پنجم
جلد پنجم از بخش الفبایی حروف : ز، س

یادداشتهای استاد مطهری - جلد چهارم
جلد چهارم از بخش الفبایی حروف : د، ذ، ر

یادداشتهای استاد مطهری - جلد دوازدهم
این مجموعه شامل یادداشتهای استاد شهید در بخش حروف الفبایی می باشد و مشتمل بر مطالب گوناگونی است که از نظر اختصار و طولانی بودن مختلف اند ، به طوری که گاه در حد فیش برداری است و اجمالاً به مطلبی اشاره شده و گاه به صورت یک مقاله است.

یادداشتهای استاد مطهری - جلد دوم
جلد دوم از بخش الفبایی حروف : ب، پ، ت، ج


یادداشتهای استاد مطهری - جلد سوم
جلد سوم از بخش الفبایی حروف : ح، خ

یادداشتهای استاد مطهری - جلد سیزدهم
کتاب حاضر متن مجموعه یادداشت ها و دست نوشته های استاد شهید مرتضی مطهری است که ایشان در نگارش کتب از آنها سود جسته است. این یادداشت ها بدون هیچ دخل و تصرفی به ترتیب حروف الفبای عنوان مرتب شده است. استاد مطهری در جلد سیزدهم به موضوعاتی چون: تربیت اخلاقی - وقت و زمان - درسهای فصل بهار - لذت و بهجت - هدایت و نبوت عامه - روحانیت و مردم - حقیقت حیات - دین و زندگی - غذای روحی اجتماع - امر به معروف و نهی از منکر می پردازد.

یادداشتهای استاد مطهری - جلد ششم
جلد ششم از بخش الفبایی حروف : ش، ص، ط، ظ، ع، غ، ف، ق، ک، گ

یادداشتهای استاد مطهری - جلد نهم
ازاله موانع وحدت ما می­گوییم پیغمبر وحدت بی­نظیری ایجاد کرد و خیال می­کنیم تنها چیزی که مؤثر بود، این بود که رسول اکرم ایمان به خدا به آن­ها داد و بعد هم فرمان داد متحد باشید و آن­ها متحد شدند. فکر نمی­کنیم که موانع و عوایق اتحاد را که همان ناهماهنگی­ها و ناهمواری­ها و پست و بلندی­ها و دست­اندازها از ناحیه مواهب اجتماعیهر نوع موهبتی: مالی، احترامی، منصبی است، از بین برد؛ هم مقتضی را ایجاد کرد و هم مانع را مفقود کرد

یادداشتهای استاد مطهری - جلد هشتم
جلد اول از بخش موضوعی مشخصات اسلام - توحید - قرآن - نبوت

یادداشتهای استاد مطهری - جلد هفتم
جلد هفتم از بخش الفبایی حروف : ل، م، ن، و، ه، ی

یادداشتهای استاد مطهری - جلد یازدهم
این مجموعه شامل یادداشتهای استاد شهید در بخش حروف الفبایی می باشد و مشتمل بر مطالب گوناگونی است که از نظر اختصار و طولانی بودن مختلف اند ، به طوری که گاه در حد فیش برداری است و اجمالاً به مطلبی اشاره شده و گاه به صورت یک مقاله است.


سخنران
انسان شناسی قرآن
کتاب حاضر مشتمل بر 12 جلسه سخنرانی استاد مطهری درباره خداشناسی، جهان شناسی و انسان شناسی قرآن در یک جمع علاقه مند به معارف اسلامی در زمستان سال 1350 و بهار 1351 است که چون بخش اعظم آن درباره انسان شناسی است، انسان شناسی قرآنی نام گرفته است.

روحیه ی پرسشگری در جوانان؛ بر اساس آیات و روایات اهل بیت و دیدگاه بزرگان
ویسنده در این کتاب با استفاده از آیات قرآنی و روایات وارده از جانب ائمه معصومین(ع) و نیز با تأملی در اندیشه های شهید مطهری و مقام معظم رهبری، به بررسی موضوع دانش ورزی و چگونگی ایجاد روحیه پرسش گری در جوانان پرداخته است. بدین ترتیب در کتاب مباحثی چون: اقسام تفکر و ارتباط آنها با دانش اندوزی؛ انواع پرسش گری و آفات آن؛ چگونگی مدیریت روحیه پرسش گری در جوانان و...، مورد مطالعه قرار گرفته است.

مقتل مطهر: روضه های شهید مطهری رحمه الله
مجموعه پیش رو گردآوری و تدوین روضه های شهید مطهری برای چهارده معصوم (ع) می باشد که در 64 گفتار تنظیم شده است. در تدوین و تنظیم روضه ها بافت گفتاری و نوشتاری استاد حفظ شده است. پاورقی های بسیار خوبی نیز به این بیانات افزوده شده است.


تصحیح و تعلیق کتاب
آئینه جام: دیوان حافظ همراه با یادداشتهای استاد مطهری
دیوان لسان الغیب حافظ شیرازی از دیر باز مورد توجه فارسی زبانان و حتی ملت های دیگر بوده و مضامین عالی عرفانی آن صاحبدلان را توشه راه و آرام جان بوده است. بدون شک اظهار نظر در باره این منظومه گرانقدر که به موجب اشارات الهی آن در میان مردم مسلمان قداست یافته است کار هرکسی نیست وهرکسی هم به خود اجازه چنین کاری را نمی دهد. اظهار نظر درباره حافظ علاوه بر آشنایی با ادبیات فارسی و عربی نیازمند شناخت عرفان اسلامی و دانستن زبان این عرفان است. بی تردید استاد شهید آیت الله مطهری از معدود کسانی است که صلاحیت …


شارح کتاب
اصول فلسفه و روش رئالیسم - جلد اول
مقدمه و پاورقی به قلم استاد شهید مرتضی مطهری می باشد. این کتاب یک مجموعه پنج جلدی به قلم علامه سید محمد حسین طباطبایی (ره) است که استاد شهید در شرح و تبیین مطالب متن ، پاورقی هایی جامعی بر آنها نگاشته اند. در این مجلدات ، مجموعاً چهارده مقاله ی فلسفی مورد بحث قرار گرفته است که برخی از آنها عبارتند از: رئالیسم و ایده آلیسم ، علم و ادراک ، ارزش معلومات ، پیشدایش کثرت در ادراکات ، ادراکات اعتباری ، مسائل موجود ، الهیات بالمعنی الاخص.

اصول فلسفه و روش رئالیسم - جلد پنجم
مقدمه و پاورقی به قلم استاد شهید مرتضی مطهری این کتاب یک مجموعه پنج جلدی به قلم علامه سید محمد حسین طباطبایی (ره) است که استاد شهید در شرح و تبیین مطالب متن ، پاورقی هایی جامعی بر آنها نگاشته اند. در این مجلدات ، مجموعاً چهارده مقاله ی فلسفی مورد بحث قرار گرفته است که برخی از آنها عبارتند از: رئالیسم و ایده آلیسم ، علم و ادراک ، ارزش معلومات ، پیشدایش کثرت در ادراکات ، ادراکات اعتباری ، مسائل موجود ، الهیات بالمعنی الاخص.

اصول فلسفه و روش رئالیسم - جلد چهارم
مقدمه و پاورقی به قلم استاد شهید مرتضی مطهری این کتاب یک مجموعه پنج جلدی به قلم علامه سید محمد حسین طباطبایی (ره) است که استاد شهید در شرح و تبیین مطالب متن ، پاورقی هایی جامعی بر آنها نگاشته اند. در این مجلدات ، مجموعاً چهارده مقاله ی فلسفی مورد بحث قرار گرفته است که برخی از آنها عبارتند از: رئالیسم و ایده آلیسم ، علم و ادراک ، ارزش معلومات ، پیشدایش کثرت در ادراکات ، ادراکات اعتباری ، مسائل موجود ، الهیات بالمعنی الاخص. درباره جلد چهارم این کتاب ، ذکر این نکته لازم است که متن این جلد ، (شامل …

اصول فلسفه و روش رئالیسم - جلد دوم
مقدمه و پاورقی به قلم استاد شهید مرتضی مطهری می باشد. این کتاب یک مجموعه پنج جلدی به قلم علامه سید محمد حسین طباطبایی (ره) است که استاد شهید در شرح و تبیین مطالب متن ، پاورقی هایی جامعی بر آنها نگاشته اند. در این مجلدات ، مجموعاً چهارده مقاله ی فلسفی مورد بحث قرار گرفته است که برخی از آنها عبارتند از: رئالیسم و ایده آلیسم ، علم و ادراک ، ارزش معلومات ، پیشدایش کثرت در ادراکات ، ادراکات اعتباری ، مسائل موجود ، الهیات بالمعنی الاخص.

اصول فلسفه و روش رئالیسم - جلد سوم
مقدمه و پاورقی به قلم استاد شهید مرتضی مطهری می باشد. این کتاب یک مجموعه پنج جلدی به قلم علامه سید محمد حسین طباطبایی (ره) است که استاد شهید در شرح و تبیین مطالب متن ، پاورقی هایی جامعی بر آنها نگاشته اند. در این مجلدات ، مجموعاً چهارده مقاله ی فلسفی مورد بحث قرار گرفته است که برخی از آنها عبارتند از: رئالیسم و ایده آلیسم ، علم و ادراک ، ارزش معلومات ، پیشدایش کثرت در ادراکات ، ادراکات اعتباری ، مسائل موجود ، الهیات بالمعنی الاخص.

اصول فلسفه و روش رئالیسم (دوره پنج جلدی)
این کتاب یک مجموعه پنج جلدی به قلم علامه سید محمد حسین طباطبایی (ره) است که استاد شهید در شرح و تبیین مطالب متن ، پاورقی هایی جامعی بر آنها نگاشته اند. در این مجلدات ، مجموعاً چهارده مقاله ی فلسفی مورد بحث قرار گرفته است که برخی از آنها عبارتند از: رئالیسم و ایده آلیسم ، علم و ادراک ، ارزش معلومات ، پیشدایش کثرت در ادراکات ، ادراکات اعتباری ، مسائل موجود ، الهیات بالمعنی الاخص.

تحریری بر اصول فلسفه و روش رئالیسم علامه سید محمدحسین طباطبایی با پاورقی شهید مطهری قدس سرهما - جلد اول
این کتاب شرح و تحریر یک مجموعه پنج جلدی به قلم علامه سید محمد حسین طباطبایی (ره) است که استاد شهید در شرح و تبیین مطالب متن ، پاورقی هایی جامعی بر آنها نگاشته اند. در این مجلدات ، مجموعاً چهارده مقاله ی فلسفی مورد بحث قرار گرفته است که برخی از آنها عبارتند از: رئالیسم و ایده آلیسم ، علم و ادراک ، ارزش معلومات ، پیشدایش کثرت در ادراکات ، ادراکات اعتباری ، مسائل موجود ، الهیات بالمعنی الاخص.

تحریری بر اصول فلسفه و روش رئالیسم علامه سید محمدحسین طباطبایی با پاورقی شهید مطهری قدس سرهما - جلد پنجم
این کتاب شرح و تحریر یک مجموعه پنج جلدی به قلم علامه سید محمد حسین طباطبایی (ره) است که استاد شهید در شرح و تبیین مطالب متن ، پاورقی هایی جامعی بر آنها نگاشته اند. در این مجلدات ، مجموعاً چهارده مقاله ی فلسفی مورد بحث قرار گرفته است که برخی از آنها عبارتند از: رئالیسم و ایده آلیسم ، علم و ادراک ، ارزش معلومات ، پیشدایش کثرت در ادراکات ، ادراکات اعتباری ، مسائل موجود ، الهیات بالمعنی الاخص.

تحریری بر اصول فلسفه و روش رئالیسم علامه سید محمدحسین طباطبایی با پاورقی شهید مطهری قدس سرهما - جلد چهارم
اصول فلسفه و روش رئالیسم، تألیف علامه سید محمد حسین طباطبائى کتابى عظیم و گران‌سنگ در فلسفه اسلامى است که با شرح و توضیح‌هاى متفکرانه استاد شهید مرتضى مطهرى(ره) در پاورقى‌ها، جاذبه بیشترى یافته است. اما در خودِ این متن و پاورقى، اندیشه‌هاى ژرف و آراء بکر و بدیعى نهفته است که براى بسیارى از افراد نیاز به شرح و توضیح بیشترى دارد. از این رو، اثر پیش رو، مى‌کوشد مواضع مشکل و غامض آن دو عالم بزرگ را با بیانى روان‌تر تفسیر کند. در این جلد از موضوع بسیار غامضِ «قوه و فعل» بحث شده است و چون شهید مطهری …

تحریری بر اصول فلسفه و روش رئالیسم علامه سید محمدحسین طباطبایی با پاورقی شهید مطهری قدس سرهما - جلد دوم
این کتاب شرح و تحریر یک مجموعه پنج جلدی به قلم علامه سید محمد حسین طباطبایی (ره) است که استاد شهید در شرح و تبیین مطالب متن ، پاورقی هایی جامعی بر آنها نگاشته اند. در این مجلدات ، مجموعاً چهارده مقاله ی فلسفی مورد بحث قرار گرفته است که برخی از آنها عبارتند از: رئالیسم و ایده آلیسم ، علم و ادراک ، ارزش معلومات ، پیشدایش کثرت در ادراکات ، ادراکات اعتباری ، مسائل موجود ، الهیات بالمعنی الاخص.

تحریری بر اصول فلسفه و روش رئالیسم علامه سید محمدحسین طباطبایی با پاورقی شهید مطهری قدس سرهما - جلد سوم
این کتاب شرح و تحریر یک مجموعه پنج جلدی به قلم علامه سید محمد حسین طباطبایی (ره) است که استاد شهید در شرح و تبیین مطالب متن ، پاورقی هایی جامعی بر آنها نگاشته اند. در این مجلدات ، مجموعاً چهارده مقاله ی فلسفی مورد بحث قرار گرفته است که برخی از آنها عبارتند از: رئالیسم و ایده آلیسم ، علم و ادراک ، ارزش معلومات ، پیشدایش کثرت در ادراکات ، ادراکات اعتباری ، مسائل موجود ، الهیات بالمعنی الاخص.

تحریری بر اصول فلسفه و روش رئالیسم علامه سید محمدحسین طباطبایی با پاورقی شهید مطهری قدس سرهما (دوره پنج جلدی)
این کتاب شرح و تحریر یک مجموعه پنج جلدی به قلم علامه سید محمد حسین طباطبایی (ره) است که استاد شهید در شرح و تبیین مطالب متن ، پاورقی هایی جامعی بر آنها نگاشته اند. در این مجلدات ، مجموعاً چهارده مقاله ی فلسفی مورد بحث قرار گرفته است که برخی از آنها عبارتند از: رئالیسم و ایده آلیسم ، علم و ادراک ، ارزش معلومات ، پیشدایش کثرت در ادراکات ، ادراکات اعتباری ، مسائل موجود ، الهیات بالمعنی الاخص.اخبار مرتبط
«چلچراغ حکمت» در نمایشگاه : مجموعه چهل جلدی «چلچراغ حکمت» که هر عنوانش با موضوع و قلم نویسنده‌ای متفاوت بر مبنای دیدگاه‌های …
«قرآن‌شناسی» شهید مطهری : کتاب «قرآن‌شناسی» از مجموعه چهل جلدی چلچراغ حکمت به کوشش حجت‌الاسلام علی نصیری از سوی کانون …
استاد مطهری در کلام رهبر معظم انقلاب : کتاب «استاد در کلام رهبری» نوشته مجتبی پیرهادی از سوی انتشارات صدرا منتشر شد. کتاب استاد در کلام …
اندیشه‌های اجتماعی مطهری : کتاب «سیری در اندیشه‌های اجتماعی شهید آیت‌الله مطهری» نوشته علی باقی نصرآبادی از سوی موسسه …
بازنویسی تألیفات شهید مطهری منتشر می‌شود : بنیاد فرهنگی شهید مطهری بازنویسی موضوعی مجموعه آثار غیر فلسفی شهید مطهری را در قالب یک کتاب به قلم …
برایم از پیامبر اعظم (ص) بگو: سیر مطالعاتی سیره ی نبوی (ص) : به مناسبت سالروز وفات رسول گرامی اسلام (ص)، تعدادی از کتاب های مرتبط با سیره و تاریخ آخرین فرستاده …
ترجمه اثری از رهبر معظم انقلاب و شهید مطهری به تاجیکی و روسی : کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» اثر مقام معظم رهبری، به الفبای سیریلیک و فارسی، همراه با …
چاپ هفدهم «حکایتها و هدایتها در آثار شهید مطهری» : کتاب «حکایت‌ها و هدایت‌ها در آثار استاد شهید آیت‌الله مطهری» گردآوری شده توسط محمدجواد صاحبی از …
چرایی و چگونگی مطالعه آثار استاد مطهری را در یک کتاب بیابید : کتاب «دلیل راه؛ درآمدی بر مطالعه آثار استاد مطهری» نوشته احسان بابایی از سوی دفتر نشر معارف منتشر …
چلچراغ حکمت شهید مطهری : دفتر چهارم مجموعه چهل جلدی چلچراغ حکمت با عنوان«عدل الهی» تألیف سید مصطفی حسینی نسب از سوی کانون …
دوره «منظومه فکری شهید مطهری» با حضور ترکشدوز : کانون اندیشه جوان دوره «منظومه فکری شهید مطهری» را با حضور امیرحسین ترکش‌دوز، پنج‌شنبه‌ها از …
روایتی «ساختارمند» و «مبسوط» از گفتارهای فرهنگیِ استاد مطهری : آیت الله شهید، علامه مرتضی مطهری (رحمه الله علیه) در مقام یک اسلام شناس ژرف اندیش و متفکری که اندیشه …
روایتی از متن و حاشیه بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب : آقا که رسیدند رئیس نمایشگاه و وزیر ارشاد رفتند به استقبال. سلام و علیک کردند و با آقا مصافحه کردند. …
سیر مطالعاتی پیشنهادی در موضوع امامت : یکی از مهمترین اصول اعتقادی مورد بحث میان مذاهب اسلامی، مساله امامت است. امری که به اعتراف بزرگان …
سیر مطالعاتی کتب شهید مطهری : سالروز شهادت استوانه دین و دانش، استاد مطهری روز معلم نام گرفته است. وی با تکیه بر قدرت علمی، عقیدتی …
شهید مطهری در ماهنامه سوره : چهل و چهارمین شماره ماهنامه فرهنگی، تحلیلی «سوره» از سوی انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار نشر …
کتاب «فرهنگ مطهر» به همت علی تاجدینی منتشر شد : کتاب «فرهنگ مطهر» مجموعه‌ای از تعابیر، اصطلاحات و مفاهیم علوم انسانی و علوم دینی استخراج شده از …
کتاب های پیشنهادی به مناسبت سالروز شهادت آیت الله مطهری : همزمان با فرارسیدن سالروز شهادت آیت الله مرتضی مطهری و روز معلم، اداره کل امور فرهنگی نهاد پوستر …
کتابشناسی شهید مطهری : دوازدهم اردیبهشت ماه مصادف است با سالروز شهادت آیت‌الله مرتضی مطهری، از این رو مروری داریم بر …
مبلغی: مطهری به کاربرد اندیشه و تجلی آن در جامعه عنایت داشت : معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی گفت: شهید مطهری با ذهن سیستمی، پیگیر و هدفمند با سیر در …
مطهری و تفکر فلسفی غرب : چاپ سوم "تفکر فلسفی غرب از منظر استاد مرتضی مطهری" گردآوری و نگارش علی دژاکام، عضو هئیت علمی …


نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!