بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

پرویز خرسند

 • پرویز خرسند
 • پرویز خرسند
 • پرویز خرسند
 • پرویز خرسند

پرویز خرسند، نویسنده و روزنامه نگار، متولد ۱۳۱۹ از مشهد است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نخستین سردبیر هفته نامه "سروش" بود.
وی سال ها ویراستاری و سردبیری آثار و نشریات حسینیه ارشاد را بر عهده داشت و به دلیل نوشته ها و سخنرانی هایش در دوران پهلوی زندانی بود. اثر "هابیل و قابیل" به قلم و با صدای او، نخستین برنامه ای بود که از رادیو و تلویزیون پس از انقلاب پخش شد.
او روزنامه نگاری و نویسندگی را در دوران نوجوانی در دهه 30 اغاز کرد. بعدها در مشهد به کانون نشر حقایق (کانون استاد محمد تقی شریعتی) پیوست. وی در سال ۱۳۴۱ تحت تعقیب قرار گرفت و به یک روستا گریخت . در آنجا دو کتاب "آنجا که حق پیروز است" (با مقدمه استاد حکیمی) و "مرثیه ای که ناسروده ماند" (با مقدمه استاد محمد تقی شریعتی) را نوشت.
با این دو کتاب نخستینش نامش بر سرزبان ها افتاد. وی به دانشگاه فردوسی مشهد رفت و در آنجا با نگارش مقاله های ادبی و انقلابی بازداشت و زندانی شد. و در این وقت کتاب "برزیگران دشت خون" را نوشت . سپس به تهران آمد. وی بعد از تعطیلی حسینیه ارشاد، به بنیاد شاهنامه رفت و زیر نظر دکتر جلال الدین همایی به کار مشغول شد.

پرویز خرسند با حکم آیت الله خامنه ای، به عنوان اولین سردبیر مجله بعد ازانقلاب به نام "سروش" بود و سال 1358 تا 1360 سردبیر این هفته نامه بود.

بعدها کتابی هم با عنوان پیغام زخم مشتمل بر نوشته های او ـ که سبکی است میان نثر و شعر نو ـ چاپ شد. خرسند پس از آن به شرح ادبی نهج البلاغه پرداخت.

اما بعدها در گذر زمان خانه نشین شد و به تدریس نثر ادبی در خانه خود و پرورش شاگردان پرداخت. از مهم ترین کتاب های او که نایاب شده اند می توان به «برزیگران دشت خون»، «آن جا که حق پیروز است»، «مرثیه ای ناسروده مانده»، «هابیل و قابیل»، مجموعه سرمقاله های مطبوعاتی و «شهید همه اعصار» اشاره کرد.

خرسند اثر «هابیل و قابیل» را در صبح عاشورای سال پنجاه شمسی نوشت و ظهر همان روز در حسینیه ارشاد با صدای خود دکلمه کرد که بعدها از طریق برادر مرحومش مخفیانه در رادیوی مشهد ، آن را به صورت ویژه ای تولید و تدوین کرد و در همان سال های مبارزه در قالب صوتی به جامعه عرضه کرد.

این اثر در تیراژ میلیونی در داخل و خارج منتشر شد بسیاری از بزرگان، این اثر شورانگیز را مورد تحسین قرار داده اند. پس از اعلام خبر پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن ۵۷ نخستین برنامه پخش شده از رادیو ایران، همین نوار هابیل و قابیل با صدای خرسند بوده است.
دکتر علی شریعتی درباره او می گوید:

«برادرم پرویز خرسند قوی ترین نویسنده ای است که نثر امروز را در خدمت ایمان دیروز ما قرار داده است ».

همچنین پرویز خرسند نویسنده خون خورشید یکی از جلوه گاه های ادبیات پایداری – ادبیات عاشورایی است و کربلا صحنهٔ ایستادگی – پاک بازی و دفاع از آرمان های مقدس است . اغلب نوشته های خرسند درباره عاشورا است .
 • زادروز
  1319
 • محل تولد
  مشهد
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  یکشنبه 12 آبان 1387
 • شناسه
  1784
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی