فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

محمد محمدی ری شهریتاریخ ثبت: دوشنبه 13 آبان 1387
تاریخ ویرایش: سه‌شنبه 9 خرداد 1391
کد : 2028
تعداد بازدید: 9878

آثار نویسنده


معرفی
 
آیت الله  محمّد محمّدى نیک مشهور به رى شهرى در آبان 1325 هجرى شمسى در شهررى در خانواده‌اى متدیّن دیده به جهان گشود.
تحصیلات :وى پس از پایان تحصیلات ابتدائى در سال 1339 هـ . شمسى وارد حوزه علمیه شهررى (مدرسه برهان) شد و در سال 1340 براى ادامه تحصیل به قم رفت و تا پیروزى انقلاب اسلامى مدارج تحصیلى و تدریس را در حوزه علمیه قم طى کرد. البته در این فاصله به دلایل سیاسى، مدت کوتاهى به مشهد مقدس و نجف اشرف مهاجرت کرد. اشتغالات علمى و حوزوى ایشان تاکنون نیز در کنار انجام مسئولیتهاى مختلف ادامه دارد.
اساتید :وى سطوح عالیه را نزد اساتید بزرگى همچون حضرات آیات عظام حاج میرزا على مشکینى، حاج شیخ محمد فاضل لنکرانى و حاج سید محمدباقر طباطبائى تلمّذ نمود.
ایشان دروس خارج و فقه اصول را در سال 1347 و در شرایطى آغاز کرد که حوزه علمیه قم از فیض حضور استاد اعظم حضرت امام خمینى (ره) که به نجف تبعید شده بودند، بىبهره بود، بنابراین خارج اصول را از محضر حضرات آیات عظام مرحوم حاج شیخ محمدعلى اراکى و حاج شیخ حسین وحید خراسانى استفاده کرد و خارج فقه را از برکات درس حضرات آیات عظام حاج میرزا على مشکینى، حاج شیخ جواد تبریزى، مرحوم حاج سید محمدرضا گلپایگانى و مرحوم حاج شیخ مرتضى حائرى، بهره برد.
حفظ قرآن :او در ایام تحصیل موفق به حفظ بیست وپنج جزء قرآن کریم شد و در تاریخ 28/9/1364 هنگامى که مسئولیت وزارت اطلاعات را بعهده داشت به فضل خداوند متعال حفظ کل قرآن کریم را تکمیل نمود.
آثارمنتشرشده:آثارى که تاکنون به قلم ایشان منتشر شده عبارتند از:
1 ـ میزان الحکمة (عربى)2 ـ مبانى شناخت3 ـ مبانى خدا شناسى4 ـ عدل در جهان بینى توحید5 ـ فلسفه وحى و نبوت6 ـ رهبرى در اسلام7 ـ خاطرات سیاسى8 ـ جشن تکلیف (1) ویژه دختران9 ـ جشن تکلیف (2) ویژه پسران10 ـ جشن تکلیف (3) ویژه مسئولان امور تربیتى و جوانان11 ـ بحثهایى درباره خدا12 ـ آگاهى و مسئولیت13 ـ شهادت در نهج البلاغه14 ـ رمز تداوم انقلاب15 ـ تداوم انقلاب اسلامى ایران، تا انقلاب جهانى مهدى(عج)16 ـ بحث آزاد17 ـ مقدمه اى بر سیستم قضاء اسلامى18 ـ رمز موفقیت در زندگى
کتابهایى که با همکارى مؤسسه فرهنگى دارالحدیث توسط ایشان تألیف و منتشر شده است، عبارتند از:
1 ـ اهل البیت فى الکتاب والسنة2 ـ العلم والحکمة فى الکتاب والسنة3 ـ الحجّ والعمرة فی الکتاب والسنة4 ـ الصلاة فى الکتاب والسنة
کتابهاى در دست انتشار:
1 ـ العقل والجهل فى الکتاب والسنة2 ـ الخیر و البرکة فى الکتاب والسنة3 ـ التنمیة الاقتصادیة فی الکتاب والسنة4 ـ المحبة فى الکتاب والسنة5 ـ موسوعة الامام علی علیه السّلام فی الکتاب والسنة والتاریخ و ...
فعالیتهاى سیاسى ـ مبارزاتى در دوران طاغوتآیت الله  رى شهرى از ابتداى نهضت اسلامى بویژه تحت تأثیر جریانات 15خرداد 1342 با اهداف و دیدگاههاى حضرت امام(ره) آشنا شد. وى در تاریخ 20/4/1344 توسط ساواک مشهد دستگیر و به زندان محکوم شد.
آیت الله  محمدى رى شهرى در سال 1345 ضمن تمرّد از شرکت در جلسه دادگاه تجدید نظر ساواک به نجف اشرف رفت.
وى در سال 1346 به ایران بازگشت و حدود 18ماه در حوزه علمیه مشهد به تحصیل پرداخت. در همین مدت مجدداً تحت تعقیب ساواک قرار گرفت و در دادگاه تجدید نظر بار دیگر به زندان محکوم شد.
ممنوعیت منبر توسط ساواکوى در سال 1356 به دلیل سخنرانى علیه رژیم شاه در حسینیه اصفهانیهاى آبادان توسط ساواک ممنوع المنبر شد، در گزارش مورّخ 27/9/1356 ساواک چنین آمده است: «یاد شده بمناسبت ماه محرم سخنانى پیرامون رهبرى در اسلام» ایراد نمود، یاد شده در دنباله سخنرانى شب قبل خود افزود طبق روایات (صحیحه) قبل از ظهور امام زمان باید در این سرزمین حکومت اسلامى برقرار گردد که براى امام زمان سرباز فداکار تربیت نماید».
وى به دلیل سخنرانى علیه رژیم در نهاوند، آبادان، مشهد، هرمزگان و زابل مورد تعقیب ساواک بود و تظاهرات مردم هرمزگان و زابل در رابطه با قیام سراسرى مردم ایران علیه رژیم پس از سخنرانیهاى ایشان صورت گرفت.
مسئولیتهاى پس از پیروزى انقلاب اسلامى
1 ـ حاکم شرع دادگاههاى انقلاب اسلامىوى پس از پیروزى انقلاب اسلامى در سمت حاکم شرع دادگاههاى انقلاب اسلامى دزفول، بهبهان، گچساران، بروجرد، رشت و گنبد کاووس خدمت کرد.
2 ـ ریاست دادگاه انقلاب ارتشبا توجه به اهمیت حفظ و اصلاح نیروهاى مسلح پس از پیروزى انقلاب اسلامى و به منظور مقابله با توطئه هاى گروهکهاى ضد انقلاب در این رکن مهم، آیت الله  رى شهرى در اواسط سال 1358 به ریاست دادگاه انقلاب ارتش منصوب شد.
مهمترین مسایلى که در طول تصدى ایشان مورد بررسى قرار گرفت عبارتند از:
الف : رسیدگى به اتهامات متهمین به توطئه در پایگاههاى هوایى تبریز «توطئه حزب منحله خلق مسلمان» اصفهان و بوشهر.ب : محاکمه متهمین به شرکت در کودتاى نافرجام نوژه 18/4/59.ج : رسیدگى به ماجراى توطئه قطب زاده.د : رسیدگى به اتهامات سران نظامى حزب توده.
3 ـ وزیر اطلاعاتوى نخستین وزیر اطلاعات در جمهورى اسلامى ایران است که با کسب آراء اکثریت قاطع نمایندگان مجلس شوراى اسلامى در تاریخ 6/6/1363 به این سمت منصوب گردید. برجسته ترین اقداماتى که در طول تصدى ایشان صورت گرفت عبارتند از:
الف: تأسیس وزارت اطلاعات.ب : برخورد قاطع با عوامل ترور و بمب گذارى و گروهکهاى ضد انقلاب.ج : دستگیرى جاسوسان فعال آمریکایى در بخشهاى مختلف.د : دستگیرى باند منحرف مهدى هاشمى به فرمان امام راحل(ره).
4 ـ دادستان کل کشوروى در تاریخ 30/5/1368 به دادستانى کل کشور منصوب شد و تا اوایل سال 1370 در این سمت خدمت کرد.
5 ـ دادستان ویژه روحانیتدر تاریخ 13/10/1368 از سوى رهبر معظم انقلاب اسلامى حضرت آیت الله خامنه اى به عنوان دادستان ویژه روحانیت منصوب شد، و در تاریخ 25/12/1375،: از این سمت استعفا داد و با عنایت به اصرار ایشان مقام معظم رهبرى با استعفاى وى موافقت فرمودند .
«جناب عالى را که به حمدالله برخوردار از صلاحیتهاى علمى و عملى و داراى منزلت شایسته اى در نظام جمهورى اسلامى مى باشید به دادستانى این دادگاه منصوب مى کنم».
6 ـ تولیت حضرت عبدالعظیم الحسنى علیه السّلاموى در تاریخ 20/1/1369 به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامى حضرت آیت الله خامنه اى به تولیت آستان مقدس عبدالعظیم حسنی (س) منصوب گردید. انتصاب ایشان آغاز تحول اساسى در عمران و توسعه این مجموعه مهم مذهبى بوده است، مطالعه اولیه و طراحى پروژه هاى مورد نظر با هدف ایجاد امکانات مذهبى، فرهنگى و رفاهى براى زائران، ارتقاء سطح فرهنگى منطقه و ارج نهادن به مقام شامخ اهل بیت پیامبر اسلام صلوات الله علیهم اجمعین از سال 1369 آغاز شد و از سال 1371 به صورت اجرایى درآمد. زیربناى تقریبى طرح یکصدوبیست هزار متر مربع است که در زمینى به مساحب سى وهفت هزار متر مربع در حال احداث است.
این طرح شامل :
1 ـ چهار رواق2 ـ مصلاى بزرگ رى3 ـ دانشکده علوم حدیث4 ـ کتابخانه مرکزى تخصصى حدیث5 ـ کتابخانه بزرگ رى6 ـ مرکز فرهنگى جوانان7 ـ حوزه علمیه8 ـ موزه9 ـ درمانگاه10 ـ بازار بزرگ رى11 ـ سالن اجتماعات12 ـ مهمانسرا13 ـ بخش ادارى (دارالتولیه)14 ـ بست شمالى و جنوبى15 ـ تختگاه شمالى و جنوبى16 ـ سه صحن
که در مجموع بخش اعظم عملیات طرح توسعه پایان یافته است.
7 ـ نمایندگى مردم تهران در مجلس خبرگان رهبرىآیت الله  رى شهرى در انتخابات دومین دوره مجلس خبرگان رهبرى به عنوان داوطلب منفرد شرکت کرد و از سوى مردم استان تهران برگزیده شد، همچنین در سومین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبرى داوطلب منفرد بود که این بار کاندیداتورى ایشان از سوى جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز و سایر گروههاى سیاسى مورد حمایت قرار گرفت و بار رأى قاطع مردم بار دیگر به نمایندگى این مجلس انتخاب گزید.
8 ـ نمایندگى ولى فقیه و سرپرست حجاجآقاى رى شهرى در تاریخ 6/2/1370 به سمت نماینده مقام معظم رهبرى و سرپرست حجاج منصوب شد، در متن حکم رهبر معظم انقلاب اسلامى آمده است:
«...جناب عالى را که از چهره هاى سرافراز جمهورى اسلامى و داراى مواقف افتخار آمیز در طول سالیان گذشته و همواره کارگزارى امین و شجاع و کارآمد براى انقلاب و پیشواى عظیم راحل آن بوده اید به سمت نماینده خود و سرپرست حجاج محترم ایران منصوب مى کنم».
اقدامات انجام شده:
الف : تحول اساسى در حوزه فعالیتهاى نمایندگى ولى فقیه در حج و تعمیم آن به امور زیارتى با هدف ارائه خدمات اساسى به زائران و گسترش فرهنگ بین المللى حج.ب : ایجاد ساختار تشکیلاتى و کمیته هاى کارشناسى در زمینه هاى مختلف مربوط به حج و زیارت و فعال نمودن حوزه نمایندگى ولى فقیه در طول سال.ج : تأسیس مرکز تحقیقات حج با هدف تهیه متون تحقیقى و آموزشى در تبیین ابعاد مختلف حج و زیارت. در این زمینه علاوه بر فصلنامه میقات که تاکنون (فارسى شانزده شماره و عربى پنج شماره) منتشر شده، قریب هفتاد کتاب درزمینه هاى مربوط به حج، چهار کتاب درباره سایر اماکن زیارتى و چهل وپنج کتاب درباره معرفى شیعه و پاسخ به شبهات وهابیان انتشار یافته است.د : ایجاد واحد هنرى براى تولید فرآورده هاى گوناگون سمعى و بصرى در زمینه موضوعات مربوط به حج و سایر معارف که مورد استقبال علاقمندان و مورد بهره بردارى رسانه ها و به ویژه صدا و سیما قرار گرفته است.و : نظارت بر امور اجرائى حج که تاکنون منجر به صرفه جویى میلیونها دلار همراه با ارتقاء کیفیت خدمات به زائران گردیده است.
9 ـ ریاست موسسه فرهنگی دارالحدیثآیت الله  رى شهرى بنیانگذار اولین و بزرگترین مجموعه فرهنگى در زمینه حدیث و علوم مربوط به آن مى باشد. این مؤسسه که ریشه در تحقیقات و تألیفات شخصى ایشان دارد و از سالهاى پیش فعالیتهاى خود را آغاز نموده در تاریخ 22/8/1374 مصادف با سالروز ولادت فرخنده حضرت فاطمه زهراعلیها السّلام با پیام مقام مظعم رهبرى و با حضور اندیشمندان و بزرگان حوزه و دانشگاه رسماً افتتاح شد. در بخشى از پیام معظم له آمده است:
«... اکنون تأسیس مجمع دارالحدیث به همّت جناب حجت الاسلام و المسلمین آقاى رى شهرى که در کار حدیث گذشته از شوق و علاقه، تبحر و سابقه و تجربه نیز دارند، این مژده را مى دهد که به حصول این خواسته ها و نیازها در امر حدیث به تدریج نزدیک خواهیم شد. انشاء الله تعالی...»
گستره فعالیتهاى این مؤسسه بخشهاى زیر را در بر مى گیرد:
الف : دانشکده علوم حدیثبا توجه به ضرورت تربیت نیروى انسانى متخصص در امر حدیث، پس از تلاش و پیگیریهاى مستمر، دانشکده علوم حدیث تأسیس و عناوین دروس و واحدهاى سه رشته علم الحدیث، مصطلح الحدیث و رجال الحدیث در تاریخ 2/7/1374 به تصویب شوراى عالى انقلاب فرهنگى رسید.این دانشکده که با امکاناتى منحصر به فرد و زیربنایى قریب به بیست هزار متر مربع در جوار بارگاه ملکوتى محدّث بزرگ شیعه حضرت عبدالعظیم حسنى علیه السّلام قرار دارد آماده پذیرش دانشجویان و مشتاقان کلام اهل بیت علیهم السّلام مى باشد.
ب : مرکز تحقیقات :کار پژوهش و تحقیق پیرامون احادیث و علوم مربوط به آن، وظیفه اى است که بر عهده این مرکز مى باشد. این بخش که پرسابقه ترین بخش مؤسسه است، همّت اصلى خود را در تدوین موسوعه اى عظیم از احادیث با نام «موسوعه میزان الحکمة» قرار داده که تاکنون بخش عمده اى از کار آن به پایان رسیده است. همچنین مجموعه هاى مستقلى از این موسوعه منتشر و عرضه شده است که پیش از این به برخى از آنها اشاره شد.واحدهاى دیگرى چون احیاء متون حدیثى، ترجمه و تدوین، رجال و فقه الحدیث نیز عهده دار پژوهش در زمینه علوم حدیث مى باشند.
ج : مرکز اطلاع رسانىاین مرکز، عهده دار نشر و همگانى نمودن احادیث مى باشد. این هدف بزرگ تاکنون از راههاى مختلفى چون ایجاد کانونهاى حدیث، برگزارى مسابقات، نمایشگاهها و فعالیتهاى فرهنگى، پاسخگویى تلفنى، مکاتبه اى و رایانه اى به پرسشهاى حدیثى و تدوین و انتشار مجموعه هاى متنوع و جذاب حدیثى دنبال شده است.
د : کتابخانه تخصصى حدیثبا توجه به نیاز کار تحقیقاتى به پشتوانه اى قوى از منابع و کتب حدیثى، کتابخانه اى تخصصى در کنار مرکز تحقیقات ایجاد شده است. این کتابخانه که در نوع خود کم نظیر مى باشد با گردآورى بیش از بیست هزار جلد کتاب از داخل و خارج از کشور و ارائه خدمات ویژه به پژوهشگران، به مرجع مناسبى براى شیفتگان معارف اهل بیت علیهم السّلام تبدیل شده است.
هـ : فصلنامه علوم حدیثاین فصلنامه که تنها مجلّه علمى تخصصى حدیث به زبان فارسى مى باشد علاوه بر آن که پایگاهى فکرى و آموزشى در زمینه علوم حدیث است، پلى ارتباطى میان اندیشمندان و علاقمندان به حدیث مى باشد. این نشریه از پاییز 1375 تاکنون هر فصل منتشر شده و دهها مقاله تخصصى و مصاحبه و دیگر اطلاعات لازم را عرضه نموده است.این مؤسسه علاوه بر فصلنامه علوم حدیث، دوفصلنامه اى نیز با نام «علوم الحدیث» به زبان عربى منتشر مى نماید که مطالب آن با فصلنامه فارسى متفاوت است.
و : انتشاراتواحد انتشارات مؤسسه فرهنگى دارالحدیث کار چاپ و انتشار کتب حدیثى و محصولات تحقیقاتى مؤسسه را سامان داده و از طریق نمایندگى هاى خود در تهران، مشهد، قم و بیروت به عرضه آنها مى پردازد.
این انتشارات تاکنون دهها عنوان کتاب را منتشر و به مشتاقان علم و دانش عرضه نموده است.
10 ـ دبیر کلّى جمعیت دفاع از ارزشهاى انقلاب اسلامىطى سالهاى اخیر، شمارى از مقامات علمى و سیاسى، ضمن مراجعات مکرّر به آقاى محمّدى رى شهرى، با تشریح شرایط کشور، حضور فعال ایشان را در صحنه سیاسى براى کمک به حل معضلات فرهنگى، اجتماعى، سیاسى و اقتصادى امرى لازم مى خواندند تا اینکه ایشان پس از بررسى و مشورتهاى لازم در پانزدهم خرداد 1374 به همراه جمعى از شخصیتهاى مذهبى و سیاسى، جمعیت دفاع ارزشهاى انقلاب اسلامى را بنیان نهاد.
این جمعیت پس از طى مراحل قانونى رسمیت یافت و هیئت مؤسس آن به اتفاق آراء آیت الله  محمدى رى شهرى را به سمت دبیر کلى جمعیت انتخاب کردند. جمعیت دفاع از ارزشها در تاریخ 24/8/1377 ضمن بیانیه اى تعطیلى موقت فعالیتهاى سیاسى خود را اعلام کرد.
 

 

آثار نویسنده
آگاهی و مسئولیت
این کتاب محتوای درس اخلاقی است که نگارنده ، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در مدسه کرمانی های قم برای گروهی از طلاب علوم دینی ، مطرح نموده و پس از چندین چاپ ، اینک با ویرایشی نو (ویرایش سوم) در اختیار علاقمندان قرار می گیرد . اهم موضوعات مطرح شده در این کتاب عبارتند از : بخش اول : پیوند آگاهی و مسئولیت بخش دوم : مسئولیت آگاهان بخش سوم :آگاهان مسئولیت پذیر بخش چهارم : آگاهان بی مسئولیت بخش پنجم : پیام های جاویدان

آیین مهرورزی (برگرفته از کتاب دوستی در قرآن و حدیث)
هل الدین الا الحب؟ آیا دین جز محبت است؟ محبت و تعامل خردمندانه لازمه جدایی ناپذیر زندگی ما انسان هاست. قرآن کریم و اهل بیت پیامبر، الفت و برادری میان مؤمنان را نعمتی ویژه از جانب خداوند برمی شمارند و دشمنی و عداوت را همچون زیستن بر کناره گودالی پر آتش می دانند که هر لحظه خطر سقوط در آ« احتمال می رود. اثر حاضر به زوایای گوناگون دوستی و مهرورزی طی هشت فصل پرداخته است. در فصل نخست با عنوان «دوست داشتن یکدیدگر» پس از پرداختن به «ایمان» به عنوان مطمئن ترین زیرساخت محبت متقابل مردم، ارزش دوستان و …

اخلاق مدیریت در اسلام
این کتاب همانطور که از نامش پیداست ، اخلاق مدیریت است نه علم مدیریت. به امید آنکه با به کار بستن آنچه اسلام در باره شیوه مدیریت آورده است و تلاش برای تحصیل صفاتی که مدیران شایسته از نظر اسلام باید واجد آن باشند ، انقلاب الهی در مدیریت های جمهوری اسلامی تحقق یابد. فصول کتاب : · شرح صدر · فصل اول : تفسیر شرح صدر · فصل دوم: شرح صدر در قرآن · فصل سوم: شرح صدر ومدیریت · فصل چهارم: عوامل شرح صدر · فصل پنجم: علائم شرح صدراسلامی · آسان شدن مدیریت · رسائی سخن · معاون شایسته

الاعتکاف فی الکتاب و السنه
تبلور فرهنگ در ترکیب باورها، آداب و رسوم و سنت ها، دانش، قوانین و مقررات، هنر و علم و ارزش ها و شیوه زندگی از یک گروه، از طریق تجربیات تاریخی جوامع بشری و از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. بخش اصلی و اساسی از فرهنگ جامعه و هویت اسلامی نیز قطعاً از قرآن کریم و سخنان و رفتار رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و اهل بیت علیهم السلام الهام گرفته شده است. بر همین اساس، معرفی و تبیین مفاهیم دینی در راستای گسترش و تعمیق فرهنگ مذهبی در جامعه اسلامی امری مهم به نظر می رسد. کتاب الاعتکاف فی الکتاب و …

الگوی شادی از نگاه قرآن و حدیث (فارسی - عربی)
در پیش‏گفتار این کتاب آمده است: «اضطراب و نگرانی، مهم‏ترین مشکل انسان عصر حاضر است و به همین خاطر، از دوران کنونی، به «عصر اضطراب» یاد می‏ شود. فرد مضطرب، با «احساس رنج‏ آوری» دست و پنجه نرم می‏ کند که به یک موقعیت ضربه‏ آمیز کنونی یا به انتظار خطری از ناحیه چیزی نامعیّن، وابسته است. درآمدی بر «الگوی شادی در اسلام» عنوان فصل یکم این کتاب است. در این فصل این عناوین آمده است: مبارزه با آفت‏ های شادی؛ درمان بیماری نگرانی‏ های ناروا؛ به کار بستن عوامل شادی‏ آفرین؛ تلاش برای شادکامی دیگران؛ …

الگوی مصرف از نگاه قرآن و حدیث
یکى از پایه‏ هاى اصلى توسعه اقتصادى، «اصلاح الگوى مصرف» است. افزایش درآمد سرانه ملى، بدون این اقدام اساسى، نمى‏تواند نقش مؤثرى در توسعه پایدار، ایفا نماید؛ زیرا اگر الگوى مصرف اصلاح نگردد، مصرف بى‏رویه، موجب تباهىِ منابع قابل سرمایه ‏گذارى مى‏شود و زمینه رشد اقتصادى و رفاه جامعه در بلندمدت از بین مى ‏رود. همچنین امکان مشارکت در هزینه‏ هاى عمومى و بهبود توزیع درآمد فراهم نمى‏ شود؛ از این رو، موضوع اصلاح الگوى مصرف در نظام اسلامى، از اهمیت ویژه‏اى برخوردار است. نام‏گذارى سال جارى (۱۳۸۸) …

انسان شناسی از منظر قرآن و حدیث
شناخت انسان، نخستین گام در راه برنامه ‏ریزی برای سعادت و کمال اوست؛ امّا این مسئله در قرن اخیر- که عصر شکوفایی علم است، به صورت معمّایی در آمده که اندیشه بشر، با همه پیشرفت‏های اعجاب‏ آمیزش، در حلّ آن، اظهار ناتوانی می‏کند. الِکسیس کارِل (۱۸۷۳- ۱۹۴۵ م)، متفکّر و زیست‏ شناس فرانسوی که واضع علم «انسان‏شناسی» جدید و برنده دو جایزه نوبل است، حاصل تحقیقات خویش را در کتابی با عنوان‏ انسان، موجود ناشناخته‏ عرضه می ‏کند! در بخشی از این کتاب، در باره ناتوانی علم از شناخت انسان، می‏ خوانیم: علومی …

اهل البیت فی الکتاب و السنه
ترجمه فارسی مقدمه کتاب به نقل از کتاب اهل بیت علیهم السلام در قرآن و حدیث: کتابى که اینک پیش روى شماست، چکیده صدها کتاب و هزاران حدیث است که با نگاه و تدوینى نو، به شیفتگان دانش حدیث و معارف اسلامى عرضه مى‏ گردد. این کتاب، حاصل سال‏ها پژوهش این جانب و همکارانم در پژوهشکده علوم و معارف حدیث و نخستین مَدخل از دانش‏نامه قرآن و حدیث است که مستقلًا منتشر گردید. نگاهى اجمالى به فهرست منابع کتاب مى‏ تواند خواننده آن را با بخشى از حجم گسترده کار، آشنا سازد. شایان توجّه است که تألیف دانش‏نامه قرآن …

اهل بیت در قرآن و حدیث (فارسی - عربی)
این کتاب با موضوع ویژگی ها، شناخت، اخلاق و علم اهل بیت(ع) بر اساس دیدگاه های قرآن و حدیث می باشد. این کتاب که حاصل سال ها کارو پژوهش و تحقیق است، شامل چکیده صدها کتاب و هزاران حدیث است که برای نخستین بار با نمودی نو به جهان دانش های دینی عرضه شده است. عناوین هفت بخش کتاب چنین است: مفهوم اهل بیت، شناخت اهل بیت، ویژگی های اهل بیت، علم اهل بیت، مکتب اهل بیت، اخلاق اهل بیت، سفارش های اهل بیت. جلد دوم این کتاب، نیز هفت بخش دارد: حقوق اهل بیت، دوستی اهل بیت، دشمنی با اهل بیت، ستم به اهل بیت، دولت اهل بیت، …

ایمان در قرآن
باور های درست ، تاثیری به سزا در پیمودن مسیر سعادت دارند . باور هایی برگرفته از منابعی قابل اعتماد و بی اشتباه مانند قرآن کریم ، سخن حق الهی. از نگاه قرآن ، ایمان به نادیده های هستی و نگاهداری از آن در برابر تند بادهای کفر و الحاد و توفان هوا و هوس ، حیات طیبه را برای انسان به ارمغان می آورد و جان های پاکیزه را تا بالاترین قله های کمال برمیکشد. دراین کتاب شیوه پاس داشتن از ایمان و استوار کردن آن را در فراز و فرود های زندگی ، از زبان قرآن میخوانید. محتوای فصل های ده گانه کتاب : فصل یکم: نخست معنای …

بوستان زندگی (برگرفته از کتاب تحکیم خانواده)
این کتاب گزیده ای از رهنمودهای اسلامی را در سه بخش تشکیل خانواده، عوامل تحکیم نظام خانواده و عوامل آسیب زا در نظام خانواده به مخاطبان عرضه می کند. در بخش اول در قالب پنج فصل به ضرورت ازدواج، آثار و پیامدهای مثبت ازدواج و نیز موانع پیش روی آن پرداخته شده است. در مقدمه این اثر می خوانیم: «مهربانی و عاطفه ورزی مهم ترین عاملی است که اعضای یک خانواده را گرد هم می آورد، این مهر و عطوفت باید در قالب اخلاق و رفتارهای شایسته خردمندانه بروز کند تا دل ها را در بند یکدیگر کند، آنگاه که فراز و فرودهای حوادث …

بهشت و دوزخ از نگاه قرآن و حدیث - جلد اول
بهشت و دوزخ ، بنیادی ترین مسئله در حوزه معارف مرتبط با جهان شناسی ، انسان شناسی و دین شناسی است . از نگاه قرآن ، حکمت غایی و هدف نهایی آفرینش انسان و جهان ، بازگشت به خداوند متعال است ، و اگر این هدف نباشد ، نه تنها آفرینش انسان ، بلکه آفرینش جهان ، باطل و بیهوده است . به سخن دیگر ، حکمت آفرینش انسان ، این است که وی با به کار گیری اندیشه و عقل ، با آفریدگار خود ، آشنا شود و با به کار بستن برنامه هایی که او ازطریق پیامبران خود برای سعادت دنیا و آخرت انسان ، ارائه کرده ، به سوی رحمت مطلق خداوند ، ره سپار …

بهشت و دوزخ از نگاه قرآن و حدیث - جلد دوم
بهشت و دوزخ ، بنیادی ترین مسئله در حوزه معارف مرتبط با جهان شناسی ، انسان شناسی و دین شناسی است . از نگاه قرآن ، حکمت غایی و هدف نهایی آفرینش انسان و جهان ، بازگشت به خداوند متعال است ، و اگر این هدف نباشد ، نه تنها آفرینش انسان ، بلکه آفرینش جهان ، باطل و بیهوده است . به سخن دیگر ، حکمت آفرینش انسان ، این است که وی با به کار گیری اندیشه و عقل ، با آفریدگار خود ، آشنا شود و با به کار بستن برنامه هایی که او ازطریق پیامبران خود برای سعادت دنیا و آخرت انسان ، ارائه کرده ، به سوی رحمت مطلق خداوند ، ره سپار …

بهشت و دوزخ از نگاه قرآن و حدیث (دوره دو جلدی)
بهشت و دوزخ ، بنیادی ترین مسئله در حوزه معارف مرتبط با جهان شناسی ، انسان شناسی و دین شناسی است . از نگاه قرآن ، حکمت غایی و هدف نهایی آفرینش انسان و جهان ، بازگشت به خداوند متعال است ، و اگر این هدف نباشد ، نه تنها آفرینش انسان ، بلکه آفرینش جهان ، باطل و بیهوده است . به سخن دیگر ، حکمت آفرینش انسان ، این است که وی با به کار گیری اندیشه و عقل ، با آفریدگار خود ، آشنا شود و با به کار بستن برنامه هایی که او ازطریق پیامبران خود برای سعادت دنیا و آخرت انسان ، ارائه کرده ، به سوی رحمت مطلق خداوند ، ره سپار …

پژوهشی درباره حدیث کسا
این کتاب پژوهشی است در خصوص حدیث کساء که مؤلف محترم به بررسی سندی حدیث مشهور به کساء در آن پرداخته است.

پیامبر اعظم صلی علیه و آله و سلم از نگاه قرآن و اهل بیت علیهم السلام
رهبر بزرگوار جمهوری اسلامی ایران، آیت اللّه خامنه ‏ای، سال ۱۳۸۵ هجری شمسی را «سال پیامبر اعظم» نامید. این اقدام زیبای فرهنگی که در واقع، شکار فرصت‏هاست، بستر بسیار مناسبی است برای آشنا کردن هر چه بیشتر جهان اسلام، بلکه همه جهانیان، با کامل‏ترین انسان و بزرگ‏ترینِ پیامبران الهی. بی‏تردید، شناخت چهره نورانی پیامبر خدا و آشنایی با سیره علمی و عملی او می‏تواند زندگی مادّی و معنوی بشر را دگرگون کند و زمینه جهانی شدن ارزش‏های اسلامی را فراهم سازد. از این رو، دشمنان اسلام، پس از پیروزی انقلاب …

تحکیم خانواده از نگاه قرآن و حدیث
نهاد خانواده، اصلی‏ترین رکن جامعه و بستر فرهنگ‏های گوناگون و زمینه‏ساز خوشبختی یا شوربختی انسان‏ها و امت‏هاست. اسلام نیز به عنوان دینی جامع که در بردارنده برنامه سعادت و تکامل بشر است، توجه ویژه‏ای به سلامت، رشد و پویایی این نهاد سرنوشت ساز دارد. کتاب «تحکیم خانواده از نگاه قرآن و حدیث» با بهره‏گیری از آیات و روایات به سه موضوع تشکیل خانواده، عوامل تحکیم خانواده و آسیب‏های خانواده پرداخته است، زیرا اسلام در این سه حوزه رهنمودهای سازنده‏ای دارد. بخش نخست کتاب، درباره تشکیل خانواده …

تعزیز الاسره من منظار الکتاب و السنه
"ترجمه فارسی پیش گفتار از ترجمه فارسی کتاب" پیش گفتار نهاد خانواده، اصلى‏ ترین رکن جامعه و بستر فرهنگ‏ هاى گوناگون و زمینه‏ ساز خوشبختى و یا بدبختى انسان‏ها و امت‏ ها است، و از این رو، اسلام که برنامه سعادت و تکامل بشر است، عنایت ویژه‏ اى به سلامت، رشد و پویایى این نهاد سرنوشت ‏ساز دارد. موضوع خانواده به طور کلى در سه محور، قابل بحث و بررسى است: تشکیل خانواده، عوامل تحکیم و تعالى خانواده و نیز آسیب ‏ها و عوامل فروپاشى آن. اسلام در هر سه زمینه، رهنمودهاى بسیار مهم و سازنده‏اى دارد که اینک …

ثارالله
این کتاب در نوع خود بی نظیر بوده و گزیده گویی و ادبیات روان از ویژگی های خاص آن می باشد تا جوانان و نوجوانان بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. این کتاب علاوه برگزیده گویی از جهت اعتبار مستند به دانش نامه ی 12 جلدی امام حسین(ع) بوده که توسط دارالحدیث منتشر شده است. این کتاب به صورت تمام رنگی و بسیار جذاب و دیدنی از ولادت تا شهادت امام حسین(ع) را به تصویر کشیده است. تصاویر این کتاب نیز برگرفته از نرم افزار ثار الله بوده که مورد اقبال همگانی بویژه جوانان و نوجوانان قرار می گیرد.

جرعه ای از زمزم عرفان: گزیده یادنامه فقیه عارف، حضرت آیت الله محمدتقی بهجت
کتاب زمزم عرفان که در بهار 1389 منتشر گردید، اصلی ترین و آموزنده ترین ره نمودهای عبد صالح و فقیه عارف حضرت آیت الله بهجت را در خود داشت، رهنموهایی که به یقین برای همگان و بویژه نسل جوان حوزه و دانشگاه مفید و سازنده اند . از این رو این کتاب پس از انتشار مورد استقبال فراوان اهل نظر قرار گرفت . لیکن گستردگی حجم آن از یک سو و سنگینی هزینه های چاپ و نشر از سوی دیگر سبب گردید که همه علاقمندان نتوانند آن را تهیه نمایند . بدین جهت بخش های یکم و دوم زمزم عرفان که حاوی مطالب اصلی آن کتاب اند در این گزیده و با نام …

جشن تکلیف: ویژه بلوغ پسران
موضوع اثر حاضر، بیان چرایی و چیستی «تکلیف شرعی» برای رده سنی «نوجوان» است. در این نوشتار به زبانی ساده و با استفاده از آموزه‎های اسلامی و علمی علت تشریع تکلیف دینی برای انسان‎ها بیان شده و هدف از تکلیف شناخت نعمت‎های مادی و معنوی الهی، تشکر و سپاس شایسته از خداوند متعال و رسیدن به پاداش‎های جاودانه اخروی ارزیابی شده است. نویسنده ضمن یادآوری انواع نعمت‎های الهی از ابتدای خلقت انسان تا پایان آن، تعظیم کردن در قبال قدرت و نعمت الهی را امری عقلی و شرعی دانسته و ضرورت تکلیف را تبیین کرده است. …

جشن تکلیف: ویژه بلوغ دختران
در کتاب حاضر، که برای دختران نه ساله تدوین شده، مسائل اعتقادی و احکام عبادی اسلام، در قالب نه درس با این عناوین بازگو شده است: درس اول : اصول دین و فروع دین درس دوم : تقلید درس سوم : تکلیف درس چهارم : طهارت درس پنجم : طهارت درس ششم : حجاب درس هفتم : نماز درس هشتم : نماز چیست؟ درس نهم : روزه. افزون بر آن هر درس با جدول، مسابقه و شعر همراه است .در بخش پایانی نیز برنامه پیشنهادی برای برگزاری جشن تکلیف عرضه شده است .

جشن تکلیف: یک دوره فشرده معارف اسلامی برای نوجوانان
نواجوانان عزیزی که به سن تکلیف می رسند، لازم است آگاهی هایی نسبت به اصل تکلیف و اهمیت و دانستنی هایی درباره عقاید، احکام شرعی و مسائل اخلاقی داشته باشند. چه بهتر که مجموعه ای از این دانستنیها در آغاز تکلیف و همزمان با «جشن عبادت » به آنان ارائه شود.

حج و عمره در قرآن و حدیث
کتاب «حج و عمره در قرآن و حدیث» با بهره گیری از آیات قرآن کریم و احادیثی که محدثان شیعه و اهل سنت نقل کرده اند با نظمی نو و شیوه ای تازه تدوین شده است. بخش اول با عنوان مکه مکرمه در چهار فصل به مباحثی چون حرم، مسجدالحرام، خانه خدا و نشانه های خدا در کعبه می پردازد. حج و عمره عنوان بخش دوم این کتاب است. در این بخش می خوانید: حج، تاخیر در گزاردن حج و ترک آن، واجبات حج، آداب حج، حج اصغر. بخش سوم با نام مدینه منوره به این مطالب می پردازد: فضیلت مدینه، زیارت پیامبر، زیارت فاطمه دختر پیامبر، زیارت امامان اهل …

حکمت نامه بسیج
آنچه در این کتاب درباره جایگاه بسیج ، بایسته ها، مسئولیتها و راز موفّقیت این نهاد مقدّس آمده ، به گونه اى با این ویژگیها و این اصول در ارتباط اند . یا از پیشْ نیازهاى وصول به این اصول اند و یا از لوازم و آثار آن. جایگاه قرآنى بسیج بسیج ، هنگامى در جایگاه قرآنىِ خود ـ که در فصل اوّل این حکمتنامه آمده ـ قرار مى گیرد و بسیجى ، هنگامى پیروِ پیامبران بزرگ الهى ، برادرِ خاتم پیامبران در آخر الزّمان ، ارجمندتر از یارانِ پیامبر اسلام در بَدر و اُحد و در نهایت ، زمینه ساز حکومت جهانى اسلام به رهبرى مهدى آل …

حکمت نامه جوان
کتاب حکمت نامه جوان ، تا آن جا که توانسته ، رهنمودهای قرآن و اهل بیت علیهم السلام را همراه با ارائه الگوهای عینیِ ارزش های دینی و اخلاقی به جوانان ارائه می نماید . گفتنی است آنچه در این حکمت نامه آمده ، متن مهم ترین رهنمودهای قرآن و احادیث اسلامی برای جوانان است که شرح آنها ، نیاز به کتاب های مستقل در زمینه های مختلف مسائل جوانان دارد و از این رو ، امید است که این مجموعه ، نه تنها برای جوانان ، بلکه برای پژوهشگران و مسئولان امور تربیتی ، مفید و کارساز باشد .

حکمت نامه حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع)
حضرت عبد العظیم حسنى علیه السلام، یکى از شخصیت‏هاى بزرگ علمى ، عملى و جهادى است که تا کنون آن گونه که شایسته است، شناخته نشده است . در مقدّمه حکمت نامه حضرت عبد العظیم علیه السلام، موضوعاتى چون: شخصیت خانوادگى ، ویژگى‏ هاى علمى و عملى ، هجرت به شهر رى و وفات ایشان در این شهر، بررسى شده اند. حضرت عبد العظیم حسنى علیه السلام راوىِ بخشى از حکمت‏ هاى خاندان رسالت است ، و بدین مناسبت ، این مجموعه ، حکمت ‏نامه حضرت عبد العظیم علیه السلام نامیده شد . این حکمت ‏نامه ، شاملِ شناخت‏نامه عبد العظیم علیه …

حکمت نامه رضوی - جلد اول
گردآوری و دسته بندی معارف مربوط به علی ابن موسی الرضا در بخش های حکمت های عقلی، اعتقادی، اعتقادی سیاسی، عبادی، اخلاقی عملی، بهداشتی، جامع و گوناگون است. به اذعان نویسندگان، امام رضا یکى از امامان شیعه است که به دلیل شرایط سیاسى جامعه اسلامى دوران زندگى اش، میراث علمى نسبتا فراوانى از خود به جاى گذاشته است؛ هر چند امروزه همه میراث امام رضا در اختیار نیست، اما همین مقدارى که از گزند حوادث مصون مانده و هم‏ اکنون در اختیار ست، قابل توجّه است و هدف این مجموعه نیز ارائه بخشى از آن ها است. کتاب شامل یک …

حکمت نامه عیسی بن مریم علیهماالسلام
یامبران الهی سرآمد حکیمانی هستند که به قله های علمی و عقلی دست یافته اند و از جانب خداوند سبحان مأمور آموختن علم و حکمت به جامعه بشر شده اند. عیسی بنده خدا و پیامبر او بود که به سوی بنی اسرائیل فرستاده شد و یکی از پیامبران اولوالعزم است و کتابش انجیل می باشد. خداوند عیسی را مسیح نامید که کلمه خدا و روحی از اوست. فصل هایی که در این کتاب می خوانید: فصل یکم، حکمت های عقلی و علمی؛ فصل دوم: حکمت های عقیدتی؛ فصل سوم: حکمت های عبادی؛ فصل چهارم: اخلاق و رفتار نیکو؛ فصل پنجم: اخلاق و رفتار زشت؛ فصل …

حکمت نامه کودک
یکی از اساسی ترین اهداف تشکیل خانواده تربیت نسل صالح است. از آنجا که فرزند میوه زندگی و ثمره ازدواج است، تربیت و پرورش او برای والدین از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. از سوی دیگر دوران کودکی زیربنای شخصیت انسان و بهترین زمان برای تربیت است. از این رو سوال مهم این است که تربیت سعادت بخش چیست و شیوه تربیت صحیح کدام است؟ در احادیث معصومان (ع) آموزه های حکیمانه ای در این باره وجود دارد که می تواند راهگشای خانواده ها و دست اندرکاران تربیت کودک باشد. حکمت نامه کودک با هدف ارائه این آموزه ها به …

حکمت نامه لقمان
حکمت ‏نامه لقمان تلاشی است نو در جهت ارائه اندرزهای ارزنده لقمان حکیم به صورتی کاربردی و به شیوه موسوعه میزان الحکمة. این کتاب در 10 فصل تنظیم شده و شامل زندگینامه لقمان، ارزنده‏ های وی به روایت قرآن، داستان هایی از حکمت ها، حکمت هایی درباره علم و معرفت، آفات و عوامل خودسازی، آداب اخلاقی، مثل ها و حکمت های جامع و پراکنده از زبان لقمان می‏ باشد. در هر موضوع ابتدا گزیده آیات سپس احادیث با ذکر مصدر و منبع حدیث آمده و ترجمه فارسی در صفحه مقابل منعکس شده است.

خاطره ها - جلد اول
آیت الله محمد محمدی ری شهری یکی از مبارزین فعال در دوران نهضت امام خمینی بوده است. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مسؤولیت های حساس و سرنوشت سازی را در رابطه با حوادث مهم کشور بر عهده داشته است. حوادث مهم و سرنوشت ساز دهه ی اول انقلاب؛ کودتای [پایگاه نوژه]، توطئه ی قطب زاده ، سلب صلاحیت مرجعیت از آقای شریعتمداری و مهمتر از همه جریان مهدی هاشمی و بالاخره تغییر مسیر رهبری جمهوری اسلامی ایران، ارتباط نزدیکی با مسؤولیت های ایشان داشته است و خاطرات ایشان در مورد حوادث مذکور می تواند هرگونه ابهامی را …

خاطره ها - جلد پنجم: خاطرات دو دهه سرپرستی حج
آیت الله محمد محمدی ری شهری یکی از مبارزین فعال در دوران نهضت امام خمینی بوده است. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مسؤولیت های حساس و سرنوشت سازی را در رابطه با حوادث مهم کشور بر عهده داشته است. حوادث مهم و سرنوشت ساز دهه ی اول انقلاب؛ کودتای [پایگاه نوژه]، توطئه ی قطب زاده، سلب صلاحیت مرجعیت از آقای شریعتمداری و مهمتر از همه جریان مهدی هاشمی و بالاخره تغییر مسیر رهبری جمهوری اسلامی ایران، ارتباط نزدیکی با مسؤولیت های ایشان داشته است و خاطرات ایشان در مورد حوادث مذکور می تواند هرگونه ابهامی را …

خاطره ها - جلد چهارم: بررسی برهه ای حساس از تاریخ رهبری نظام جمهوری اسلامی
آیت الله محمد محمدی ری شهری یکی از مبارزین فعال در دوران نهضت امام خمینی بوده است. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مسؤولیت های حساس و سرنوشت سازی را در رابطه با حوادث مهم کشور بر عهده داشته است. حوادث مهم و سرنوشت ساز دهه ی اول انقلاب؛ کودتای [پایگاه نوژه]، توطئه ی قطب زاده، سلب صلاحیت مرجعیت از آقای شریعتمداری و مهمتر از همه جریان مهدی هاشمی و بالاخره تغییر مسیر رهبری جمهوری اسلامی ایران، ارتباط نزدیکی با مسؤولیت های ایشان داشته است و خاطرات ایشان در مورد حوادث مذکور می تواند هرگونه ابهامی را …

خاطره ها - جلد دوم: نفوذی های حزب توده در نیروهای مسلح
آیت الله محمد محمدی ری شهری یکی از مبارزین فعال در دوران نهضت امام خمینی بوده است. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مسؤولیت های حساس و سرنوشت سازی را در رابطه با حوادث مهم کشور بر عهده داشته است. حوادث مهم و سرنوشت ساز دهه ی اول انقلاب؛ کودتای [پایگاه نوژه]، توطئه ی قطب زاده، سلب صلاحیت مرجعیت از آقای شریعتمداری و مهمتر از همه جریان مهدی هاشمی و بالاخره تغییر مسیر رهبری جمهوری اسلامی ایران، ارتباط نزدیکی با مسؤولیت های ایشان داشته است و خاطرات ایشان در مورد حوادث مذکور می تواند هرگونه ابهامی را …

خاطره ها - جلد سوم: تاسیس وزارت اطلاعات، مقابله با شبکه های جاسوسی و تروریستی و تاسیس دادسرای ویژه روحانیت
این کتاب که عنوان خاطره ها را دارد به موضوعات مهمی چون تاسیس وزارت اطلاعات، مقابله با شبکه های جاسوسی و تروریستی و تاسیس دادگاه ویژه روحانیت می پردازد. ری شهری در این بخش، شرحی از مبارزه مستمری که وزارت اطلاعات با عوامل منافقین و گروه های چپ داشته، به دست داده است. این موارد تلفیقی از مطالبی است که در روزنامه های وقت بوده و البته با خاطرات وی تلفیق شده است. یک بخش شرح ماجرای انفجار نماز جمعه تهران است که قالیچه زیر پای نمازگزاران منفجر شد و افراد روی آن تا ده متر آن سوتر پرتاب شدند و خود او هم …

خاطره ها (دوره پنج جلدی)
آیت الله محمد محمدی ری شهری یکی از مبارزین فعال در دوران نهضت امام خمینی بوده است. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مسؤولیت های حساس و سرنوشت سازی را در رابطه با حوادث مهم کشور بر عهده داشته است. حوادث مهم و سرنوشت ساز دهه ی اول انقلاب؛ کودتای [ پایگاه نوژه] ، توطئه ی قطب زاده ، سلب صلاحیت مرجعیت از آقای شریعتمداری و مهمتر از همه جریان مهدی هاشمی و بالاخره تغییر مسیر رهبری جمهوری اسلامی ایران، ارتباط نزدیکی با مسؤولیت های ایشان داشته است و خاطرات ایشان در مورد حوادث مذکور می تواند هرگونه ابهامی را …

خاطره های آموزنده
خاطرات آموزنده، تجربه های گران بهایی از حوادث مختلف زندگی است که می تواند برای دیگران هم، مفید و سازنده باشد. از این رو کسانی که با مسائل مهمی در زمینه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و امثال آن، سر و کار دارند، شایسته است که خاطرات و تجربه های خود را ثبت و ضبط کنند، تا دیگران نیز از آن ها بهره مند شوند. این جانب، به تناسب مسؤولیت هایی که داشته ام، خاطره های فراوانی دارم که بخشی از آن ها منتشر شده و امیدوارم بخش های دیگر هم به تدریج آماده انتشار گردد. افزون بر خاطره هایی که تجربه شخصی این جانب محسوب می …

خردگرایی در قرآن و حدیث
در این اثر، موضوع عقل و جهل از نگاه قرآن و سنّت بررسی می شود. مؤلّف در این مجموعه تلاش کرده تمامی روایات مربوط به موضوعات اصلی و فرعی مورد نظر خود را از مصادر کهن و جوامع روایی شیعه و اهل سنّت گزینش کرده و با حذف احادیث تکراری، به تنظیم آنها بپردازد. کتاب در دو بخش سامان یافته است: بخش نخست، عقل (خِرد) را از دیدگاه آیات قرآن و احادیث مورد بررسی قرار می دهد که خود به هفت فصل تقسیم می شود: شناخت عقل، ارزش خرد، تعقل (خِردورزی)، عوامل رشد عقل،    نشانه ها و آثار عقل و آسیب های عقل و وظایف خردمند. بخش …

خیر و برکت از نگاه قرآن و حدیث
از مهم‏ترین مسائل فرهنگ بشری، «خیر» و «برکت» است که همه انسان‏ها با هر عقیده و اندیشه دینی، خواستار آن دو در زندگی خویش اند و همواره در پی فراهم آوردن زمینه‏های پیدایش آنها و رفع موانع تحقّق آنها هستند. از سوی دیگر، اسلام، چیزی نیست جز دعوت به «خیر (نیکی)» و آماده‏سازی اسباب و زمینه‏های آن و نیز برکندن ریشه‏های موانع تحقّق آن در جهت هموار کردن راه رسیدن به آن. از این روست که در قرآن و حدیث، شاهد استعمال مکرّر «خیر» و «برکت» در همه زمینه‏های اعتقادی، اخلاقی، عملی، سیاسی و اجتماعی هستیم. …

دانش نامه احادیث پزشکی
مراحل تحقیق و تدوین ‏برای اطّلاع پژوهشگران از تلاش‏هایی که برای تهیه دانش‏ نامه احادیث طبّی انجام یافته، به سیر جمع‏ آوری، تحقیق و تدوین آن از آغاز تا انجام، اشاره‏ای کوتاه می‏ شود. ۱. نقطه آغاز جمع‏ آوری احادیث طبّی از متون دینی، با هدفی که شرح آن گذشت، از احادیث درباره دستگاه‏ های مختلف بدن آغاز شد، بدین ترتیب که طرح جمع‏ آوری این احادیث، براساس تقسیم ‏بندی فیزیولوژیک بدن، توسط فاضل گرامی جناب آقای احمد سعادتفر تهیه شد و به وسیله یکی از فضلای همکار در دارالحدیث، جناب آقای مرتضی خوش …

دانش نامه امیرالمومنین علیه السلام برپایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد اول
اثری جامع و مستند که در آن ابعاد مختلف زندگانى امام على علیه‏السلام از ولادت تا شهادت ، با بهره ‏گیرى از قرآن و حدیث و تاریخ ، مورد بررسى قرار مى گیرد . تدوین این مجموعه بیش از ده سال به درازا کشیده و افزون بر قرآن کریم و منابع و متون حدیثى و تاریخى ، از بسیارى از تحقیقات جدید و پژوهش‏هاى نوین ، سود جسته است . مؤلّف این دانش‏نامه و همکاران وى در مرکز تحقیقات دار الحدیث ، در زمینه کارى خود ، با استقصا و تتبّع فراوان ، همه منابع تاریخى ، تفسیرى و حدیثى مربوط به موضوع را بررسى کرده و سپس بهترین …

دانش نامه امیرالمومنین علیه السلام برپایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد پنجم
اثری جامع و مستند که در آن ابعاد مختلف زندگانى امام على علیه‏السلام از ولادت تا شهادت ، با بهره‏گیرى از قرآن و حدیث و تاریخ ، مورد بررسى قرار مى گیرد . تدوین این مجموعه بیش از ده سال به درازا کشیده و افزون بر قرآن کریم و منابع و متون حدیثى و تاریخى ، از بسیارى از تحقیقات جدید و پژوهش‏هاى نوین ، سود جسته است . مؤلّف این دانش‏نامه و همکاران وى در مرکز تحقیقات دار الحدیث ، در زمینه کارى خود ، با استقصا و تتبّع فراوان ، همه منابع تاریخى ، تفسیرى و حدیثى مربوط به موضوع را بررسى کرده و سپس بهترین …

دانش نامه امیرالمومنین علیه السلام برپایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد چهاردهم
اثری جامع و مستند که در آن ابعاد مختلف زندگانى امام على علیه‏السلام از ولادت تا شهادت ، با بهره‏گیرى از قرآن و حدیث و تاریخ ، مورد بررسى قرار مى گیرد . تدوین این مجموعه بیش از ده سال به درازا کشیده و افزون بر قرآن کریم و منابع و متون حدیثى و تاریخى ، از بسیارى از تحقیقات جدید و پژوهش‏هاى نوین ، سود جسته است . مؤلّف این دانش‏نامه و همکاران وى در مرکز تحقیقات دار الحدیث ، در زمینه کارى خود ، با استقصا و تتبّع فراوان ، همه منابع تاریخى ، تفسیرى و حدیثى مربوط به موضوع را بررسى کرده و سپس بهترین …

دانش نامه امیرالمومنین علیه السلام برپایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد چهارم
مروری بر زندگانی و ابعاد مختلف شخصیت «امام علی» (ع) است. در این مجلد که ششمین جلد از یک مجموعه چهارده جلدی است، ابتدا ادامه ماجرای صفین مورد شرح و بررسی قرار گرفته و فراز و نشیب‎های این جنگ توصیف گردیده است. آنگاه ماجرای خوارج نهروان و فتنه مارقین تشریح شده و نحوه درگیری امام علی با خوارج و شورش‎ها و توطئه‎های خوارج بیان گردیده است. در ادامه نگارنده به بررسی برخی از نافرمانی‎های صورت گرفته علیه حکومت امیرالمومنین علی در اواخر دوران حکومت ایشان توسط مارقین و قاسطین وصف شده و روزگار سخت امام علی …

دانش نامه امیرالمومنین علیه السلام برپایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد دوازدهم
اثری جامع و مستند که در آن ابعاد مختلف زندگانى امام على علیه‏السلام از ولادت تا شهادت ، با بهره‏گیرى از قرآن و حدیث و تاریخ ، مورد بررسى قرار مى گیرد . تدوین این مجموعه بیش از ده سال به درازا کشیده و افزون بر قرآن کریم و منابع و متون حدیثى و تاریخى ، از بسیارى از تحقیقات جدید و پژوهش‏هاى نوین ، سود جسته است . مؤلّف این دانش‏نامه و همکاران وى در مرکز تحقیقات دار الحدیث ، در زمینه کارى خود ، با استقصا و تتبّع فراوان ، همه منابع تاریخى ، تفسیرى و حدیثى مربوط به موضوع را بررسى کرده و سپس بهترین …

دانش نامه امیرالمومنین علیه السلام برپایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد دوم
اثری جامع و مستند که در آن ابعاد مختلف زندگانى امام على علیه‏السلام از ولادت تا شهادت ، با بهره‏گیرى از قرآن و حدیث و تاریخ ، مورد بررسى قرار مى گیرد . تدوین این مجموعه بیش از ده سال به درازا کشیده و افزون بر قرآن کریم و منابع و متون حدیثى و تاریخى ، از بسیارى از تحقیقات جدید و پژوهش‏هاى نوین ، سود جسته است . مؤلّف این دانش‏نامه و همکاران وى در مرکز تحقیقات دار الحدیث ، در زمینه کارى خود ، با استقصا و تتبّع فراوان ، همه منابع تاریخى ، تفسیرى و حدیثى مربوط به موضوع را بررسى کرده و سپس بهترین …

دانش نامه امیرالمومنین علیه السلام برپایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد دهم
اثری جامع و مستند که در آن ابعاد مختلف زندگانى امام على علیه‏السلام از ولادت تا شهادت ، با بهره‏گیرى از قرآن و حدیث و تاریخ ، مورد بررسى قرار مى گیرد . تدوین این مجموعه بیش از ده سال به درازا کشیده و افزون بر قرآن کریم و منابع و متون حدیثى و تاریخى ، از بسیارى از تحقیقات جدید و پژوهش‏هاى نوین ، سود جسته است . مؤلّف این دانش‏نامه و همکاران وى در مرکز تحقیقات دار الحدیث ، در زمینه کارى خود ، با استقصا و تتبّع فراوان ، همه منابع تاریخى ، تفسیرى و حدیثى مربوط به موضوع را بررسى کرده و سپس بهترین …

دانش نامه امیرالمومنین علیه السلام برپایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد سوم
اثری جامع و مستند که در آن ابعاد مختلف زندگانى امام على علیه‏السلام از ولادت تا شهادت ، با بهره‏گیرى از قرآن و حدیث و تاریخ ، مورد بررسى قرار مى گیرد . تدوین این مجموعه بیش از ده سال به درازا کشیده و افزون بر قرآن کریم و منابع و متون حدیثى و تاریخى ، از بسیارى از تحقیقات جدید و پژوهش‏هاى نوین ، سود جسته است . مؤلّف این دانش‏نامه و همکاران وى در مرکز تحقیقات دار الحدیث ، در زمینه کارى خود ، با استقصا و تتبّع فراوان ، همه منابع تاریخى ، تفسیرى و حدیثى مربوط به موضوع را بررسى کرده و سپس بهترین …

دانش نامه امیرالمومنین علیه السلام برپایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد سیزدهم
اثری جامع و مستند که در آن ابعاد مختلف زندگانى امام على علیه‏السلام از ولادت تا شهادت ، با بهره‏گیرى از قرآن و حدیث و تاریخ ، مورد بررسى قرار مى گیرد . تدوین این مجموعه بیش از ده سال به درازا کشیده و افزون بر قرآن کریم و منابع و متون حدیثى و تاریخى ، از بسیارى از تحقیقات جدید و پژوهش‏هاى نوین ، سود جسته است . مؤلّف این دانش‏نامه و همکاران وى در مرکز تحقیقات دار الحدیث ، در زمینه کارى خود ، با استقصا و تتبّع فراوان ، همه منابع تاریخى ، تفسیرى و حدیثى مربوط به موضوع را بررسى کرده و سپس بهترین …

دانش نامه امیرالمومنین علیه السلام برپایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد ششم
اثری جامع و مستند که در آن ابعاد مختلف زندگانى امام على علیه‏السلام از ولادت تا شهادت ، با بهره‏گیرى از قرآن و حدیث و تاریخ ، مورد بررسى قرار مى گیرد . تدوین این مجموعه بیش از ده سال به درازا کشیده و افزون بر قرآن کریم و منابع و متون حدیثى و تاریخى ، از بسیارى از تحقیقات جدید و پژوهش‏هاى نوین ، سود جسته است . مؤلّف این دانش‏نامه و همکاران وى در مرکز تحقیقات دار الحدیث ، در زمینه کارى خود ، با استقصا و تتبّع فراوان ، همه منابع تاریخى ، تفسیرى و حدیثى مربوط به موضوع را بررسى کرده و سپس بهترین …

دانش نامه امیرالمومنین علیه السلام برپایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد نهم
اثری جامع و مستند که در آن ابعاد مختلف زندگانى امام على علیه‏السلام از ولادت تا شهادت ، با بهره‏گیرى از قرآن و حدیث و تاریخ ، مورد بررسى قرار مى گیرد . تدوین این مجموعه بیش از ده سال به درازا کشیده و افزون بر قرآن کریم و منابع و متون حدیثى و تاریخى ، از بسیارى از تحقیقات جدید و پژوهش‏هاى نوین ، سود جسته است . مؤلّف این دانش‏نامه و همکاران وى در مرکز تحقیقات دار الحدیث ، در زمینه کارى خود ، با استقصا و تتبّع فراوان ، همه منابع تاریخى ، تفسیرى و حدیثى مربوط به موضوع را بررسى کرده و سپس بهترین …

دانش نامه امیرالمومنین علیه السلام برپایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد هشتم
اثری جامع و مستند که در آن ابعاد مختلف زندگانى امام على علیه‏السلام از ولادت تا شهادت ، با بهره‏گیرى از قرآن و حدیث و تاریخ ، مورد بررسى قرار مى گیرد . تدوین این مجموعه بیش از ده سال به درازا کشیده و افزون بر قرآن کریم و منابع و متون حدیثى و تاریخى ، از بسیارى از تحقیقات جدید و پژوهش‏هاى نوین ، سود جسته است . مؤلّف این دانش‏نامه و همکاران وى در مرکز تحقیقات دار الحدیث ، در زمینه کارى خود ، با استقصا و تتبّع فراوان ، همه منابع تاریخى ، تفسیرى و حدیثى مربوط به موضوع را بررسى کرده و سپس بهترین …

دانش نامه امیرالمومنین علیه السلام برپایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد هفتم
اثری جامع و مستند که در آن ابعاد مختلف زندگانى امام على علیه‏السلام از ولادت تا شهادت ، با بهره‏گیرى از قرآن و حدیث و تاریخ ، مورد بررسى قرار مى گیرد . تدوین این مجموعه بیش از ده سال به درازا کشیده و افزون بر قرآن کریم و منابع و متون حدیثى و تاریخى ، از بسیارى از تحقیقات جدید و پژوهش‏هاى نوین ، سود جسته است . مؤلّف این دانش‏نامه و همکاران وى در مرکز تحقیقات دار الحدیث ، در زمینه کارى خود ، با استقصا و تتبّع فراوان ، همه منابع تاریخى ، تفسیرى و حدیثى مربوط به موضوع را بررسى کرده و سپس بهترین …

دانش نامه امیرالمومنین علیه السلام برپایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد یازدهم
اثری جامع و مستند که در آن ابعاد مختلف زندگانى امام على علیه‏السلام از ولادت تا شهادت ، با بهره‏گیرى از قرآن و حدیث و تاریخ ، مورد بررسى قرار مى گیرد . تدوین این مجموعه بیش از ده سال به درازا کشیده و افزون بر قرآن کریم و منابع و متون حدیثى و تاریخى ، از بسیارى از تحقیقات جدید و پژوهش‏هاى نوین ، سود جسته است . مؤلّف این دانش‏نامه و همکاران وى در مرکز تحقیقات دار الحدیث ، در زمینه کارى خود ، با استقصا و تتبّع فراوان ، همه منابع تاریخى ، تفسیرى و حدیثى مربوط به موضوع را بررسى کرده و سپس بهترین …

دانش نامه امیرالمومنین علیه السلام برپایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) (دوره چهارده جلدی)
مروری بر زندگانی و ابعاد مختلف شخصیت «امام علی» (ع) است. در این مجلد که ششمین جلد از یک مجموعه چهارده جلدی است، ابتدا ادامه ماجرای صفین مورد شرح و بررسی قرار گرفته و فراز و نشیب‎های این جنگ توصیف گردیده است. آنگاه ماجرای خوارج نهروان و فتنه مارقین تشریح شده و نحوه درگیری امام علی با خوارج و شورش‎ها و توطئه‎های خوارج بیان گردیده است. در ادامه نگارنده به بررسی برخی از نافرمانی‎های صورت گرفته علیه حکومت امیرالمومنین علی در اواخر دوران حکومت ایشان توسط مارقین و قاسطین وصف شده و روزگار سخت امام علی …

دانشنامه امام مهدی (عج) بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد اول
دانشنامه امام مهدی(عج) دارای متن عربی و ترجمه فارسی است، روایت هایی که در این مجموعه بیان شده، دارای سند است و از منابع کهن و معتبر تاریخی و روایی و تفسیر در این مجموعه بهره برده شده است. دانشنامه امام مهدی(عج) به 14 بخش تقسیم شده است، که امام مهدی(عج) در پرتو ادله کلی یکی از این بخش هاست و کسانی که تمایل به شناسایی امام دارند می توانند این بخش را مطالعه کنند. بخش دوم در مورد زندگی امام مهدی(عج) است که زندگی نامه در قالب پدر، مادر، ولادت، نام و کنیه حضرت در این بخش مطرح می شود و در بخش سوم مطالبی در …

دانشنامه امام مهدی (عج) بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد پنجم
دانشنامه امام مهدی(عج) دارای متن عربی و ترجمه فارسی است، روایت هایی که در این مجموعه بیان شده، دارای سند است و از منابع کهن و معتبر تاریخی و روایی و تفسیر در این مجموعه بهره برده شده است. دانشنامه امام مهدی(عج) به 14 بخش تقسیم شده است، که امام مهدی(عج) در پرتو ادله کلی یکی از این بخش هاست و کسانی که تمایل به شناسایی امام دارند می توانند این بخش را مطالعه کنند. بخش دوم در مورد زندگی امام مهدی(عج) است که زندگی نامه در قالب پدر، مادر، ولادت، نام و کنیه حضرت در این بخش مطرح می شود و در بخش سوم مطالبی در …

دانشنامه امام مهدی (عج) بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد چهارم
دانشنامه امام مهدی(عج) دارای متن عربی و ترجمه فارسی است، روایت هایی که در این مجموعه بیان شده، دارای سند است و از منابع کهن و معتبر تاریخی و روایی و تفسیر در این مجموعه بهره برده شده است. دانشنامه امام مهدی(عج) به 14 بخش تقسیم شده است، که امام مهدی(عج) در پرتو ادله کلی یکی از این بخش هاست و کسانی که تمایل به شناسایی امام دارند می توانند این بخش را مطالعه کنند. بخش دوم در مورد زندگی امام مهدی(عج) است که زندگی نامه در قالب پدر، مادر، ولادت، نام و کنیه حضرت در این بخش مطرح می شود و در بخش سوم مطالبی در …

دانشنامه امام مهدی (عج) بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد دوم
دانشنامه امام مهدی(عج) دارای متن عربی و ترجمه فارسی است، روایت هایی که در این مجموعه بیان شده، دارای سند است و از منابع کهن و معتبر تاریخی و روایی و تفسیر در این مجموعه بهره برده شده است. دانشنامه امام مهدی(عج) به 14 بخش تقسیم شده است، که امام مهدی(عج) در پرتو ادله کلی یکی از این بخش هاست و کسانی که تمایل به شناسایی امام دارند می توانند این بخش را مطالعه کنند. بخش دوم در مورد زندگی امام مهدی(عج) است که زندگی نامه در قالب پدر، مادر، ولادت، نام و کنیه حضرت در این بخش مطرح می شود و در بخش سوم مطالبی در …

دانشنامه امام مهدی (عج) بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد دهم
دانشنامه امام مهدی(عج) دارای متن عربی و ترجمه فارسی است، روایت هایی که در این مجموعه بیان شده، دارای سند است و از منابع کهن و معتبر تاریخی و روایی و تفسیر در این مجموعه بهره برده شده است. دانشنامه امام مهدی(عج) به 14 بخش تقسیم شده است، که امام مهدی(عج) در پرتو ادله کلی یکی از این بخش هاست و کسانی که تمایل به شناسایی امام دارند می توانند این بخش را مطالعه کنند. بخش دوم در مورد زندگی امام مهدی(عج) است که زندگی نامه در قالب پدر، مادر، ولادت، نام و کنیه حضرت در این بخش مطرح می شود و در بخش سوم مطالبی در …

دانشنامه امام مهدی (عج) بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد سوم
دانشنامه امام مهدی(عج) دارای متن عربی و ترجمه فارسی است، روایت هایی که در این مجموعه بیان شده، دارای سند است و از منابع کهن و معتبر تاریخی و روایی و تفسیر در این مجموعه بهره برده شده است. دانشنامه امام مهدی(عج) به 14 بخش تقسیم شده است، که امام مهدی(عج) در پرتو ادله کلی یکی از این بخش هاست و کسانی که تمایل به شناسایی امام دارند می توانند این بخش را مطالعه کنند. بخش دوم در مورد زندگی امام مهدی(عج) است که زندگی نامه در قالب پدر، مادر، ولادت، نام و کنیه حضرت در این بخش مطرح می شود و در بخش سوم مطالبی در …

دانشنامه امام مهدی (عج) بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد ششم
دانشنامه امام مهدی(عج) دارای متن عربی و ترجمه فارسی است، روایت هایی که در این مجموعه بیان شده، دارای سند است و از منابع کهن و معتبر تاریخی و روایی و تفسیر در این مجموعه بهره برده شده است. دانشنامه امام مهدی(عج) به 14 بخش تقسیم شده است، که امام مهدی(عج) در پرتو ادله کلی یکی از این بخش هاست و کسانی که تمایل به شناسایی امام دارند می توانند این بخش را مطالعه کنند. بخش دوم در مورد زندگی امام مهدی(عج) است که زندگی نامه در قالب پدر، مادر، ولادت، نام و کنیه حضرت در این بخش مطرح می شود و در بخش سوم مطالبی در …

دانشنامه امام مهدی (عج) بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد نهم
دانشنامه امام مهدی(عج) دارای متن عربی و ترجمه فارسی است، روایت هایی که در این مجموعه بیان شده، دارای سند است و از منابع کهن و معتبر تاریخی و روایی و تفسیر در این مجموعه بهره برده شده است. دانشنامه امام مهدی(عج) به 14 بخش تقسیم شده است، که امام مهدی(عج) در پرتو ادله کلی یکی از این بخش هاست و کسانی که تمایل به شناسایی امام دارند می توانند این بخش را مطالعه کنند. بخش دوم در مورد زندگی امام مهدی(عج) است که زندگی نامه در قالب پدر، مادر، ولادت، نام و کنیه حضرت در این بخش مطرح می شود و در بخش سوم مطالبی در …

دانشنامه امام مهدی (عج) بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد هشتم
دانشنامه امام مهدی(عج) دارای متن عربی و ترجمه فارسی است، روایت هایی که در این مجموعه بیان شده، دارای سند است و از منابع کهن و معتبر تاریخی و روایی و تفسیر در این مجموعه بهره برده شده است. دانشنامه امام مهدی(عج) به 14 بخش تقسیم شده است، که امام مهدی(عج) در پرتو ادله کلی یکی از این بخش هاست و کسانی که تمایل به شناسایی امام دارند می توانند این بخش را مطالعه کنند. بخش دوم در مورد زندگی امام مهدی(عج) است که زندگی نامه در قالب پدر، مادر، ولادت، نام و کنیه حضرت در این بخش مطرح می شود و در بخش سوم مطالبی در …

دانشنامه امام مهدی (عج) بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) - جلد هفتم
دانشنامه امام مهدی(عج) دارای متن عربی و ترجمه فارسی است، روایت هایی که در این مجموعه بیان شده، دارای سند است و از منابع کهن و معتبر تاریخی و روایی و تفسیر در این مجموعه بهره برده شده است. دانشنامه امام مهدی(عج) به 14 بخش تقسیم شده است، که امام مهدی(عج) در پرتو ادله کلی یکی از این بخش هاست و کسانی که تمایل به شناسایی امام دارند می توانند این بخش را مطالعه کنند. بخش دوم در مورد زندگی امام مهدی(عج) است که زندگی نامه در قالب پدر، مادر، ولادت، نام و کنیه حضرت در این بخش مطرح می شود و در بخش سوم مطالبی در …

دانشنامه امام مهدی (عج) بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ (فارسی - عربی) (دوره ده جلدی)
دانشنامه امام مهدی(عج) دارای متن عربی و ترجمه فارسی است، روایت هایی که در این مجموعه بیان شده، دارای سند است و از منابع کهن و معتبر تاریخی و روایی و تفسیر در این مجموعه بهره برده شده است. دانشنامه امام مهدی(عج) به 14 بخش تقسیم شده است، که امام مهدی(عج) در پرتو ادله کلی یکی از این بخش هاست و کسانی که تمایل به شناسایی امام دارند می توانند این بخش را مطالعه کنند. بخش دوم در مورد زندگی امام مهدی(عج) است که زندگی نامه در قالب پدر، مادر، ولادت، نام و کنیه حضرت در این بخش مطرح می شود و در بخش سوم مطالبی در …

درآمدی بر الگوی مصرف از نگاه قرآن و حدیث
یکی از پایه‏ های اصلی توسعه اقتصادی، «اصلاح الگوی مصرف» است. افزایش درآمد سرانه ملّی، بدون این اقدام اساسی، نمی‏تواند نقش مؤثّری در توسعه پایدار، ایفا نماید؛ زیرا اگر الگوی مصرفْ اصلاح نگردد، مصرف بی‏رویه، موجب تباهیِ منابع قابل سرمایه‏گذاری می‏شود و زمینه رشد اقتصادی و رفاه جامعه در بلندمدت از بین می‏رود. همچنین امکان مشارکت در هزینه‏های عمومی و بهبود توزیع درآمد فراهم نمی‏شود؛ از این رو، موضوع اصلاح الگوی مصرف در نظام اسلامی، از اهمّیت ویژه‏ای برخوردار است. کتاب الگوی مصرف از نگاه …

درآمدی بر تفسیر روایی جامع
در بخشی از پیشگفتار کتاب آمده است: بررسی اجمالی میراث تفسیری اهل بیت(ع) نشان می دهد که آنچه تاکنون در منابع تفسیری از آموزه های آنان آمده، تنها بخش کوچکی از این میراث گران بهاست و هنوز در میان نوشتارهای تفسیر، جای تفسیر جامع روایی خالی است؛ زیرا تنها جمع آوری شماری از روایات را در ذیل آیات قران و بدون ارزیابی های لازم، نمی توان تفسیر جامع روایی نامید. نویسنده در ادامه به هفت ویژگی که تفسیر جامع روایی باید داشته باشد می پردازد و این موضوع را در هفت فصل مورد بررسی قرار می دهد.

دعاها و آداب حج و عمره
دعا مغز عبادت و حج ، زیباترین و شور انگیز ترین عبادت و دعا در حج ، پروازی است که جان آدمی را تا عرش حضور بالا می برد.دعاهایی که از معصومان علیهم السلام به دست ما رسیده است، همه گستره حج را فرا می گیرد . این بزرگان برای هر یک از اعمال و مواقف حج از آغاز تا پایان دعایی ویژه آموخته اند. این مجموعه به ترتیب مناسک و اعمال حج ، نظم یافته است.

دو سرای زندگی (برگرفته از کتاب دنیا و آخرت)
دنیا و آخرت دو موضوع بنیادین در مطالعات جهان شناسی و انسان شناسی است، زیرا هدف ما در زمینه های گوناگون اعتقادی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بوده و ارتباط تنگاتنگی با چگونگی نگاه ما به دنیا و آخرت دارد. به همین دلیل شناخت دیدگاه اسلام درباره این دو موضوع، برای پیروان این آیین آسمانی، از اهمیت فراوانی برخوردار است. دنیا و آخرت، دو سرا، برای دو گونه زندگی پایدار و دیگری ناپایدار است، زندگی دنیا فرصتی کوتاه، برای ساختن زندگی پایدار و کشتزاری است. در سال 84 با همکاری پژوهشکده علوم و معارف حدیث کتابی با …

دوستی در قرآن و حدیث
کتابى که در برابر شماست ، ششمین کتاب مستقل از مجموعه آثار حدیثى ـ موضوعى مرکز تحقیقات دارالحدیث و حاصل سال ها تتبّع و تحقیق در این مرکز ، در باره اصلى ترین مسئله تربیتى در اسلام ، یعنى «محبّت» است . این کتاب، براى نخستین بار در تاریخ حدیث ، مجموعه متون دینى اسلام را در موضوع محبّت ، با نظامى نو ، آسان یاب و کاملاً ابتکارى در اختیار پژوهشگران مسائل اسلامى قرار مى دهد . امروز ، جهان ، بیش از هر وقت دیگر ، تشنه دوستى و الفت و مهر و محبّت است. در دنیاى امروز که بدبینى ، کینه توزى ، خشونت و ترور بر جهان …

راهنمای محبت
انسان امروز ، مانند همیشه ، تشنه دوستى و مهرورزى است و اسلام به این نیاز ژرف و مستمر ، توجّه کامل داشته و در ترویج و تحکیم آن ، بسى کوشیده است. آیات متعدّد قرآن و احادیث فراوان پیشوایان دین ، در کنار رفتار و سلوک محبّت آمیز و صمیمانه پیامبر اکرم و امامان معصوم علیهم السلام با یاران خویش ، گواه صادق این حقیقت اند. گردآورى این آیات و روایات ، مجموعه اى غنى را فراهم آورده است که پیشتر در کتاب المحبة فی الکتاب والسنة منتشر شد . این کتاب ، حاوى ده ها آیه و بیش از هزار و پانصد حدیث است که در سه بخش بزرگ : …

رمز موفقیت در زندگی
"رمز موفقیت در زندگی" موضوع سخنرانی نگارنده در ۱۳۷۷/۵/۴ برای جمعی از دانشجویان است که که پس از بازنگری و تکمیل با نام «رمز موفقیت در زندگی » به همه کسانی که در جستجوی آب حیات و راز کامیابی در زندگی هستند به ویژه جوانان عزیز تقدیم میگردد.

زندگی بهشتیان (برگرفته از کتاب بهشت و دوزخ)
بهشت و دوزخ از بنیادی ترین مسائل در حوزه معارف مرتبط با جهان شناسی و انسان شناسی است، از نگاه قرآن، هدف نهایی آفرینش انسان و جهان، بازگشت به خداوند متعال است و اگر این هدف نباشد، نه تنها آفرینش انسان، بلکه آفرینش جهان، باطل و بیهوده است.بر پایه آموزه های اسلامی، مقصود از بازگشت به خداوند، رستاخیز انسان و حضور وی در صحنه قیامت و دیدن نتایج کارهای خود و به تعبیر دقیق تر مشاهده کارهای تجسم پیدا کرده است. این رویارویی با نتیجه اعمال به یکی از دو شکل جلوه گر می شود یا آنچه از انسان صادر شده، با حکمت …

زیارت العتبات المقدسه مع مجموعه من الباحثین
واژه «عَتَبات»، جمع «عَتَبه» به معنای آستان و درگاه است، و عنوانِ «عَتَبات» یا «عَتَبات عالیات» در عرفِ پیروان اهل بیت علیهم ‏السلام، به آستان‏ های مقدّس امامانی گفته می ‏شود که در شهرهای نجف، کربلا، کاظمین، و سامرا از کشور عراق وجود دارند. تاکنون کتاب‏ های مفید و ارزنده ‏ای درباره زیارت «عتبات عالیات» و بهره‏ گیری از این مراکز نور و هدایت، نگارش یافته ‏اند؛ امّا کتاب"زیارة العتبات المقدسة" تلاشی است نو، که با نظمی نوین، ره‏نمودهای اهل بیت علیهم ‏السلام را در جهت فرهنگ ‏سازی زیارت …

سنجه انصاف (بررسی برهه ای حساس از تاریخ رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران)
سنجه انصاف ادامه سلسله خاطرات دوران تصدی وزارت اطلاعات حجت الاسلام و المسلمین محمدی ری شهری است که به دلیل اهمیت خاص آن از نظر نویسنده با عنوانی مستقل و فراتر از چارچوب خاطره نویسی منتشر شده است. فصل اول کتاب در مورد دیدگاه امام (ره) در مورد آقای منتظری پیش از تصمیم مجلس خبرگان، فصل دوم درباره موضع امام پس از تصمیم خبرگان و فصل سوم درباره مبانی تصمیم امام خمینی(ره) در برکناری آقای منتظری و طرح دیدگاه های وی در این باره و نقد آن فراهم شده است. نویسنده در این نوشتار به عنوان یک کارشناس مسائل …

سیاست نامه امام علی (ع)
مقدمه: سیاست نامه، کارآمدترین بخش موسوعة الإمام علیّ بن أبی طالب علیه السلام، برای کشورداری و ارجمندترین سرمایه برای ساماندهی تمدّن اصیل اسلامی در جامعه امروز بشر است. سیاست نامه امام علی علیه السلام، در واقع، سیاست‏نامه حاکمیت ارزش‏های انسانی است. از این رو، نه تنها برای جهان اسلام و سیاستمداران مسلمان، بلکه برای همه کسانی که از حاکمیت زور و زر و تزویر با نام‏های گوناگونْ رنج می‏برند و تشنه حکومت ارزش‏ها (و در رأس آنها: عدالت) هستند، بسی مفید و آموزنده است و به همین دلیل، این بخش از …

سیمای علم و حکمت در قرآن و حدیث
این کتاب، کتابی است جامع که آیات و روایات مربوط به علم و حکمت را در چند عنوان کلی و عناوین جزئی تر دسته بندی نموده است بدون هیچ توضیحی از سوی نویسنده. بلکه فقط به روایات و ترجمه آنها اکتفا شده است. عناوین کلی این کتاب عبارتند از: دانش – حکمت – مبادی علم آموزی – موانع علم آموزی – تعلّم – آموزش – دانشمند سپس در هر کدام از این عناوین کلی، مباحث جزئی تری وجود دارد مثلا: در باب موانع علم آموزی به عناوین جزئی آن اشاره می شود: ( هر کدام از این موانع به استناد آیات و روایات است ) هوس – محبت دنیا – گناه – …

شرح الزیاره الجامعه الکبیره
زیارت جامعه کبیره ، یکی از میراث های گران قدر دهمین پیشوای پیروان اهل بیت علیهم السلام ، امام هادی علیه السلام است . یکی از محورهای مهم فعّالیت های فرهنگی ـ سیاسی این امام بزرگوار ، جهت تبیین جایگاه واقعی اهل بیت علیهم السلام و گسترش مکتب تشیّع ، فرهنگ سازی برای زیارت قبور نیاکان خود ، بویژه امیر مؤمنان و امام حسین علیهماالسلامبوده است . به نظر می رسد که هدف امام هادی علیه السلام از این گونه اقدامات فرهنگی ـ سیاسی ، تبدیل کردن زیارتگاه های اهل بیت علیهم السلام به مراکزی برای آشنا شدن مسلمانان …

شکوفه های زندگی (برگرفته از کتاب حکمت نامه کودک)
شکوفه های زندگی گزیده ای از رهنمودهای اسلامی در حوزه تربیت کودک را در سه بخش تقدیم خوانندگان می کند. در بخش اول،در فصل نخست از فصل های چهارگانه ضمن بیان ارزش فرزندخواهی تاکید دارد که نه جنسیت فرزند بلکه سلامت جسمی، شایستگی روحی و شخصیتی باید قابل توجه پدر و مادر و اطرافیان قرار گیرد.در فصل دوم با اشاره به نقش فراست و تاثیرات ژنتیک این نکته مورد یادآوری قرار گرفته است که فرزند نه تنها میراث دار خصوصیات ظاهری و جسمی پدر و مادر است، بلکه ویژگی های روحی و باطنی آنها به وی منتقل می شود. بخش دوم …

شناخت نامه قرآن بر پایه قرآن و حدیث (دوره چهار جلدی)
شناخت ‏نامه قرآن بر پایه قرآن و حدیث، در واقع، قرآن‏شناسى از منظر بهترین قرآن ‏شناسان است. در این کتاب، براى نخستین بار، آنچه خداوند منان در توصیف کتاب خود فرموده و آنچه پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام در تبیین جایگاه رفیع این کتاب آسمانى بیان کرده‏ اند، در کنار هم، با نظمى نوین و سهل الوصول، همراه با تحلیل‏هاى مورد نیاز، در هفت بخش، تقدیم قرآن‏ پژوهان مى‏ گردد: بخش یکم، در باره جایگاه قرآن در حوزه معرفت دینى‏ در این بخش، نام‏ها و اوصاف قرآن، نزول قرآن، گردآورى …

شناخت نامه نماز (عربی - فارسی) - جلد اول
پیش‏گفتار نماز، به عنوان سرآمد عبادات، ویژگی‏هایی دارد که هیچ عبادت دیگری از آنها برخوردار نیست. این ویژگیها، به تفصیل، در آیات قرآن و احادیث پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام آمده که در این‏جا به مهم‏ترین آنها اشاره میشود. ویژگیهای نماز نماز، نخستین فریضه‏ای است که خداوند سبحان، انجام دادن آن را بر مردم، لازم شمرده، و نخستین کاری است که در اسلام، فرا گرفتن آن واجب است، و نخستین عملی است که انسان در قیامت در باره‏ی آن، بازجویی می‏شود. اگر این عمل، مورد قبول خداوند قرار …

شناخت نامه نماز (عربی - فارسی) - جلد دوم
پیش‏گفتار نماز، به عنوان سرآمد عبادات، ویژگی‏هایی دارد که هیچ عبادت دیگری از آنها برخوردار نیست. این ویژگیها، به تفصیل، در آیات قرآن و احادیث پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام آمده که در این‏جا به مهم‏ترین آنها اشاره میشود. ویژگیهای نماز نماز، نخستین فریضه‏ای است که خداوند سبحان، انجام دادن آن را بر مردم، لازم شمرده، و نخستین کاری است که در اسلام، فرا گرفتن آن واجب است، و نخستین عملی است که انسان در قیامت در باره‏ی آن، بازجویی می‏شود. اگر این عمل، مورد قبول خداوند قرار …

شناخت نامه نماز (عربی - فارسی) (دوره دو جلدی)
پیش‏گفتار نماز، به عنوان سرآمد عبادات، ویژگی‏هایی دارد که هیچ عبادت دیگری از آنها برخوردار نیست. این ویژگیها، به تفصیل، در آیات قرآن و احادیث پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام آمده که در این‏جا به مهم‏ترین آنها اشاره میشود. ویژگیهای نماز نماز، نخستین فریضه‏ای است که خداوند سبحان، انجام دادن آن را بر مردم، لازم شمرده، و نخستین کاری است که در اسلام، فرا گرفتن آن واجب است، و نخستین عملی است که انسان در قیامت در باره‏ی آن، بازجویی می‏شود. اگر این عمل، مورد قبول خداوند قرار …

شهادت نامه امام حسین (ع) بر پایه منابع معتبر - جلد اول
بررسى جامع و همه ‏جانبه زندگى پیشوایان دینى (پیامبر صلى الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام)، از آن رو که به فهم درست گفتار، رفتار و موضع گیرى آنان در شرایط گوناگون مى‏ انجامد، ضرورى است؛ زیرا نگاه تجزیه ‏اى و تک‏ بعدى، از آفتِ بدفهمى مصون نیست. در نگاه جامع مى‏توان رشته پیوند حلقه‏ هاى به ظاهر گسسته را پیدا کرد، چنان که با همین نگاه مى‏توان تعارض ظاهرى برخى سخنان و رفتارها را برطرف ساخت. این جامع‏ نگرى، تنها با پژوهش‏هاى علمى و روشمند در باره هر یک از این پیشوایان، تحقّق مى ‏یابد که …

شهادت نامه امام حسین (ع) بر پایه منابع معتبر - جلد دوم
بررسى جامع و همه ‏جانبه زندگى پیشوایان دینى (پیامبر صلى الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام)، از آن رو که به فهم درست گفتار، رفتار و موضع گیرى آنان در شرایط گوناگون مى‏ انجامد، ضرورى است؛ زیرا نگاه تجزیه ‏اى و تک‏ بعدى، از آفتِ بدفهمى مصون نیست. در نگاه جامع مى‏توان رشته پیوند حلقه‏ هاى به ظاهر گسسته را پیدا کرد، چنان که با همین نگاه مى‏توان تعارض ظاهرى برخى سخنان و رفتارها را برطرف ساخت. این جامع‏ نگرى، تنها با پژوهش‏هاى علمى و روشمند در باره هر یک از این پیشوایان، تحقّق مى ‏یابد که …

شهادت نامه امام حسین (ع) بر پایه منابع معتبر (دوره دو جلدی)
بررسی جامع و همه ‏جانبه زندگی پیشوایان دینی (پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام)، از آن رو که به فهم درست گفتار، رفتار و موضع گیری آنان در شرایط گوناگون می‏ انجامد، ضروری است؛ زیرا نگاه تجزیه ‏ای و تک‏ بعدی، از آفتِ بدفهمی مصون نیست. در نگاه جامع می‏توان رشته پیوند حلقه‏ های به ظاهر گسسته را پیدا کرد، چنان که با همین نگاه می‏توان تعارض ظاهری برخی سخنان و رفتارها را برطرف ساخت. این جامع‏ نگری، تنها با پژوهش‏ های علمی و روشمند در باره هر یک از این پیشوایان، تحقّق می ‏یابد که …

علم و حکمت در قرآن و حدیث
علم و حکمت در قرآن و حدیث (1) در این کتاب تلاش شده با بهره‏گیرى از متن قرآن و احادیث اسلامى از طریق فریقین، دیدگاههاى اسلام در باره جایگاه علم و معرفت ، حقیقت علم ، آثار علم ، مبادى و موانع معرفت ، تعلیم ، تعلّم و عالم به طور مبسوط به جهان علم و دانش عرضه شود . علم و حکمت در قرآن و حدیث (2) «و به او [عیسى علیه‏السلام]کتاب و حکمت و تورات و انجیل مى‏آموزد» . «چون خدا فرمود : اى عیسى‏بن مریم! نعمتم را بر خود و بر مادرت به یاد آور ، هنگامى که تو را به روح‏القدس تأیید کردم . در گاهواره و در بزرگسالى با مردم …

فرهنگ نامه آرزو
فرهنگ نامه آرزو، مدخلی دیگر از دانش نامه میزان الحکمه است که به صورت مستقل، منتشر می شود. در این دانش نامه، واژه ها و اصطلاحاتی که در قرآن و حدیث، کاربرد فرهنگی گسترده ای دارند، به ترتیب الفبایی، با نظمی نوین و با ذکر نمونه کاربرد ها (شواهد)، معناشناسی و تحلیل و تبیین می گردند و چنانچه کاربرد فرهنگی ویژه و بسامد استفاده بالایی داشته باشند، به صورت کتاب مستقل (با عنوان «فرهنگ نامه» یا «حکمت نامه» ) نیز منتشر می شوند. در این فرهنگ نامه، مسائل مهمی همچون: نقش آرزو در زندگی، گم شده حقیقی انسان، راه …

فرهنگ نامه ادب
فرهنگ نامه ی ادب، مدخلی از دانش نامه ی میزان الحکمه است که به صورت مستقل، منتشر می شود. در این دانش نامه، واژه ها و اصطلاحاتی که در قرآن و احادیث، کاربرد فرهنگی گسترده ای دارند، به ترتیب الفبایی، با نظمی نوین و با ذکر نمونه کاربردها (شواهد)، معنا شناسی و تحلیل و تبیین می گردند. فرهنگ نامه ی ادب، نخستین کتاب از مجموعه فرهنگ نامه هایی است که با هدف تصحیح و تقویت فرهنگ ارزش های رفتاری ارائه می گردد. در این فرهنگ نامه، مسایل مهمی، مانند: تعریف ادب، انواع و مراتب ادب، نقش ادب در زندگی، خاستگاه های ادب، …

فرهنگ نامه اذان
فرهنگ نامه ی اذان، مدخلی دیگر از دانش نامه ی میزان الحکمه است که به صورت مستقل، منتشر می شود. در این دانش نامه، واژاه ها و اصطلاحاتی که در قرآن و حدیث، کاربرد فرهنگی گسترده ای دارند، به ترتیب الفبایی، با نظمی نوین و با ذکر نمونه کاربردها (شواهد)، معناشناسی و تحلیل و تبیین می گردند و چنانچه کاربرد فرهنگی ویژه و بسامد استفاده ی بالایی داشته باشد، به صورت کتاب مستقل (با عنوان «فرهنگ نامه» یا «حکمت نامه») نیز منتشر می شوند. در این فرهنگ نامه، مسائل مهمی همچون: آغاز تشریع اذان، اهمیت گسترش اذان، حکمت …

فرهنگ نامه اعتکاف
در این کتاب، تمام مباحث مربوط به اعتکاف از منظر قرآن و حدیث مورد بررسی قرار گرفته است. کتاب فرهنگ نامه اعتکاف مشتمل بر 6 فصل است و در این فصول مباحث ذیل گنجانده شده است: فصل اول: فضیلت، واجبات و آداب اعتکاف فصل دوم: برکات حضور معتکف در مسجد فصل سوم: برکات روزه در ایام البیض فصل چهارم: فضیلت ماه رجب و روزه آن فصل پنجم: فضیلت یاد خدا برای معتکف فصل ششم: کارهای شایسته برای معتکف اعتکاف جامع همه فضیلت ها و برکاتی است که در قرآن و حدیث با حضور در مسجد، روزه داری و یاد خداوند سبحان محقق می شود. اعتکف …

فرهنگ نامه امنیت ملی
فرهنگ ‏نامه، کتابی است که در آن، دانش، فرهنگ‏ و حکمت باشد و فرهنگ ‏نامه امنیت ملی‏، قطره ‏ای از دریای بیکران علوم و معارف ناب اسلامی و مَدخَلی‏ دیگر از دانش‏نامه قرآن و حدیث‏ است که به صورت مستقل، منتشر می‏ شود. در این دانش‏نامه، واژه‏ ها و اصطلاحاتی که در قرآن و احادیث، کاربرد فرهنگی گسترده ‏ای دارند، به ترتیب الفبایی، با نظمی نوین و با ذکر نمونه کاربردها (شواهد)، معناشناسی و تحلیل و تبیین می‏گردند. در لابه ‏لای این دانش‏نامه، برخی مَدخل‏ها، از کاربرد فرهنگی ویژه و بَسامد استفاده …

فرهنگ نامه بصیرت
فرهنگ نامه ، کتابى است که در آن ، دانش ، فرهنگ و حکمت باشد و فرهنگ نامه بصیرت ، قطره اى از دریاى بیکران علوم و معارف ناب اسلامى و مَدخَلى دیگر از دانش نامه قرآن و حدیث است که به صورت مستقل ، منتشر مى شود . در این دانش نامه ، واژه ها و اصطلاحاتى که در قرآن و احادیث ، کاربرد فرهنگى گسترده اى دارند ، به ترتیب الفبایى ، با نظمى نوین و با ذکر نمونه کاربردها (شواهد) ، معناشناسى و تحلیل و تبیین مى گردند . در لابه لاى این دانش نامه ، برخى مَدخل ها ، از کاربرد فرهنگى ویژه و بَسامد استفاده بالایى برخوردارند . …

فرهنگ نامه تجارت و داد و ستد
فرهنگ، مجموعه ‏ای است از: باورها، آداب و رسوم، اندیشه‏ ها، ادبیّات، هنرها، ارزش‏ ها، دانش ‏ها و نیز شیوه زندگی که در طیّ تجربه تاریخی جوامع، شکل می‏ گیرد و از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. بی تردید، بخش اصلی و بنیادین فرهنگ و هویّت جوامع اسلامی برگرفته از قرآن کریم و گفتار و رفتار پیامبر اکرم صلی ‏الله‏ علیه‏ و ‏آله و اهل بیت مطهّر اوست. بر این پایه، فراهم ساختن زمینه آگاهی از مفاهیم مهم و پرکاربُرد دین، موجب گسترش و تعمیق فرهنگ دینی در امّت اسلامی فراهم می‏ آورد و بدین سان می ‏توان کتاب‏ …

فرهنگ نامه توبه
فرهنگ‏نامه توبه، از جمله فرهنگ‏نامه‏ هایی است که با هدف تصحیح فرهنگ و تقویت ارزش ‏های رفتاری، نگارش یافته است. با توجه به این که قرآن، همه اهل ایمان را به توبه دعوت کرده،این فرهنگ‏نامه از اهمّیت ویژه‏ ای برخوردار است؛ زیرا همگان نیاز به توبه دارند، هر چند توبه از گناهان مختلف، متفاوت است. در درآمد این فرهنگ‏نامه، توضیحی کوتاه در باره واژه ‏شناسی «توبه» آمده و به کاربرد واژه «توبه» برای خداوند سبحان و انسان در فرهنگ قرآن و حدیث، اشاره گردیده و حقیقت توبه، نیاز همگان به توبه و مقصود از …

فرهنگ نامه جمعه (فارسی - عربی)
مجموعه فضیلت های شب و روز جمعه با عنوان «فرهنگ نامه جمعه» به دو زبان فارسی ـ عربی می باشد. «فرهنگ نامه جمعه»، مدخلی از دانش نامه قران و حدیث است، که به صور ت مستقل، برجسته ترین نکات و دستورالعمل، جهت فرهنگ سازی و بهره برداری از برکات شب و روز جمعه را روایت می کند. بخش نخست کتاب با عنوان «فضیلت ها و آداب جمعه»، در چهار فصل به فضیلت ها و ویژگی های جمعه، آداب شب جمعه، آداب روز جمعه و دعاهای جمعه می­پردازد. بخش دوم کتاب با عنایت به جایگاه نمازجمعه در اسلام، به این موضوع اختصاص یافته است، در این بخش …

فرهنگ نامه زیارت عتبات: بر پایه منابع معتبر
تاکنون کتاب های مفید و ارزنده ای درباره زیارت عتبات عالیات و بهره گیری از این انوار مقدس نگارش یافته اند؛ اما «فرهنگ نامه زیارت عتبات» تالیف آیت الله محمدی ری شهری، تلاشی است نو که با نظمی نوین، رهنمودهای اهل بیت علیه السلام را در جهت فرهنگ سازی زیارت آستان های خاندان رسالت تقدیم علاقه مندان می کند. ویژگی های این کتاب عبارت اند از: جامعیت نسبی: در این کتاب تلاش شده است آنچه مورد نیاز زائران است از منابع قابل استناد گزینش و ارائه شود. آداب و آفات زیارت: در این مجموعه ضمن بیان آداب و آفات زیارت، …

فرهنگ نامه مباهله: روشی در رویارویی با دگراندیشان
این کتاب برگرفته شده از دانش نامه قرآن و حدیث است و با هدف استوارسازی فرهنگ دینی، اصلاح فرهنگ عمومی و ترویج معارف اصیل اسلام منتشر می شود. مباحث و مطالب مطرح شده در کتاب شامل عناوین زیر است: واژه شناسی مباهله ، قطعیت صدور حدیث مباهله و دلالت آن بر حقانیت اسلام و جانبداری این آیین از منطق و صلح ، اثبات برتری اهل بیت علیهم السلام و نیز تبیین مشروعیت مباهله برای اثبات حق در همه زمان ها و زمینه ها . و در ادامه ، نصوص مرتبط با موضوع مباهله در چهار فصل ارایه می گردد : مباحث فصل اول عبارت اند از : مبدأ …

فرهنگ نامه مرثیه سرایی و عزاداری حضرت سیدالشهداء علیه السلام
نویسنده این کتاب در پیش گفتار خود با تاکید بر اهمیت و جایگاه ویژه عزاداری و مرثیه سرایی برای حضرت سیدالشهداء (ع) و نقش سازنده فردی، فرهنگی و اجتماعی و سیاسی آن براین نکته اهتمام می ورزد که این حرکت پر برکت، مانند همه اقدامات مفید و سودمند، بدون آفت نیست و دشمنان پیدا و ناپیدای اسلام ناب از دیرباز برای تحریف این فرهنگ، برنامه ریزی و تلاش می کنند. آیت الله محمدی ری شهری در مقدمه این کتاب می افزاید: فرهنگنامه مرثیه سرایی حضرت سیدالشهداء(ع) ضمن ادامه راه کتاب هایی همچون "لؤلؤ مرجان " و "حماسه حسینی" …

فرهنگ نامه مسجد
کتاب «فرهنگ نامه مسجد» با الهام گرفتن از قرآن و احادیث اسلامی، با هدف گسترش فرهنگ حضور عموم مسلمانان و خصوصا جوانان در مسجد می باشد. از دیگر اهداف دیگر این کتاب، چگونگی طراحی و معماری مسجد، احترام به این پایگاه مقدس، رعایت احکام و آداب آن، اهمیت مساجد تاریخی، لزوم هوشیاری در برابر سوء استفاده های سیاسی و اجتماعی از این پایگاه و تقویت فرهنگ ساختن مسجد است. کتاب «فرهنگ نامه مسجد» بخشی از دانشنامه میزان الحکمة است که به اهمیت آن موضوع به صورت مستقل ارائه گردیده است. این کتاب در یازده فصل تدوین …

فرهنگ نامه مهمانی
ین فرهنگ نامه برای نخستین بار، رهنمودهای قرآن و احادیث اسلامی را درباره ارزش فرهنگ مهمان نوازی و آدابی که رعایت آن ها بر مهمان و میزبان ضروری است، به صورتی نسبتاً جامع و با نظمی نوین، ارائه می کند. متون این مجموعه با همکاری محققان «پژوهشکده علوم و معارف حدیث» گردآوری و توسط آیت الله محمدی ری شهری تنظیم و تدوین شده است. این کتاب شامل پنج فصل است؛ تشویق به مهمان نوازی؛ آنچه شایسته میزبان است؛ آنچه شایسته میزبان نیست؛ آنچه شایسته مهمان است؛ آنچه شایسته مهمان نیست.

فرهنگ نامه نماز جماعت
نماز جماعت، یکی از بارزترین عرصه هایی است که تشکّل هر روزه مسلمانان و نزدیک شدن دل هایشان در پرتو یاد خدای سبحان در آن جلوه گر می شود.در همین راستا و به منظور ترغیب هر چه بیشتر میلمانان به نماز جماعت، در احادیث اسلامی از آثار، برکات و پاداش های مهم آن سخن به میان آمده، و نسبت به ترک بدون عذر آن، هشدار داده شده است که با اندکی دقت و تأمل در این احادیث، حکمت آن همه تأکید و تشویق روشن می شود. این کتاب برگرفته از هفت فصل می باشد که به ترتیب چنین می باشد: فصل یکم: تشریع نماز جماعت فصل دوم: اهمیت دادن به …

فرهنگ نامه نماز جمعه
در این کتاب حدیث هایی عرضه شده که به نماز جمعه پرداخته اند. ترجمه ی احادیث، متن اصلی کتاب است و عربی آنها در پاورقی است. تمام کتاب برگرفته از دانشنامه قرآن و حدیث است. محتوای کتاب در هشت فصل زیر سامان یافته است: فصل نخست: آغاز تشریع نماز جمعه فصل دوم: برپایی نماز جمعه فصل سوم: شرایط نماز جمعه فصل چهارم: چگونگی نماز جمعه فصل پنجم: وقت نماز جمعه فصل ششم: آنچه شایسته است نمازگزار جمعه انجام دهد فصل هفتم: آنچه شایسته نیست نمازگزار جمعه انجام دهد فصل هشتم: نمونه هایی از خطبه های پیامبر و امام مهم …

فلسفه وحی و نبوت
فلسفه وحی ، فلسفه انسان است .مطالعه دقیق مکبهایی که زاییده مغز انسان است و به عنوان راه رهایی و تکامل جامعه مطرح می شود و ملاحظه نابسامانیها ، رنجها ، ستمها ، بدبختیها و مشکلاتی که جامعه امروز و دیروز بشر با آن دست به گریبان بوده و هست ، برای هیچ اندیشمند منصفی جای تردید بقی نمی گذارد که هیج یک از این مکتبها در عمل نمی توانند رهایی و تکامل انسان را تضمین کنند و تا کنون هیچ یک نتوانسته اند این آرمان را تحقق بخشند. تودهای مستضعف جهان ، کم کم احساس می کنند که یگانه راه رهایی و کمال ، پیروی از مکتبی …

کرائم قرآن در فضائل اهل بیت
در کنار کتاب های بسیاری که تاکنون در تفسیر آیات مربوط به فضائل اهل بیت (ع) به رشته تحریر در آمده است، این پژوهش نیز در پی آن است که شرحی روزآمد و مستند بر شماری از این آیات ارائه کند که مقبول شیعه و اهل سنت است. از دیگر ویژگی های این کتاب، تحلیل روایات تفسیری ذیل هر آیه، پاسخ به شبهات مطرح شده درباره دلالت های آیات، و نیز عرضه پیام آیات است. این کتاب با گزینش چهل آیه از میان آیات فراوان قرآن درباره خاندان رسول خدا (ص) و بررسی روایت ها و تفسیرهای ناظر به آنها، برجسته ترین فضائل، حقوق و ویژگی های اهل …

کیمیای عشق
امروز، جهان بیش از هر وقت دیگر، تشنه دوستى و الفت و مهر و محبّت است. در دنیاى امروز که بدبینى، کینه توزى، خشونت و ترور بر جهان حکومت مى کند، جامعه بشرى بیش از هر زمانى احساسِ نیاز به کیمیاى محبّت دارد. کیمیاى محبّت، اصلى ترین عامل تنش زدایى در سطح بین الملل و تنها راه رسیدن به صلح همه جانبه و فراگیر است. امّا باید توجّه داشت که تنها با سخن و شعار و گفتگو، نمى توان به این کیمیا دست یافت . راه دست یابى به این کیمیا، خودسازى و اصلاح فرهنگ عمومى است و نخستین گام در این راه، مبارزه با عوامل کینه و نفرت، و …

کیمیای محبت: یادنامه شیخ رجبعلی خیاط (نکوگویان)
«کیمیای محبت» پس از « تندیس اخلاص» دومین اثری است که حجت الاسلام ری شهری در آن به شرح زندگی، حالات و سخنان عبدصالح خداوند، عارف واصل، جناب شیخ رجبعلی خیاط پرداخته است. این اثر به نوعی، کامل شده و متن منقح «تندیس اخلاص» با اضافات و تصحیح مواردی است که درکتاب پیشین آمده بود. کتاب، مزین به آیات و روایات، درسها، عبرتها و تبیین مسائلی است که می تواند برای همگان مفید و منشأ هدایت باشد. وجود چاپهای متعدد این اثر، نشانگر عمق استقبال و تشنگی خاصی است که قشرهای مختلف مردم نسبت به این گونه آثار دارند. جاذبه …

گزیده اهل بیت (ع) در قرآن و حدیث (فارسی - عربی)
این کتاب با موضوع ویژگی ها، شناخت، اخلاق و علم اهل بیت(ع) بر اساس دیدگاه های قرآن و حدیث می باشد. عصاره پژوهشی است قرآنی رفیع خاندان رسالت و نیز نبیین ضرورت بهره گیری هدایت جویان از این همسنگان قرآن کریم.

گزیده حکمت نامه رضوی (فارسی - عربی)
باز خوانی زندگانی امام رضا علیه اسلام از ابتدا تا شهادت، دارای نکات بسیار ارزشمند و آمورنده ای است. مدت نسبتا طولانی امامت امام علیه الاسم از یک سو، وشکل گیری جریانات انجرافی و رخداد های سیاسی از سوی دیگر، زندگی ایشان را از زندگی دیگر امامان، ممتاز ساخته است. پیش از ارائه متن حکمت نامه رضوی، به منظور آشنایی با آن امام تاریخ اجمالی زندگی ایشان در هشت بخش، تقدیم خوانندگان عزیز میگردد. بهره گیری از منابع متعدد و معتبر تاریخی - حدیثی و همچنین اختصار نویسی از ویژگی های این نوشتار است.

گزیده دانش نامه امیرالمومنین علیه السلام
اکنون‏ گزیده دانش‏نامه امیر المؤمنین علیه السلام‏، به سانِ آینه، موضوعات کتاب اصلی را این گونه نمایان ساخته است: بخش یکم: تبار امام علی علیه السلام. در این بخش، از نیاکان امیر مؤمنان و محیط رشد و زندگانی وی، پدر و مادر وی، نام‏ها و کنیه‏ ها و لقب‏ های وی، سیرت و صورت ایشان، ازدواج ‏های امام علیه السلام، و زنان و فرزندان او، سخن رفته است. بخش دوم: امام علی علیه السلام باپیامبر صلی الله علیه و آله. این بخش، نشان می‏دهد که امام علیه السلام، دوش به دوش پیامبر خدا صلی الله علیه و آله، از بعثت تا …

گزیده دانشنامه امام حسین (ع)
دانش نامه امام حسین علیه السلام بر پایه قرآن ، حدیث و تاریخ ، نگاهی نو به زندگانی ابرمردی است که نام او با حریت و مردانگی و نیز ایثار ، از جان گذشتگی و شهادت در راه حق گره خورده است . این دانش نامه ، با طرحی نو ، پردازشی ابتکاری و نظمی جدید و کارآمد ، آموزنده ترین آموزه های بزرگْ شخصیتی که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله ، او را «چراغ هدایت و کشتی نجات» نامیده در پیش دید پژوهشگران و جستجوگران معارف حسینی و تشنگان حقیقت ، قرار می دهد . شماری از ویژگی های این دانش نامه از این قرار است : الف ـ استناد به …

گزیده سیره پیامبر خاتم (ص) (فارسی - عربی)
سبک زندگی، هر چند برآمده از باورها و نگرش خاصّ انسان به ارزش ‏هاست، امّا بر اساس تعاملِ اخلاق و رفتار، و اثرپذیری روح از رفتار، در حدّ خود می ‏تواند به تغییر نگرش انسان بینجامد و به تدریج یا یکباره، هویت او را دست‏خوش تغییر کند. سبک زندگی همچنین در عرصه اجتماع می ‏تواند زمینه واگرایی یا همگرایی میان گروه ‏های اجتماعی و سیاسی را فراهم آورد. افرادی که برای مدّت طولانی، شبیه به هم رفتار و مانند هم فکر می ‏کنند و به چیزهایی یکسان می ‏گرایند و حساسیت‏ هایی همسان نشان می ‏دهند، در درازمدّت، یک …

گزیده شناخت نامه قرآن بر پایه قرآن و حدیث
۱. این گزیده، عمده مباحث شناخت‏ نامه قرآن را تنها در مقیاسى کوچک‏تر، در خود، جاى داده است؛ ۲. غالب مقالات تحلیلى مندرج در شناخت ‏نامه، عیناً در این گزیده آمده است؛ ۳. تمامى عنوان‏هاى اصلى و بیشتر عنوان‏هاى فرعى کتاب، در گزیده قابل دستیابى‏ اند. آنچه بیش از همه مشمول تلخیص و گزیده‏ سازى قرار گرفت، آیات و به ویژه روایات متعددى است که با هدف تقویت مطالب، از منابع مختلف، ذیل یکایک عنوان‏ ها گرد آمده بودند؛ ۴. گویاترین متن‏ها، از منابع معتبرتر، در ذیل هر عنوان انتخاب شدند؛ ۵. ترجمه آیات و …

گزیده شناخت نامه نماز
رهیابی انسان برآمده از خاک تیره به سراپرده قدس الهی در گروی نورانیتی است که منبع آن نماز است. نماز نیکوترین یادکرد پدید آرنده منعمی است که آرامش بخش دلها است. دلهایی که بی یاد او چونان برگی طوفان زده و جدا افتاده از درخت تنومند هستی، پیاپی سرکوب حوادث‏اند. نماز سرود بندگی خدا است. همان که به گردن نهادن طَوقش، افتخاری برای همه بزرگ مردان کوی آزادگی است. نماز را باید دگرباره شناخت و با شناختی فزون تر، بدان همّت گماشت. مباد که قدر آن، چنان که باید ندانیم و از بیکران فیضش کم بهره بمانیم. معرفی …

ماه خدا پژوهشی جامع درباره ماه مبارک رمضان از نگاه قرآن و حدیث (دوره دو جلدی)
ماه خدا پژوهشى است جامع در باره ماه مبارک رمضان از نگاه قرآن و حدیث که به زبان فارسى و در سال ۱۳۸۳ ش، نوشته شده است. ساختار کتاب با یک مقدمه و درآمد از نویسنده در بیان نکاتى پیرامون آن آغاز و مطالب در پنج بخش، در دو جلد، تنظیم شده است. روش کار نویسنده در بررسى، کاوش و مستندسازى مباحث در این مجموعه، متکى به عناصر زیر است: ۱. از دیدگاه وى، احادیثى که از خاندان پیامبر( ص) روایت شده‏اند، در واقع، حدیث پیامبرند. ۲. وى کوشیده است در حد توان، همه روایات مربوط به هر موضوع را از منابع گوناگون شیعه و اهل سنت، …

مراقبات ماه رمضان
از نگاه اسلام، فلسفه خلقت انسان و هدفِ در نظر گرفته شده براى او، رسیدن به کمال مطلق است. از این رو، آنچه در منابع و متون اسلامى به عنوان رمز و راز بعثت پیامبران الهى آمده است (همچون: عدالت، علم و آزادى)، مقدّمه تربیت انسان و رسیدن او به مرتبه «انسان کامل» است. بر پایه این شناخت، براى آنان که اسلام را باور دارند و به این آیینْ دل‏ بسته‏ اند، سزاوار است که از هر فرصتى براى رسیدن به این هدف والا، بهره بگیرند. در این میان، ماه رمضان براى خداجویان سالک، فرصتى است بى‏ همتا، که اگر به خوبى مورد استفاده …

مناظره های آموزنده
آزادی بحث و انتقاد در مسائل مذهبی ، یکی از ویژگی‏های فرهنگ اسلام است‏ و هنگامی به اهمیّت این آزادی پی می ‏بریم که می‏بینیم پس از گذشت حدود ده قرن از تاریخ اسلام و رشد نسبی افکار،در کشورهایی مانند : فرانسه، ایتالیا و پرتغال ، هیچ‏کس حقّ کوچک‏ترین ایراد به فروع مذهب کاتولیکی را نداشت، تا چه رسد به اصول، و کمترین ایراد و اظهار نظر کافی بود که ایراد کننده را محکوم به مرگ نماید . با جرأت می‏توان گفت که در هیچ آیینی به اندازه اسلام ، آزادی اندیشه و ابراز عقیده وجود نداشته، تا در پرتو آن ، مخالفان …

منتخب میزان الحکمه با ترجمه فارسی
این مجموعه عظیم نام خود را از سخن بلند پیامبر اسلام (ص) وام گرفته که فرموده است: «أنا میزان الحکمه و علی لسانه» من ترازوی حکمتم و علی زبانه آن. حدیث، چنانچه می دانیم دومین مصدر تشریع پس از قرآن و ثقل کبیر درکنار ثقل اکبر است. حدیث، پس از قرآن، بیشترین نقش را در پی ریزی معارف و احکام دینی و شکل گیری و بالندگی علوم اسلامی ایفا کرده است. به تعبیر مؤلف کتاب، حدیث، کلید فهم قرآن و دریافت معانی آن و تنها راه شناخت سیره پیشوایان بزرگ اسلام است، سیره ای که نمایانگر میراث پیامبر (ص) و خاندان بزرگ آن حضرت است. …

منتخب میزان الحکمه با ترجمه فارسی - جلد اول
این اثر منتخب ای دو جلدی از مجموعه عظیم میزان الحکمه است تلخیص سید حمید حسینی و ترجمه رضا شیخی به چاپ رسیده است. مجموعه عظیم میزان الحکمه، نام خود را از سخن بلند پیامبر اسلام (ص) وام گرفته که فرموده است: «أنا میزان الحکمه و علی لسانه» من ترازوی حکمتم و علی زبانه آن. حدیث، چنانچه می دانیم دومین مصدر تشریع پس از قرآن و ثقل کبیر درکنار ثقل اکبر است. حدیث، پس از قرآن، بیشترین نقش را در پی ریزی معارف و احکام دینی و شکل گیری و بالندگی علوم اسلامی ایفا کرده است. به تعبیر مؤلف کتاب، حدیث، کلید فهم قرآن و …

منتخب میزان الحکمه با ترجمه فارسی - جلد دوم
این اثر منتخب ای دو جلدی از مجموعه عظیم میزان الحکمه است تلخیص سید حمید حسینی و ترجمه رضا شیخی به چاپ رسیده است. مجموعه عظیم میزان الحکمه، نام خود را از سخن بلند پیامبر اسلام (ص) وام گرفته که فرموده است: «أنا میزان الحکمه و علی لسانه» من ترازوی حکمتم و علی زبانه آن. حدیث، چنانچه می دانیم دومین مصدر تشریع پس از قرآن و ثقل کبیر درکنار ثقل اکبر است. حدیث، پس از قرآن، بیشترین نقش را در پی ریزی معارف و احکام دینی و شکل گیری و بالندگی علوم اسلامی ایفا کرده است. به تعبیر مؤلف کتاب، حدیث، کلید فهم قرآن و …

منتخب میزان الحکمه با ترجمه فارسی (دوره دو جلدی)
این اثر منتخب ای دو جلدی از مجموعه عظیم میزان الحکمه است تلخیص سید حمید حسینی و ترجمه رضا شیخی به چاپ رسیده است. مجموعه عظیم میزان الحکمه، نام خود را از سخن بلند پیامبر اسلام (ص) وام گرفته که فرموده است: «أنا میزان الحکمه و علی لسانه» من ترازوی حکمتم و علی زبانه آن. حدیث، چنانچه می دانیم دومین مصدر تشریع پس از قرآن و ثقل کبیر درکنار ثقل اکبر است. حدیث، پس از قرآن، بیشترین نقش را در پی ریزی معارف و احکام دینی و شکل گیری و بالندگی علوم اسلامی ایفا کرده است. به تعبیر مؤلف کتاب، حدیث، کلید فهم قرآن و …

منتخب نهج الذکر همراه با ترجمه
کتاب «منتخب نهج الذکر» منتخبی است از کتاب 4 جلدی «نهج الذکر» تألیف آیت‌الله محمدی ری شهری که درباره 10 عنوان از بارزترین مصادیق ذکر در قرآن و احادیث اهل بیت(ع) به تفصیل مطالبی ارائه کرده است. در این مجموعه همه روایات مربوط به هر موضوع از منابع گوناگون شیعه و اهل سنت، استخراج و کامل‌ترین، موثق‌ترین و کهن‌ترین آن‌ها گزینش شده است. از دعاها نیز، جز در مواردی اندک، تنها از ادعیه‌ای که مستند به پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) است بهره گرفته شده است. از آوردن روایات تکراری اجتناب شده است، جز در مواردی که نکته …

میزان الحکمه با ترجمه فارسی - جلد اول
میزان الحکمة دانشنامه حدیثی جدیدی است که به کوشش آیت الله محمد محمدی ری شهری گردآوری شده است. این مجموعه مقدمه طرح بزرگی است که در آن تمامی روایات مرتبط به مسائل فکری، اخلاقی و اجتماعی از منابع مختلف حدیثی شیعه و اهل سنت استخراج شده، ذیل موضوعات مشخص در مجموعه بزرگی به نام موسوعة میزان الحکمة عرضه خواهد شد. میزان الحکمة از چند ویژگی برخوردار است: 1- هدف از ارائه چنین اثری، نگاه جامع به معارف دینی است که فهم عمیق تعالیم الهی را به دنبال دارد. این نگاه، محصول تفسیر هر آیه و یا روایت در منظومه …

میزان الحکمه با ترجمه فارسی - جلد پنجم
میزان الحکمة دانشنامه حدیثی جدیدی است که به کوشش آیت الله محمد محمدی ری شهری گردآوری شده است. این مجموعه مقدمه طرح بزرگی است که در آن تمامی روایات مرتبط به مسائل فکری، اخلاقی و اجتماعی از منابع مختلف حدیثی شیعه و اهل سنت استخراج شده، ذیل موضوعات مشخص در مجموعه بزرگی به نام موسوعة میزان الحکمة عرضه خواهد شد. میزان الحکمة از چند ویژگی برخوردار است: 1- هدف از ارائه چنین اثری، نگاه جامع به معارف دینی است که فهم عمیق تعالیم الهی را به دنبال دارد. این نگاه، محصول تفسیر هر آیه و یا روایت در منظومه …

میزان الحکمه با ترجمه فارسی - جلد چهاردهم
میزان الحکمة دانشنامه حدیثی جدیدی است که به کوشش آیت الله محمد محمدی ری شهری گردآوری شده است. این مجموعه مقدمه طرح بزرگی است که در آن تمامی روایات مرتبط به مسائل فکری، اخلاقی و اجتماعی از منابع مختلف حدیثی شیعه و اهل سنت استخراج شده، ذیل موضوعات مشخص در مجموعه بزرگی به نام موسوعة میزان الحکمة عرضه خواهد شد. میزان الحکمة از چند ویژگی برخوردار است: 1- هدف از ارائه چنین اثری، نگاه جامع به معارف دینی است که فهم عمیق تعالیم الهی را به دنبال دارد. این نگاه، محصول تفسیر هر آیه و یا روایت در منظومه …

میزان الحکمه با ترجمه فارسی - جلد چهارم
میزان الحکمة دانشنامه حدیثی جدیدی است که به کوشش آیت الله محمد محمدی ری شهری گردآوری شده است. این مجموعه مقدمه طرح بزرگی است که در آن تمامی روایات مرتبط به مسائل فکری، اخلاقی و اجتماعی از منابع مختلف حدیثی شیعه و اهل سنت استخراج شده، ذیل موضوعات مشخص در مجموعه بزرگی به نام موسوعة میزان الحکمة عرضه خواهد شد. میزان الحکمة از چند ویژگی برخوردار است: 1- هدف از ارائه چنین اثری، نگاه جامع به معارف دینی است که فهم عمیق تعالیم الهی را به دنبال دارد. این نگاه، محصول تفسیر هر آیه و یا روایت در منظومه …

میزان الحکمه با ترجمه فارسی - جلد دوازدهم
میزان الحکمة دانشنامه حدیثی جدیدی است که به کوشش آیت الله محمد محمدی ری شهری گردآوری شده است. این مجموعه مقدمه طرح بزرگی است که در آن تمامی روایات مرتبط به مسائل فکری، اخلاقی و اجتماعی از منابع مختلف حدیثی شیعه و اهل سنت استخراج شده، ذیل موضوعات مشخص در مجموعه بزرگی به نام موسوعة میزان الحکمة عرضه خواهد شد. میزان الحکمة از چند ویژگی برخوردار است: 1- هدف از ارائه چنین اثری، نگاه جامع به معارف دینی است که فهم عمیق تعالیم الهی را به دنبال دارد. این نگاه، محصول تفسیر هر آیه و یا روایت در منظومه …

میزان الحکمه با ترجمه فارسی - جلد دوم
میزان الحکمة دانشنامه حدیثی جدیدی است که به کوشش آیت الله محمد محمدی ری شهری گردآوری شده است. این مجموعه مقدمه طرح بزرگی است که در آن تمامی روایات مرتبط به مسائل فکری، اخلاقی و اجتماعی از منابع مختلف حدیثی شیعه و اهل سنت استخراج شده، ذیل موضوعات مشخص در مجموعه بزرگی به نام موسوعة میزان الحکمة عرضه خواهد شد. میزان الحکمة از چند ویژگی برخوردار است: 1- هدف از ارائه چنین اثری، نگاه جامع به معارف دینی است که فهم عمیق تعالیم الهی را به دنبال دارد. این نگاه، محصول تفسیر هر آیه و یا روایت در منظومه …

میزان الحکمه با ترجمه فارسی - جلد دهم
میزان الحکمة دانشنامه حدیثی جدیدی است که به کوشش آیت الله محمد محمدی ری شهری گردآوری شده است. این مجموعه مقدمه طرح بزرگی است که در آن تمامی روایات مرتبط به مسائل فکری، اخلاقی و اجتماعی از منابع مختلف حدیثی شیعه و اهل سنت استخراج شده، ذیل موضوعات مشخص در مجموعه بزرگی به نام موسوعة میزان الحکمة عرضه خواهد شد. میزان الحکمة از چند ویژگی برخوردار است: 1- هدف از ارائه چنین اثری، نگاه جامع به معارف دینی است که فهم عمیق تعالیم الهی را به دنبال دارد. این نگاه، محصول تفسیر هر آیه و یا روایت در منظومه …

میزان الحکمه با ترجمه فارسی - جلد سوم
میزان الحکمة دانشنامه حدیثی جدیدی است که به کوشش آیت الله محمد محمدی ری شهری گردآوری شده است. این مجموعه مقدمه طرح بزرگی است که در آن تمامی روایات مرتبط به مسائل فکری، اخلاقی و اجتماعی از منابع مختلف حدیثی شیعه و اهل سنت استخراج شده، ذیل موضوعات مشخص در مجموعه بزرگی به نام موسوعة میزان الحکمة عرضه خواهد شد. میزان الحکمة از چند ویژگی برخوردار است: 1- هدف از ارائه چنین اثری، نگاه جامع به معارف دینی است که فهم عمیق تعالیم الهی را به دنبال دارد. این نگاه، محصول تفسیر هر آیه و یا روایت در منظومه …

میزان الحکمه با ترجمه فارسی - جلد سیزدهم
میزان الحکمة دانشنامه حدیثی جدیدی است که به کوشش آیت الله محمد محمدی ری شهری گردآوری شده است. این مجموعه مقدمه طرح بزرگی است که در آن تمامی روایات مرتبط به مسائل فکری، اخلاقی و اجتماعی از منابع مختلف حدیثی شیعه و اهل سنت استخراج شده، ذیل موضوعات مشخص در مجموعه بزرگی به نام موسوعة میزان الحکمة عرضه خواهد شد. میزان الحکمة از چند ویژگی برخوردار است: 1- هدف از ارائه چنین اثری، نگاه جامع به معارف دینی است که فهم عمیق تعالیم الهی را به دنبال دارد. این نگاه، محصول تفسیر هر آیه و یا روایت در منظومه …

میزان الحکمه با ترجمه فارسی - جلد ششم
میزان الحکمة دانشنامه حدیثی جدیدی است که به کوشش آیت الله محمد محمدی ری شهری گردآوری شده است. این مجموعه مقدمه طرح بزرگی است که در آن تمامی روایات مرتبط به مسائل فکری، اخلاقی و اجتماعی از منابع مختلف حدیثی شیعه و اهل سنت استخراج شده، ذیل موضوعات مشخص در مجموعه بزرگی به نام موسوعة میزان الحکمة عرضه خواهد شد. میزان الحکمة از چند ویژگی برخوردار است: 1- هدف از ارائه چنین اثری، نگاه جامع به معارف دینی است که فهم عمیق تعالیم الهی را به دنبال دارد. این نگاه، محصول تفسیر هر آیه و یا روایت در منظومه …

میزان الحکمه با ترجمه فارسی - جلد نهم
میزان الحکمة دانشنامه حدیثی جدیدی است که به کوشش آیت الله محمد محمدی ری شهری گردآوری شده است. این مجموعه مقدمه طرح بزرگی است که در آن تمامی روایات مرتبط به مسائل فکری، اخلاقی و اجتماعی از منابع مختلف حدیثی شیعه و اهل سنت استخراج شده، ذیل موضوعات مشخص در مجموعه بزرگی به نام موسوعة میزان الحکمة عرضه خواهد شد. میزان الحکمة از چند ویژگی برخوردار است: 1- هدف از ارائه چنین اثری، نگاه جامع به معارف دینی است که فهم عمیق تعالیم الهی را به دنبال دارد. این نگاه، محصول تفسیر هر آیه و یا روایت در منظومه …

میزان الحکمه با ترجمه فارسی - جلد هشتم
میزان الحکمة دانشنامه حدیثی جدیدی است که به کوشش آیت الله محمد محمدی ری شهری گردآوری شده است. این مجموعه مقدمه طرح بزرگی است که در آن تمامی روایات مرتبط به مسائل فکری، اخلاقی و اجتماعی از منابع مختلف حدیثی شیعه و اهل سنت استخراج شده، ذیل موضوعات مشخص در مجموعه بزرگی به نام موسوعة میزان الحکمة عرضه خواهد شد. میزان الحکمة از چند ویژگی برخوردار است: 1- هدف از ارائه چنین اثری، نگاه جامع به معارف دینی است که فهم عمیق تعالیم الهی را به دنبال دارد. این نگاه، محصول تفسیر هر آیه و یا روایت در منظومه …

میزان الحکمه با ترجمه فارسی - جلد هفتم
میزان الحکمة دانشنامه حدیثی جدیدی است که به کوشش آیت الله محمد محمدی ری شهری گردآوری شده است. این مجموعه مقدمه طرح بزرگی است که در آن تمامی روایات مرتبط به مسائل فکری، اخلاقی و اجتماعی از منابع مختلف حدیثی شیعه و اهل سنت استخراج شده، ذیل موضوعات مشخص در مجموعه بزرگی به نام موسوعة میزان الحکمة عرضه خواهد شد. میزان الحکمة از چند ویژگی برخوردار است: 1- هدف از ارائه چنین اثری، نگاه جامع به معارف دینی است که فهم عمیق تعالیم الهی را به دنبال دارد. این نگاه، محصول تفسیر هر آیه و یا روایت در منظومه …

میزان الحکمه با ترجمه فارسی - جلد یازدهم
میزان الحکمة دانشنامه حدیثی جدیدی است که به کوشش آیت الله محمد محمدی ری شهری گردآوری شده است. این مجموعه مقدمه طرح بزرگی است که در آن تمامی روایات مرتبط به مسائل فکری، اخلاقی و اجتماعی از منابع مختلف حدیثی شیعه و اهل سنت استخراج شده، ذیل موضوعات مشخص در مجموعه بزرگی به نام موسوعة میزان الحکمة عرضه خواهد شد. میزان الحکمة از چند ویژگی برخوردار است: 1- هدف از ارائه چنین اثری، نگاه جامع به معارف دینی است که فهم عمیق تعالیم الهی را به دنبال دارد. این نگاه، محصول تفسیر هر آیه و یا روایت در منظومه …

میزان الحکمه با ترجمه فارسی (دوره چهارده جلدی)
میزان الحکمة دانشنامه حدیثی جدیدی است که به کوشش آیت الله محمد محمدی ری شهری گردآوری شده است. این مجموعه مقدمه طرح بزرگی است که در آن تمامی روایات مرتبط به مسائل فکری، اخلاقی و اجتماعی از منابع مختلف حدیثی شیعه و اهل سنت استخراج شده، ذیل موضوعات مشخص در مجموعه بزرگی به نام موسوعة میزان الحکمة عرضه خواهد شد. میزان الحکمة از چند ویژگی برخوردار است: 1- هدف از ارائه چنین اثری، نگاه جامع به معارف دینی است که فهم عمیق تعالیم الهی را به دنبال دارد. این نگاه، محصول تفسیر هر آیه و یا روایت در منظومه …

نهج الذکر (دوره چهار جلدی)
کتاب 4 جلدی «نهج الذکر» تألیف آیت الله محمدی ری شهری که درباره 10 عنوان از بارزترین مصادیق ذکر در قرآن و احادیث اهل بیت(ع) به تفصیل مطالبی ارائه کرده است. در این مجموعه همه روایات مربوط به هر موضوع از منابع گوناگون شیعه و اهل سنت، استخراج و کامل ترین، موثق ترین و کهن ترین آن ها گزینش شده است. از دعاها نیز، جز در مواردی اندک، تنها از ادعیه ای که مستند به پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) است بهره گرفته شده است. از آوردن روایات تکراری اجتناب شده است، جز در مواردی که نکته مهمی در تفاوت واژه ها و اصطلاحات نهفته بوده …


گردآوری کتاب
حکمت نامه امام حسین (ع) - جلد اول
این کتاب اثری است از استاد محمد ری شهری در دو جلد، باهمکاری آقایان سید محمود طباطبایی و سیدروح الله طباطبایی که توسط عبد الهادی مسعودی ترجمه شده است. کتاب مشتمل بر 10 باب،به ترتیب با عناوین حکمت های عقلی (روایات فراوانی از امام حسین درباب عقل و رابطه آن با حکمت و یقین، حکمت های اعتقادی و شناخت خدا، ایمان و اسلام، قضا و قدر و رجعت)، باب سوم حکمت های عقیدتی و سیاسی (امام شناسی، جایگاه اهل بیت)، رویکرد فقهی (مباحثی مانندوضو، نماز، جهاد، امر به معروف)، حکمت های جامع و گوناگون،حکمت هایی به زبان شعر، …

حکمت نامه امام حسین (ع) - جلد دوم
این کتاب اثری است از استاد محمد ری شهری در دو جلد، باهمکاری آقایان سید محمود طباطبایی و سیدروح الله طباطبایی که توسط عبد الهادی مسعودی ترجمه شده است. کتاب مشتمل بر 10 باب،به ترتیب با عناوین حکمت های عقلی (روایات فراوانی از امام حسین درباب عقل و رابطه آن با حکمت و یقین، حکمت های اعتقادی و شناخت خدا، ایمان و اسلام، قضا و قدر و رجعت)، باب سوم حکمت های عقیدتی و سیاسی (امام شناسی، جایگاه اهل بیت)، رویکرد فقهی (مباحثی مانندوضو، نماز، جهاد، امر به معروف)، حکمت های جامع و گوناگون،حکمت هایی به زبان شعر، …

حکمت نامه امام حسین (ع) (دوره دو جلدی)
این کتاب اثری است از استاد محمد ری شهری در دو جلد، باهمکاری آقایان سید محمود طباطبایی و سیدروح الله طباطبایی که توسط عبد الهادی مسعودی ترجمه شده است. کتاب مشتمل بر 10 باب،به ترتیب با عناوین حکمت های عقلی (روایات فراوانی از امام حسین درباب عقل و رابطه آن با حکمت و یقین، حکمت های اعتقادی و شناخت خدا، ایمان و اسلام، قضا و قدر و رجعت)، باب سوم حکمت های عقیدتی و سیاسی (امام شناسی، جایگاه اهل بیت)، رویکرد فقهی (مباحثی مانندوضو، نماز، جهاد، امر به معروف)، حکمت های جامع و گوناگون،حکمت هایی به زبان شعر، …

زمزم عرفان: یادنامه فقیه عارف، حضرت آیة الله محمدتقی بهجت
کتاب «زمزم عرفان» با موضوع و محوریت زندگی حضرت آیت الله محمد تقی بهجت(ره) به همت آیت الله محمدی ری شهری از سوی انتشارات دارالحدیث در قم منتشر شد. این کتاب با محوریت یادنامه ای درباره این مرجع و عارف بزرگوار تالیف و تدوین شده است و محمد محمدی ری شهری در مقدمه کتاب، درباره روند شکل گیری این مجموعه نوشته است: «واگذار شدن نمایندگى رهبرى در حج در اوایل سال 1370، ایجاب مى‏کرد که براى بهره‏گیرى هر چه بیشتر از مراسم سیاسى ـ عبادىِ حج و برگزارى هر چه بهتر آن، از انفاس قدسى آیت الله بهجت، در این سفر، توشه …


اخبار مرتبط
«فرهنگ نامه بصیرت» منتشر شد : کتاب «فرهنگ نامه بصیرت» در راستای تأکید اخیر رهبر معظم انقلاب بر ضرورت تقویت «بصیرت» در فضای کنونی …
«فرهنگ‌نامه بصیرت» منتشر شد : کتاب «فرهنگ‌نامه بصیرت» در راستای تاکید مقام معظم رهبری بر ضرورت تقویت «بصیرت» در فضای کنونی …
الگوی مصرف از نگاه قرآن و حدیث منتشر شد : کتاب « الگوی مصرف از نگاه قرآن و حدیث » تالیف آیت الله محمدی ری شهری، به دو زبان عربی و فارسی از سوی …
انتشار «تحکیم خانواده از نگاه قرآن و حدیث» : مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث به تازگی چهار کتاب تحکیم خانواده از نگاه قرآن و حدیث، تاریخ حدیث شیعه …
انتشار کتاب «توسعه اقتصادی بر پایه قرآن و حدیث» : کتاب "توسعه اقتصادی بر پایه قرآن و حدیث" اثر آیت الله ری شهری در هزار شمارگان منتشر شد. به گزارش …
انتشار کتاب «شهادت‌نامه امام حسین(ع)» : مسئول تیم تحقیقات دانشنامه 14 جلدی امام حسین(ع) از انتشار گزیده قیام و شهادت امام حسین (ع) و یاران …
با دانشنامه ده جلدی امام مهدی (عج) بیشتر آشنا شوید : دانشنامه امام مهدی علیه السلام بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ، محصول جدید پژوهشکده علوم و معارف حدیث …
بهشت و دوزخ از نگاه قرآن و حدیث منتشر شد : کتاب دو جلدی بهشت و دوزخ از نگاه قرآن و حدیث نوشته محمد محمدی ری شهری از سوی سازمان چاپ و نشر …
تحکیم خانواده از نگاه قرآن و حدیث : چاپ نخست نسخه فارسی کتاب «تحکیم خانواده از نگاه قرآن و حدیث» تألیف آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری، …
جلد چهارم خاطرات آیت‌الله ری‌شهری در نمایشگاه کتاب امسال : مرکز اسناد انقلاب اسلامی در کنار تجدید چاپ و عرضه 3 مجلد خاطرات آیت‌الله محمد ری‌شهری با …
چاپ سی و یکم «کیمیای محبت»؛ شرح حال شیخ رجبعلى خیاط : کتاب «کیمیای محبت» شرح حال شیخ رجبعلى خیاط، از عارفان بزرگ معاصر است که در سال 1376 توسط انتشارات …
چند عنوان کتاب در 6 ماه اول امسال درباره حضرت مسیح(ع) منتشر شده است؟ : بر اساس اطلاعات استخراج شده از شش جلد کتابشناسی ماه، از ابتدای فروردین تا پایان شهریور ماه93 ، تعداد …
دو کتاب جدید ری شهری: فرهنگ نامه امنیت ملی و زمزم عارفان : کتاب فرهنگ نامه «امنیت ملی»، با استفاده از رهنمودهای قرآن و حدیث به دو زبان فارسی- عربی از سوی …
فرهنگنامه زیارت عتبات منتشر شد : فرهنگنامه زیارت عتبات نوشته آیت الله محمدی ری شهری توسط انتشارات دارالحدیث منتشر شد.
کتابشناسی مهدویت به مناسبت نیمه شعبان : به مناسبت سالروز ولادت با سعادت دردانه عالم هستی، حضرت بقیه الله الاعظم (عج) چند اثر برگزیده در حوزه …
گزیده حکمت‌نامه پیامبر اعظم : کتاب «گزیده حکمت‌نامه پیامبر اعظم(ص)» از سوی موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث منتشر شد. این کتاب سخنان …
یاد‌نامه آیت‌الله ‌بهجت(ره) : کتاب «زمزم عرفان» یاد‌نامه آیت‌الله محمدتقی‌بهجت (ره)، تألیف آیت‌الله محمدی ری‌شهری است که به …


نظرات
بحرانی:
1394/12/10
آقای ری شهری احسنت با کتابهاتون مخصوصا میزان الحکمه گل کاشتی من که خیلی استفاده می کنم و دعاتون می کنم


نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!