loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

محمدحسن زورق

استاد گروه معارف دانشکده صدا و سیما

ایشان خود را اینگونه معرفی کرده اند:
در نخستین روزهای بهمن ماه سال 1329 در خانه ای کوچک در تهران بدنیا آمدم . از آن خانه تصویر کمرنگی در ذهنم بر جای مانده است . سپس به خانه ای بزرگتر نقل مکان کردیم . دوران کودکی و نوجوانیم در این خانه گذشت . برای تحصیلات ابتدایی در مدرسه ای از مجموعه مدارس جامعه تعلیمات اسلامی ثبت نام شدم که با خانه ی ما فاصله زیادی داشت . دوره اول متوسطه و بخشی از دوره دوم متوسطه را نیز در تهران تحصیل کردم ولی سرانجام از دبیرستان خرد شیراز در رشته ریاضی دیپلم گرفتم .

در سال 1350 وارد رشته کشاورزی در همدان شدم و درسال 1354 لیسانس گرفتم . از ابتدای سال پنجم دبستان جملات موزونی را می ساختم ولی نخستین شعرم را هنگامی سرودم که دانش آموز کلاس هفتم در دبیرستان علوی بودم . این شعر که ترجمه منظوم حدیثی از امیرالمومنین حضرت علی (ع) درباره مقام معلم خیلی مورد توجه معلم ادبیاتمان قرار گرفت .

همزمان با تحصیل در دبیرستان مدتی نیز به مدرسه مرحوم آیت اله مجتهدی می رفتم و از محضر آن استاد فرهیخته استفاده می کردم.

استعداد و ذوق شعری من از حدود هفده سالگی شکوفا شد. مرحوم مادرم اشعاری داشت ؛ پدرم نیز. عمو و خاله ی من نیز هر دو اهل شعر بوده اند . در خانه ما دیوان بعضی از شعرا نظیر حافظ و پروین اعتصامی وجودداشت که آنها را مطالعه می کردم . علاقه به نوشتن داشتن داشتم و همیشه بهترین نمره ها را در درس انشاء می گرفتم در 16 سالگی زندگی امام حسین (ع) را از لحظه حرکت از مدینه تا لحظه شهادت حضرت رقیه نوشتم که هنوز آن نوشته ها را دارم . درسال 1352 در یک مسابقه ادبی با موضوع " مادر " شرکت کردم و شعرم در سراسر کشور اول شناخته شد . این مسابقه را یکی از مجلات برگزارکرد و تعدادی کتاب نیز بعنوان جایزه برای من فرستاد . از سال 1353 اشعارم تقریبا بطور منظم در نشریه مکتب اسلام چاپ می شد در سال 1355 نخستین دفتر شعرم با نام (( بگذاریذ که انسان باشم )) بوسیله انتشارات رسالت در قم که بوسیله آیت اله سید هادی خسروشاهی پایگذاری شده بود چاپ شد پس از اندک زمانی به چاپ دوم رسید . در سال 1356 دومین دفتر شعرم با نام (( دلم را دار خواهم زد)) بوسیله انتشارات قائم در اصفهان منتشر گردید . بنیانگذار این انتشارات آقای نکوئی بودند که از مبارزان قبل از انقلاب بشمار می آیند و در سال 1357 سومین دفتر شعرم با نام ((سه سرود)) بوسیله انتشارات قلم منتشر شد . معمولا دفاتر شعرم به سرعت به فروش میرفت و به چاپ های بعدی میرسید .

از سال 1355 یک حلقه ادبی بوسیله بنده ، جناب آقای حسین شمسایی ، استاد حمید سبزواری ، مرحوم حجت الاسلام والمسلمین بهجتی شفق و مرحوم استاد قدسی تشکیل شد بعدها در این حلقه اساتیدی نظیر مرحوم علامه جعفری و مقام معظم رهبری نیز شرکت می کردند و بسیاری از سرودها و بعضی از شعارهای دوران انقلاب از نتایج وجود آن بوده است . در سال 1356 ازدواج کردم که ثمره آن چهار فرزند است که همگی ازدواج کرده اند و در تحصیلات دانشگاهی نیز موفق بوده اند . با پیروزی انقلاب به روزنامه جمهوری اسلامی پیوستم و از فروردین ماه سال 1359 مسئولیت انتشارات سروش و سردبیری مجله سروش را نیز بر عهده گرفتم از مرداد ماه سال 1360 مسئولیت معاونت سیاسی صداو سیما را بر عهده گرفتم و تا رحلت حضرت امام در این مسولیت به خدمتگذاری مشغول بودم . از سال 1362 عضو شورای سرپرستی صداو سیما شدم و پس از رحلت حضرت امام ، با حکم مقام معظم رهبری به عضویت شورای عالی سیاستگذاری صداو سیما در آمدم و در سال 1368 با ادغام دو واحد مرکز تحقیقات و واحد فعالیت های فرهنگی، مرکز تحقیقات ، مطالعات و سنجش و برنامه ای را در صداو سیما پایه گذاری کردم از سال 1371 در معاونت صدا به خدمتگذاری مشغول شدم و از سال 1374 مسئولیت معاونت آموزشی صداوسیما و ریاست دانشکده صداوسیما را بر عهده گرفتم و از سال 1357 با حکم مقام معظم رهبری بعنوان عضو حقیقی به عضویت شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمدم و از سال 1387 مسئولیت دفتر نمایندگی صداو سیما در لندن را بر عهده گرفتم و پس از بازگشت از این ماموریت مسولیت گروه معارف دانشکده صداو سیما را پذیرفتم و به تدریس تاریخ اسلام و ریشه های انقلاب اسلام در این دانشکده پرداختم ولی در حالیکه هنوز به پایان دوران خدمت سی ساله در کسوت عضو رسمی هیئت علمی باقی مانده بود که از مسولیت مدیریت گروه معارف معاف و سپس باز نشسته شدم و هم اکنون در بعضی از دانشگاهها تدریس می نمایم .

در سال 1359 مجموعه مقالات من با عنوان پایگاه جهانی انقلاب اسلامی در روزنامه جمهوری اسلامی منتشرشد و سپس بوسیله انتشارات سروش با عنوان (( سپیده سر زده است )) منتشر گردید و به چاپ سوم این کتاب آیت اله هاشمی رفسنجانی مقدمه نوشته اند.

در سال 1360 کتاب (( ناسیونالیسم عربی و انقلاب اسلامی )) بوسیله انتشارات سروش منتشر گردید . در سال 1367 کتاب کدام بیت الاحزان منتشر شد . در سال 1368 کتاب مبانی تبلیغی منتشر شد که به عنوان یک منبع درسی در بسیاری از دانشگاهها مورد استفاده واقع شد . در سال 1373 کتاب (( آیین برنامه ریزی رادیویی)) که مجموعه ای از صورت جلسات شورای طرح و برنامه صداو سیما جمهوری اسلامی ایران با مقدمه ای مفصل از اینجانب بود ، زیر نظر بنده تنظیم ، تدوین و منتشر گردید . در سال 1381 کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام نخست با نام (( فاطمه چه گفت و مدینه چه شد)) سپس بانام شهرگمشده منتشر گردید این کتاب در حدود هشتصد صفحه دارد و استاد علامه محمدرضا حکیمی بر آن مقدمه مبسوطی نوشته اند و درسال 1382 در جشنواره کتاب سال ولایت بعنوان یکی از آثار برگزیده معرفی شد و حضرت آیت اله سبحانی ، حضرت آیت اله زین العابدین قربانی و مرحوم استاد سید جعفر شهیدی بر آن تقریظ نوشته اند و تا کنون شش بار تجدید چاپ شده است .

در سال 1389 جلد اول کتاب ارتباطات و آگاهی در نزدیک به پانصد صفحه به وسیله انتشارات سروش منتشر گردید و درسال 1390 جلد دوم آن در پانصد صفحه به وسیله انتشارات سروش نشر یافت و جلد سوم آن زیر چاپ است و جلد چهارم آن انشاء الله در آینده منتشر خواهد شد .

در سال 1390 کتاب (( دو حرکت در تاریخ )) در سه جلد و هزارو صد صفحه بوسیله دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر گردید . جلد اول این کتاب به مبانی، جلد دوم به قرون میانی و جلد سوم به بیداری جهانی اختصاص یافته است .

در سال 1391 کتاب (( ریشه ها )) که بحثی پیرامون ریشه های انقلاب اسلامی و دورنمای آینده آن است بوسیله انتشارات سوره مهر منتشر گردید و در سال 1392 کتاب «فاطمیت فاطمه و تاریخ» بوسیله انتشارات سوره مهر در دوهزار و پانصد نسخه انتشار یافت و چاپ دوم آن اخیراً منتشر شده است. فعالیت ادبی من نیز کما بیش ادامه یافته است در سال 1385 دو منظومه عاشورایی – که استقبالی از ترجیع بند مشهور محتشم کاشانی است – با نام (( خورشید در خون )) بوسیله انتشارات سروش منتشر شد و در سال 1387 مجموعه شعرم با نام (( هفت شهر )) بوسیله دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شده است. در مجموع بیش از بیست جلد کتاب در زمینه ارتباطات ، سیاست ، تاریخ ، ادبیات و شعر از من منتشر شده است . در سال 1362 سفرنامه حج من با نام کعبه در زنجیر منتشر شد و بزبانهای دیگر نیز ترجمه گردید . درسال های پس از پیروزی انقلاب در کنار اشتغال و پژوهش ، در دورشته مدیریت دولتی و علوم سیاسی فوق لیسانس گرفته و سر انجام از دانشگاه عالی دفاع در رشته مدیریت استراتژیک دکترا گرفته ام و در حوزه های مدیریت ، جامعه شناسی ، ارتباطات و تاریخ تدریس می کنم .
 • زادروز
  1329
 • محل تولد
  تهران
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  شنبه 17 اسفند 1387
 • شناسه
  2686
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط