loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

عبدالله جوادی آملی

 آیت الله عبدالله جوادی آملی ، در سال 1312 هجری شمسی در آمل به دنیا آمد. پدر و جدش ، میرزا ابوالحسن و ملا فتح الله از مبلغین اسلام و ارادتمندان به آستان ولایت بوده اند.
آیت الله جوادی آملی ، دروس ادبیّات را نزد پدرش و حجج اسلام ، عبدالله اشراقی شیخ احمدی اعتمادی و برخی دیگر خواند و بخش مهمّ شرح لمعه را نزد مرحوم آیت الله شیخ عزیزالله طبرسی فرا گرفت . بخش اوامر قوانین را در محضر آیت الله ضیای آملی و بقیه را از مرحوم آیت الله محمد غروی آموخت در روزهای تعطیل هم امالی شیخ صدوق را در محضر آیت الله ضیاءالدین آملی می خواند.
با ورود به تهران ، به مدرسة علمیه مروی رفت و دروس سطح را در آنجا به پایان برد. از ویژگیهای مدرسه مروی این بود که طلاب آن می بایست در کنار فراگیری علوم ، قرآن را نیز تلاوت کنند و سالی دوبار برای بازدید کتابها جلساتی تشکیل می شد. انس با کتابخانة نیز نصیب طلاب علوم می شد و توفیق بود تا محصلان با کتابهای خطی و چاپی آشنا شوند. استاد جوادی آملی ، دروس رسائل و مکاسب را در محضر آیت الله سید عباس فشارکی ، آقای شیخ اسماعیل جاپلقی و آقا شیخ محمد رضا محقق خواند. در بخش فلسفه نیز، شرح منظومه ، طبیعیات ، اشارات و بخشی از اسفار را نزد حاج شیخ ابوالحسن شعرانی و مقداری از شرح منظومه و شرح اشارات و بخشی از اسفار را خدمت آیت الله حاج میرزا مهدی محی الدّین الهی قمشه ای که عارفی بی نظیر و صاحبدلی بی بدیل بود فراگرفت . برای آموختن شرح فصوص ابن عربی (شرح قیصری بر فصوص ) به محضر آیت الله محمدحسین فاضل تونی رفت و دروس خارج فقه و اصول را نزد مرحوم شیخ محمد تقی آملی آموخت ، ضمن اینکه در علوم معقول نیز از ایشان بهره های فراوان می برد.
با هجرت به قم ، در سال تحصیلی 35 ـ 1334 در درس بزرگان قم ، از جمله آیت الله العظمی بروجردی (ره ) حضرت امام خمینی (ره )، علامه سید محمد حسین طباطبایی (ره )، آیت الله محقق داماد (ره ) و آیت الله میرزا هاشم آملی (ره ) حاضر شد. وی ، ویژگی بارز درس امام خمینی (ره ) را پرورش روح دقت و آزادگی علمی می داند و بر حکیمانه بودن دیدگاههای امام در دروس حوزوی تأکید می نماید.
استاد جوادی آملی ، در حدود 25 سال از محضر علامه طباطبایی ، در علوم نقلی و عقلی بهره بود و در خلوت و جلوت ، انیس این مفسر بزرگ قرآن کریم بود. از این رو خاطرات بسیاری از ایشان ، در سینه دارد که در بسیاری از مصاحبه ها و نوشته ها، آن را بیان داشته است .
از دوستان آیة الله جوادی آملی ، می توان از آیت الله شهید مطهری ، مرحوم حاج آقا مصطفی خمینی و امام موسی صدر نام برد. او در سال 1332 در تهران ، با شهید مطهری آشنا شد که این دوستی تا زمان شهادت ایشان ادامه داشت .
 
فعالیتهای علمی و فرهنگی
آیت الله عبدالله جوادی آملی ، در طول عمر شریف خود، تا کنون خدمات علمی و فرهنگی شایان توجهی را به انجام رسانده است . وی از سالهای نخستین تحصیل به تدریس در تربیت طلاب مبتدی می پرداخته است و تا کنون ، شاگردان بسیار مفیدی را به عالم اسلام تقدیم داشته است . استاد، همواره بر تهذیب نفس در کنار تحصیل پای می فشرده و همواره شاگردان خود را به اخلاص در تبلیغ معارف وحیانی و انس هماره با قرآن و روایات سفارش می نموده است .
از خدمات مهم فرهنگی استاد جوادی آملی ، تأسیس مؤسسه تحقیقاتی و نشر اسراء در سال 1372 است . مؤسسه اسراء به منظور پژوهش در رشته های مختلف علوم اسلامی و پاسخ گویی به شبهات موجود در اسلام تأسیس شده است و تا کنون خدمات شایان توجهی را تقدیم داشته است .
آیت الله جوادی آملی ، تاکنون کتابهای بسیاری را در زمینه های گوناگون ، از جمله تفسیر، فلسفه ، کلام ، فقه و اصول در دسترس علاقمندان قرار داده است. علاوه برآن بسیاری از کتب استاد نیز تاکنون منتشر نشده و مؤسسه اسراء سرگرم تدوین و چاپ آن است .
 
فعالیتهای سیاسی
استاد جوادی آملی که از یاران صدیق و از شاگردان مبرّز امام خمینی (ره ) بود، در جبهه های سیاسی نیز هماره پیرو پیر و مراد خود بود و در سالهای مبارزه بر ضد رژیم شاه از هیچ کوششی دریغ نمی ورزید. وی از سال 1342 همراه امام بود و در طول این دوران ، بارها مورد دستگیری و بازجویی ساواک قرار گرفت .
بخشی از این مبارزات ، همکاری در مبارزات مردم آمل ، سخنرانی ، افشاگری و تنظیم اطلاعیه ها و بیانیه ها بود.
با شکل گیری مبارزات و تظاهرات در همه جای ایران ، مردم آمل نیز با ارشادها و راهنماییهای آیت الله جوادی آملی ، به صفوف مبارزان پیوستند و رژیم پهلوی را با شکست رو به رو ساختند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز، آیت الله جوادی در مسؤولیتهای گوناگونی به انجام وظیفه پرداخت . در سالهای آغازین انقلاب ، با حکم امام خمینی (ره ) به ریاست دادگاه انقلاب و حاکمیت شرع منصوب شد و همچنین عضو شورای عالی قضایی بود. از دیگر فعالیتهای ایشان در آن دوره ، تدوین لایحة قصاص بود که همواره مورد نفرت دشمنان انقلاب و ملی گراها بود.
استاد جوادی آملی ، سفرهای گوناگونی به کشورهای مختلف جهان ، با انگیزه های تبلیغی و سیاسی انجام داده است . یکی از مهمترین سفرهای وی سفر به شوروی سابق برای تسلیم پیام امام خمینی (ره ) به گورباچف ، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی بود که از دید صاحب نظران جهانی ، پدیده ای بسیار مهم تلقی می شد. از دیگر سفرهای مهم وی ، سفر به نیویورک و شرکت در نشست ادیان و ابلاغ پیام مقام معظم رهبری بود که معظم له با صلابت تمام ، پیام رهبر ایران را در آن قرائت کردند.
از دیگر مسؤولیتهای وی ، عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی و نیز عضویت در مجلس خبرگان رهبری در دوره های اوّل و دوّم بود. وی همچنین از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ، پیش و پس از انقلاب اسلامی بوده است و نیز هم اکنون ، امامت نماز جمعه شهر مقدس قم را بر عهده دارد. آیت الله جوادی آملی ، هم اکنون در حوزه علمیه قم به تربیت طلاب می پردازد.
  • تاریخ ثبت اطلاعات
    چهارشنبه 3 مهر 1387
  • شناسه
    68
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
نظرات

سید احمد رضوی

ارادت قلبیِ سرشار و لطیفی نسبت بهشون دارم.

4 اسفند 1397

سید احمد رضوی

ارادت قلبیِ سرشار و لطیفی نسبت به معظم له دارم.

4 اسفند 1397

محمدمهدی

علامه طباطبایی زمان❤❤❤

17 دی 1397

حسین رئیس زاده فرد بیدگلی

هنوز فهرست کتب آیت الله جوادی آملی کامل نشده ، حداقل فهرست کتب را کامل کرده حتی اگر موجودی ندارید .

25 اردیبهشت 1394

به زودی کامل می شود. کمی دیگر صبر بفرمایید لطفا.

حسین رئیس زاده فرد بیدگلی

کتاب های آیت الله جوادی آملی مانند سروش هدایت ، نسیم اندیشه ، دین شناسی ، فلسفه زیارت و ..... در سایت شما وجود ندارد . آیا در آینده نزدیک می توانیم تمام کتب آیت الله آملی را در سایت مشاهده کنیم ؟ یا می توانیم درخواست داده از جای دیگری برایمان تهیه کنید ؟

16 اسفند 1393

سلام. ان شاء الله به زودی تمام آثار ایشان روی سایت قرار خواهد گرفت.

اخبار مرتبط