بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

علی صفائی حائری

علی صفایی حائری معروف به عین-صاد فرزند شیخ عباس صفایی حائری و نوهٔ شیخ محمدعلی صفایی حائری در سال ۱۳۳۰ در شهر قم دیده به دنیا آمد.
تحصیلاتدروس سطح حوزه را در کمتر از ۴ سال به پایان رساند. او «رسائل» را نزد سیدمهدی روحانی و شیخ جعفر سبحانی تحصیل نمود و برای فرا گرفتن «مکاسب» که از کتب فقهی پایان دوره سطح است از آقایان بناروانی و فاضل قفقازی بهره جست و در نهایت با خواندن کتاب «کفایةالاصول» نزد آقایان فاضل، ستوده و میرزا حسین نوری دوره سطح را به اتمام رساند. در خارج فقه و اصول از آقایان شیخ مرتضی حائری و سید محقق داماد استفاده نمود و در طی این دورهٔ علمی به تصریح خود بیشتر از محضر علمی پدرش که جزء اساتید زبدهٔ حوزوی در سطوح عالی بود؛ تا اینکه در جوانی به درجه اجتهاد نایل شد
 ادبیاتاو هم زمان با تحصیلات حوزوی و در آستانهٔ چهارده سالگی پس از آشنائی با ادبیات کودکان در سطح مجله های کودک آن روزگار و دستیابی به آثار ادبیات نوجوان در سطح وسیع، به مطالعهٔ تاریخ ادبیات ایران، عرب، ژاپن، چین، یونان، اسپانیا، آفریقا، آمریکای لاتین و سایر کشورهای غربی روی آورد و با نمونه هایی از شاهکارهای ادبی هر دوره آشنا گشت. در همین زمان با حرف های فرانتس کافکا و صادق هدایت و نیز تحلیل های پوچ گرای غربی و طرح های نواگزیستانسیالیستی و مارکسیستی و الحادی در عرصهٔ ادبیات آشنا شد.
چنان که خود می گوید: «شاید سیزده ساله بودم که داستان های صادق هدایت را تمام کردم. داستان هایی که درد و رنج انسان را مشخص می ساخت و پوچی و بن بست او را نشان می داد».
 آغاز نوشتناو در شانزده سالگی با دختری از اقوام پدری ازدواج کرد. صفایی در هیجده سالگی اولین یادداشت تحلیلی و مقالهٔ انتقادی سلسله وار خود را با عنوان «مسئولیت و سازندگی» که بعدها تبدیل به کتاب شد را با امضای عین صاد منتشر کرد که به واقع، شالوده و ساختار تفکرش، بر این پایه استوار گشت.
کتاب نامهصفائی بیش از پنجاه عنوان کتاب در زمینه های گوناگونی چون تربیتی، نقد و روش نقد، ادبیات هنر، روش تدریس و آموزش، قرآن کریم و روش برداشت از آن، تفسیر و دیدارهای تازه با قرآن، دعا و حدیث، ولایت و امامت، معارف اسلامی و آموزه های اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی اسلام نگاشته است که که در غالب آنها با محوریت مسائل روز جامعه اسلامی کارکرده و کتبش به نوعی بر مبنای روش آموزش قرار گرفته است. انتشارات لیلة القدر ناشر تخصصی آثار وی است.
برخی آثارمسئولیت و سازندگی انسان در دو فصل روش نقد (5 جلد) استاد و درس (صرف و نحو و ادبیات، هنر و نقد) روش برداشت از قرآن رشد تطهیر با جاری قرآن وارثان عاشورا درس هایی ازانقلاب (انتظار , تقیه , قیام) از معرفت دینی تا حکومت دینی نامه های بلوغ نظام اخلاقی اسلام ذهنیت و زاویه دید.
  • تاریخ ثبت اطلاعات
    چهارشنبه 3 مهر 1387
  • شناسه
    74
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی