بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

عبدالکریم حق شناس

 • عبدالکریم حق شناس
 • عبدالکریم حق شناس
 • عبدالکریم حق شناس

آیت الله میرزا عبدالکریم حق شناس (تهرانی) (زاده ۱۲۹۸، تهران - درگذشته ۲ مرداد ۱۳۸۶، تهران) فقیه و عارف معاصر شیعه بود.
وی تحصیلات مقدماتی و ادبیات را نزد آیت الله محمدرضا تنکابنی و بخشی از معقول را نیز از آیت الله مهدی آشتیانی مدرس حکمت و فلسفه فرا گرفت.

دروس فقه و اصول را در قم از محضر آیت الله سید محمد تقی حجت و آیت الله العظمی سید احمد خوانساری و آیت الله العظمی سید حسین طباطبایی بروجردی فرا گرفت. مدتی نیز از محضر فقه و اصول آیت الله العطمی امام خمینی (ره) بهره مند شدند و البته مراوداتی نیز در بحث اخلاق با امام خمینی (ره) داشت.

حق شناس از شاگردان آیت الله سیدعلی حائری و شیخ محمدحسین زاهد بود. وی از شاگردان درس عرفان آیت الله محمدعلی شاه آبادی و امام خمینی (ره) بوده است.

وی اجازه اجتهاد خود را از افرادی چون آیت الله سید ابوالقاسم خویی، آیت الله سید محمد حجت، شیخ عبدالنبی عراقی و آیت الله شاه آبادی دریافت کرد.

حق شناس افزون بر زبان عربی به زبان های فرانسه و انگلیسی هم مسلط بود.

در سال ۱۳۷۳ ه. ق که حاج شیخ محمدحسین زاهد تهرانی معروف به زاهد نفت فروش که در مسجدامین الدوله واقع در بازار درگذشت، بنا به درخواست اهل مسجد و محل، آیت الله بروجردی به آیت الله عبدالکریم حق شناس دستور داد تا برای حل مشکلات دینی و رسیدگی به امور شرعی آن مسجد، به تهران عزیمت کند.

آیت الله حق شناس می فرمودند: بازگشت به تهران برای من بسیار گران بود، قم برای من، محل پیشرفت و ترقی علمی و عملی بود، و به هیچ وجه میل به آمدن به تهران را نداشتم. روزهای سختی بر ایشان گذشته بود. به مشورت با امام خمینی رضوان الله علیه می روند، ایشان می فرماید: وظیفه است، باید بروید، عرض می کنند: شما چرا نمی روید؟ ایشان می فرمایند: به جدّم قسم اگر گفته بودند: روح الله بیاید، من می رفتم.

بالاخره آیت الله حق شناس به تهران آمد و تا پایان عمر به تعلیم امور دینی به جوانان و طلاب و کسبه مشغول بود. او مدتی نیز رئیس مدرسه فیلسوف الدوله و سپهسالار قدیم (شهید بهشتی فعلی) بود و در آنجا به تدریس مکاسب و کفایه در فقه و اصول و منظومه سبزواری در حکمت مشغول بود.

آیت الله حق شناس در نهایت، در سن ۸۸ سالگی درگذشت و پیکرش، در دوم مرداد ماه سال ۸۶ به سوی شاه عبدالعظیم تشییع و در آن جا به خاک سپرده شد.
 • زادروز
  1298
 • محل تولد
  تهران
 • نام کامل
  آیت الله میرزا عبدالکریم حق شناس (تهرانی)
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  شنبه 5 آذر 1390
 • شناسه
  9637
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی